ANKARA HABERLERİ

23 Nisan gezisine Vali ayarı geldi

Hürriyet Haber
30.04.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Turhallılar Derneği’nin her yıl Turhal ilçesinde eğitim gören öğrencileri Ankara’da misafir etme geleneği Tokat Valisi Şeref Yılmaz’a takıldı. Turhal çocuk esirgeme kurumu yurdunda kalan 35 öğrenciyi, 23 Nisan’da Ankara’da ağırlamak isteyen derneğe Kaymakamlık onayına rağmen valilikten izin çıkmadı.

Hürriyet Haber

Yaklaşık altı ay önce gerekli izinleri almak için yazışmalara başlayan derneğe, Turhal Kaymakamlığı izin verdi. Tokat milletvekillerinden de destek alan derneğe, öğrencilerin konaklaması için TBMM Kültür Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı’nca TEDAŞ misafirhanesi tahsis edildi. Fakat TBMM, Başbakanlık, Anıtkabir, Sayıştay Başkanlığı ve TİGEM Oyun Parkı ziyaretini içeren gezi planlamasına, Tokat Valisi Şeref Yılmaz, gerekçe göstermeksizin izin vermedi.

Kimsesiz çocuk yok

Vali Yılmaz açıklamasında ”Bana gelen davetiyede ‘kimsesiz çocuklar için düzenleyeceğimiz program’ deniyor. Bizde kimsesiz çocuk yok. Yurtta kalan çocuklar devletin güvencesi altında. Onlar kimsesiz çocuk değil. Onlar benim soruluğumda Onların babası benim” diye konuştu.

Erdoğan’a mektup

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazan Dernek Başkanı Ceyhun Beken, mektubunda, “Çocuklarımızı devletin zirvesiyle tanıştırıp Ankara’yı tanıtmak ve memleketimdeki çocukların ufkunu açmaktan başka bir amacım yok. Bu konuda yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaymakam’a azar iddiası

Yıllardır Turhallı çocukları Ankara’ya getirdiklerini ve hiç bir sorun yaşamadıklarını dile getiren Beken, Vali Yılmaz’ın tavrına anlam veremediklerini söyledi. Davetiye götürmek üzere Turhal Kaymakamı, Belediye Başkan Vekili, Ticaret Odası Başkanı ile birlikte Vali Yılmaz’ı ziyaret ettiklerini belirten Beken, Yılmaz’ın odasında Kaymakamı azarladığını ve geziye izin vermeyeceğini söylediğini de öne sürdü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 23 Nisan gezisine Vali ayarı geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı