Gündem Haberleri

GÜNDEM

  23 çocuk yanarak öldü

  Hürriyet Haber
  01.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Kore polisinin verdiği bilgiye göre, korkunç olay, başkent Seul'un 100 kilometre güneybatısında yer alan Hwasung'daki Sealand Eğitim Merkezi'nde meydana geldi. Geceyarısından kısa bir süre belirlenemeyen bir nedenle alevler içinde kalan binada iki çocuk ve bir öğretmen yaralandı. Yangın kurbanlarının çoğunun dumandan zehirlenen 6 yaş grubu olduğu, bunlardan 19'unun Seul'deki bir yuvadan geldiği ve yangının çıktığı tahmin edilen üçüncü kattaki yatakhanede uyudukları belirtildi.

  ODAMIZ ÇOK SICAKTI

  Faciadan kurtulan ve hastanede tedavi altına alınan, beş yaşındaki Kim Yoo-jung gözyaşları içinde şunları anlattı: ‘‘Odamız çok sıcaktı, çok sıcaktı. Ayaklarım yandı. Canım acıyor ve beni buraya getirdiler’’ Eğitmenlerden Chun Kyong-ja televizyona yangını gördüğünü belirterek, ‘‘Üçüncü katta kıvılcımlar halinde patlamalar oldu ve birdenbire alevlerin hızla yayıldığını farkettim’’ dedi.

  Güvenlik görevlileri, eğitim kampında üç bina bulunduğunu, 8 yuva ve ilkokuldan 450 öğrenci ve öğretmenin kaldığını açıkladı. Hızla yayılan yangından kaçmaya çalışan öğrenciler aşağı katlara hücum etti. İtfaiye yangını üç saatte kontrol altına alabildi ve çıkan kargaşa yüzünden binanın bir kısmı çöktü. Alevler merkezin telefon hatlarını yuttuğundan ilk kıvılcımdan ancak 70 dakika sonra polise haber verilebildi ve ilk itfaiye aracı da bir saat sonra olay yerine gelebildi.

  Öğrenciler iki günlük eğitim ve dinlenme programı için Hwasung'a gelmişti. Yetkililer, faciaya kısa devrenin yol açmış olabileceğini, ceset arama çalışmalarına son verildiğini, üç kurbanın kimliklerinin tespit edildiğini belirttiler.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı