Ege Haberleri

EGE

  23 Nisan coşkusu

  Yaşar ANTER, (DHA)
  24 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 23 Nisan 2009 - 20:36

  Ege Bölgesi’ndeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri, soğuk ve yağmurlu hava engeline rağmen coşkuyla kutlandı. Balıkesir, Uşak, Çanakkale ve Manisa’da kutlamalar kısmen iptal edildi. Geniş katılımlı açık hava gösterileri Balıkesir, Uşak ve Manisa’da yarın, Çanakkale’de pazar günü yapılacak.

  500 kişilik koro

  Muğla’da kutlamalar Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, ardından Atatürk Stadyumu’nda coşku içinde yapılan kutlamalara geçildi. Havanın güneşli ve güzel olması nedeniyle renkli görüntülere sahne olan kutlamalarda, 500 öğrencinin katıldığı çocuk korosu marşlar ve çocuk şarkıları seslendirdi.

  Konuklara alkış

  Aydın’daki törenler, Vali Mustafa Malay, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faik Canbolat, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, daire müdürleri ile bürokratların Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı, Adnan Menderes Stadyumu’ndaki gösterilerle devam etti. Öğrencilerin dans ve halk oyunları gösterileri ilgiyle izlendi. Efeler İlköğretim Okulu’nun davetlisi olarak farklı ülkelerden gelen çok sayıda çocuk da kıvrak figürleriyle Aydınlılar’ı büyüledi. Vali Malay ise kendisini ziyaret eden Tataristan’ın Bügülme kentinden gelen konuk öğrencilere incir ve çeşitli hediyeler verdi.

  Talimatlar güldürdü

  Manisa Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk konulup saygı duruşunda bulunuldu, minikler valilik ve belediye makamlarında ağırlandı. Akşemsettin İlköğretim Okulu 7- A sınıfı öğrencisi Abdullah Güç, Vali Celalettin Güvenç’in makamına oturup 23 Nisan’ın dünyaya barış ve kardeşlik getirmesini diledi. Telefonla yetkililere talimat yağdıran Güç herkesi güldürdü. Vali Güvenç istekleri not aldı, yerine getirileceğini söyledi. Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün makamına oturan Avni Gemicioğlu İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Esma İbiş de çeşitli isteklerde bulundu.

  Çanakkale ruhu

  Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. 90. Yıl Kültür Merkezi’ndeki etkinliklerde İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, "Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Çanakkale’de, 23 Nisan ayrı anlam taşıyor. Çanakkale ruhuyla başlayıp Kurtuluş Savaşı’yla sonuçlanan özgürlük ve bağımsızlık savaşı sonunda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyetimizi armağan etmiştir. 23 Nisan ise dünyada sadece Türk çocuğunun kutladığı bir bayramdır" dedi.

  Vali olmak istedi

  Balıkesir’de de Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başlayan kutlamalar, öğrencilerin, bir süreliğine vali ve belediye başkanı olmasıyla sürdü. Vali Selahattin Hatipoğlu’nun koltuğuna Plevne İlköğretim Okulu öğrencisi Funda Kevser İnan oturdu. İnan, büyüyünce de vali olmak istediğini söyledi, "Ben vali olunca insanlara mutluluk veren şeyleri daha fazla artırmak istiyorum" dedi. Daha sonra belediye başkanlığı koltuğuna oturan Fatih İlköğretim Okulu öğrencisi Yiğit Gül’ü arayan küçük vali, 23 Nisan’da otobüslerin çocuklara ücretsiz hizmet vermesini istedi. Yağmur nedeniyle Kurtdereli Spor Salonu’na alınan törenlere ise çok sayıda kişi katıldı.

  Folklor büyüledi

  Uşak’ta ise Atatürk Anıtı’na çelenk konulup saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Törene, Vali Kayhan Kavas, Uşak Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Ruhi Candan, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı, daha sonra Atatürk Spor Salonu’ndaki etkinliklere geçildi. 23 Nisan, Atatürk ve cumhuriyet ile ilgili şiirler okundu. Halk oyunları gösterisi ilgiyle izlendi.

  15 bin kişi izledi

  Denizli’de de meteorolojinin yağmur uyarısıyla törenler yarım saat erken başladı. Havanın bir anda soğumasıyla bazı çocukların üşüdüğü gözlendi. Atatürk Stadyumu’ndaki etkinlikleri yaklaşık 15 bin kişi izledi. Valilik koltuğuna Pakize Suda İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Sebile Balık oturdu. Balık, vali vekili Mehmet Çapraz ile yaptığı görüşmede, işsizlikten dert yandı, "Yeni fabrikaların yapılması gerekiyor, insanlar işsiz kalmasın. İşsizlere iş bulalım. Benim tanıdığım bir sürü insan işsiz kaldı" dedi. Üçler İlköğretim Okulu öğrencilerinden Uğurcan Yorgancı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ergüder Topdaş, Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği İlköğretim Okulu öğrencisi Yiğitcan Tetik de Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin makamına oturdu.

  Ata’nın izindeler

  MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Turgutreis Beldesi’ndeki Yıldızlar Anaokulu’nda eğitim gören, 2-4 yaşı arasındaki 30 öğrenci, öğretmenleri ile iki ayda hazırladıkları 23 Nisan gösterilerini okul bahçesinde sundu. Turgutreis Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Dinçberk, okul yöneticisi Dinçer Telören, veliler ve yaklaşık 100 kişinin izlediği etkinlikte, minik öğrenciler ’Fark Var’ isimli şarkı eşliğinde rap yaptı, halk oyunları giysileri içerisinde ellerinde mumlarla çaydaçıra oynadı. Her minik öğrenci 4-8 satırdan oluşan Atatürk, cumhuriyet ve çocuklarla ilgili şiirler okudu. 4 yaşındaki Barbaros Emanet’in elinde ve göğsünde Türk bayrağı ile okuduğu "Atatürk’ü Bilmek" isimli şiiri dakikalarca alkışlandı. Tören sonunda ellerindeki Türk bayraklarını Atatürk fotoğrafı önüne bırakan minikler, etkinliği izleyenlerle birlikte 10. Yıl Marşı’nı okudu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı