İZMİR HABERLERİ

"23 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü"

AA / Gülcan Kaplan
23.01.2015 - 14:01Son Güncelleme :

- ÇHD üyesi bir grup avukat, "23 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü" nedeniyle İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı

AA / Gülcan Kaplan

İZMİR (AA) – Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, bu yıl “23 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü”nün yoksulların haklarını savundukları ve insan hakkı ihlali davalarında görev aldıkları için katledilen ya da ölüm tehdidi altında yaşayan Filipinli avukatlara ithaf edildiğini bildirdi.

ÇHD üyesi bir grup avukat, İzmir Adliyesi C Blok önünde basın açıklaması yaptı. ÇHD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi avukat Veysel Gül, 2001 yılından bu yana Filipinler’de 41 avukatın ve 18 yargıcın öldürüldüğünü, 57 avukatın tehdit altında olduğunu, öldürülen avukatların insan hakları davalarında görev alan meslektaşları olduklarını söyledi.

Avrupalı üç hukuk örgütü olan Avrupalı Demokrat Avukatlar, Demokrasi ve Dünyada İnsan hakları İçin Avrupalı Avukatlar Örgütü ve Avrupa İnsan Hakları Enstitüsü Barosu’nun Filipinlerde avukatların karşı karşıya kaldıkları vakalara karşı geniş bir kamuoyu duyarlılığı yaratma hedefiyle bu yıl Tehlikedeki Avukatlar Gününü’nü Filipinli avukatlara ithaf ettiğini belirten Gül, Filipinler hükumetinden hukuk aktivistlerin güvenliğini garanti altına almak için gereken önlemlerin alınmasının istendiğini dile getirdi.

Gül, Filipinler hükumetinden ayrıca insan hakları savunucularının yaptıkları işin kamuoyu karşısında açık bir biçimde yasallığının tanınması, insan hakkı ihlali gerçekleştirenlere karşı devlet tarafından gösterilen cezasızlık toleransına son verilmesinin, avukatları damgalayan kamu görevlileri ve politikacılara yaptırım uygulayacak önlemler alınmasının, mesleklerini ifa ettikleri için tutuklanan, soruşturulan, gözaltına alınan avukatların derhal serbest bırakılmasının ve ihlallerde sorumluluğu olanlar için uluslararası bağımsız bir yargı sürecinin başlatılmasının da istendiğini kaydetti.

Veysel Gül, 6 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşiltepe'nin yanında olduklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "23 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 14 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "23 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü" haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı