Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  23 Nisan’da acı tablo: Doğuda travma batıda istismar

  Gülseven ÖZKAN / Fotoğraf: Fırat YURDAKUL /AA
  23.04.2016 - 09:50 | Son Güncelleme: 23.04.2016 - 10:01

  Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) önderliğinde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu fonuyla desteklenen ‘Çocuklarla Birlikte Daha Güçlü’ çalışmaları kapsamında şubat-mart arasında çalıştaylar yapıldı. 68 sivil toplum kuruluşu ile Türkiye’nin 7 bölgesinde yürütülen çocuk hakları çalıştaylardan çıkan tespitlerden bazıları özetle şöyle:

  - Çocuk ihmal, istismar ve sömürü vakalarına başvuru ve şikâyet mekanizmaları yetersiz. İhbarda bulunmak için ALO183 ve 155 dışında çocuklara özel disipliner arası bir yardım veya başvuru hattı yok. m Karadeniz’de engelli çocuklara verilen hizmetler yetersiz. Fiziki altyapı, teknik donanım eksik.

  MARMARA’DA ÇOCUK İŞÇİLİĞİ

  - Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde çalışan sivil toplum kuruluşları, çatışma ortamının bölgedeki çocuklar üzerinde psikolojik travmalarına dikkat çekiyor.

  - Marmara’da çocuk emeği sömürüsü ön plana çıkıyor. Çocuk emeğinin sömürü şekilleri olarak mevsimlik tarım işçiliği, dilendiricilik, çocuk fuhuşu, merdiven altı çalışma, dizi setleri (oyunculuk), özel sektörde yoğun şekilde çalıştırılma görülüyor.

  - Ege’de yapılan çalıştaylarda çocuklara yönelik cinsel istismar ve mülteci sorunu ön plana çıkıyor. Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği kayıp, refakatsiz, ailesinden ayrı düşmüş mülteci çocuk vakalarıyla karşılaşıldığı bilgisini veriyor.

   

   

   

   

   

  Etiketler: 23 Nisan , çocuk işçi , travma
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı