Gündem Haberleri

  22 yıl hapis

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  28.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İlk soruşturma Van’da sahibinin kolonlarını kestiği öne sürülen bina ile yerle bir olan diğer 5 bina için açıldı.

  Erciş merkezde ise yıkılan 8 bina soruşturma kapsamında. Sorumluluğu görülen müteahhitler ifadeye çağrılacaklar. Yapım hatasından çöktüğü tespit edilecek binaların müteahhitlerine 22.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabilecek.

  VAN ve Erciş Başsavcılıkları, 7.2’lik depremde yıkılan binaların müteahhitleri ve teknik sorumluları hakkında soruşturma açtı. Hasar tespit çalışmaları sürerken, yıkılan binalarda yaşanan ölüm ve yaralanma olaylarına el konuldu. Van Cumhuriyet Başsavcılığı ilk soruşturmayı, Van’da sahibinin kolonlarını kestiği öne sürülen binayla ilgili başlattı. Yerle bir olan diğer 5 bina da soruşturma kapsamına alındı. Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı da ilçe merkezinde yıkılan 8 binayla ilgili deprem soruşturması açtı. Soruşturma çerçevesinde sorumluluğu görülen müteahhitler ifadeye çağrılacaklar. Yeni TCK hükümlerine göre yapılacak ve yapım hatasından çöktüğü tespit edilecek binaların müteahhitlerine ve teknik sorumlularına 22.5 yıla kadar hapis istemiyle davalar açılabilecek.

  Göçer, 7.5 yıl yatmıştı

  17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi’nden sonra açılan 2 bin 100 davadan 1800’ünün affa girip, çoğunun zamanaşımından düşmesi müteahhitlerden sadece sembol haline gelen Veli Göçer’in hapiste yatması kamuoyunun dikkatini Van ve Erciş’te ağır ceza mahkemelerinde açılacak davalara çevirdi. Marmara Depremi’nde çürük binalardaki ölümler nedeniyle deprem müteahhitleri ve inşaatın sorumluları hakkında o dönem yürürlükte olan eski TCK’nın 383’üncü maddesindeki, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermekten” 5 yıla kadar hapis istemiyle davalar açıldı. Resmi rakamlara göre 18 bin kişinin öldüğü 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremleri sonrasında yapım hatasından çöken binaların müteahhitleri ve teknik sorumlularına 2 bin 100 dava açıldı. Çelişkili bilirkişi raporları ve enkaz örneğinin olmaması gibi nedenlerle birçok dava sonuçsuz kaldı. O dönem Yargıtay’ın, davaların ağır ceza yerine asliye cezalarda açılmış olması nedeniyle verdiği bozmalar yüzünden yargılamalar uzadı.

  Rahşan affıyla kurtuldular

  1999 depremi davalarından 1800’ü, Rahşan Affı olarak bilinen Cezaların Ertelenmesi ve Şartla Salıverme Yasası ile cezasız sonuçlandı. Kalan 300 davanın 110’unda cezalar ertelendi. Diğerleri ise 17 Şubat 2007 tarihinde 7.5 yıllık zaman aşımı süresi dolduğundan düştü. Ancak Yargıtay zamanaşımının deprem tarihinde başlayacağına hükmetti ve bu kararları da bozdu. Buna rağmen bu maddeden açılan davalar için öngörülen zamanaşımı süresi 7.5 yıldı. Birçok davada 17 Şubat 2007’de zamanaşımından düştü. Sorumluluktan kurtulamayan tek kişi tepkilerin odağındaki müteahhit Göçer oldu. Yalova-Çınarcık’ta yaptırdığı binaların yıkılması sonucu 195 kişinin ölümüne neden olduğu için tutuklanan Göçer ve ortağı İsmet Kösebalan, 18 yıl 9’ar ay hapis cezası aldı. Zamanaşımına 11 gün kala, Göçer ve Kösebalan’ın hapis cezaları onandı. Göçer, 7.5 yıl hapis yattı.

  Zamanaşımı süresi de 22.5 yıl

  1 Haziran 2005’te yürürlüğe giren yeni TCK yapılırken, deprem suçlarında cezada zamanaşımı süresi de artırıldı. Yeni TCK’nın 85’inci maddesine göre taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olanlara 15 yıla kadar ceza veriliyor. “Bilinçli taksir” olarak tanımlanan, kişinin neticeyi öngördüğü durumlarda ceza yarıya kadar yükseltilebiliyor. Bu durumda olası deprem davalarında sanık müteahhitlere ve teknik sorumlulara verilecek ceza 22.5 yıla kadar çıkabilecek. Zamanaşımı süresi de 15 yıl olarak belirlendi. Ancak zamanaşımını kesen durumlarda bu süre 22.5 yıla kadar uzuyor.               

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı