Ege Haberleri

EGE

  22 Şubat milat olacak

  Hürriyet Haber
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.02.2011 - 20:04

  MSC’nin yeni nesil gemilerinden 4 bin yolcu ve 2 bin mürettebat kapasiteli MSC Splendida, 22 Şubat akşamı İzmir’de konaklayacak. İTO Başkanı Demirtaş, “Bu bir ilk. Tüm Alsancak ve Kordan esnafı hazır olmalı” dedi.

  İZMİR’in kruvaziyer turizmde elde ettiği büyük başarının bir sonraki aşaması olan dev gemilerin kentte konaklaması konusunda ilk adım atılıyor. İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Mısır’daki siyasi olaylar ve karışıklıklar nedeniyle İskenderiye seferlerini iptal ederek rotasını İzmir’e çeviren MSC Splendida gemisinin 22 Şubat akşamı İzmir’de konaklayacağını söyledi. MSC Splendida’nın Mısır seferlerini iptal etmesinin ardından İzmir’i programına alarak ilk seferini 31 Ocak’ta yaptığını hatırlatan Demirtaş, “MSC Splendida’nın yanı sıra Msc Magnifica da İzmir’e dümen kırmıştı. İki geminin yapacağı yeni seferlerle İzmir’e bu yıl 256 gemiyle 545 bin yolcu gelecek” dedi.
  Kordon ışıl ışıl olmalı
  MSC Splendida’nın 23 Şubat sabahı İzmir’den ayrılacağını belirten İTO Başkanı, “İzmir’de ilk defa gerçek anlamda bir kruvaziyer gemisi konaklayacak. Bizim yıllardır istediğimiz, üzerinde çalıştığımız bir konuydu bu. Konaklama talebinin MSC’den gelmesi ayrıca sevindirici. Daha önce konaklayan bir-iki çok daha küçük gemiler olmuştu. Ama MSC Splendida yeni nesil, 4 bin yolcu ve 2 bin mürettebat kapasiteli dev bir gemi” diye konuştu.
  2011 için yapılan programa göre ‘rezidans gemi’ olarak da bilinen ‘The World’ adlı kruvaziyerin de 5 Kasım’da İzmir’de konaklayacağını dile getiren Ekrem Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “MSC Splendida’yla birlikte ilk konaklama çok daha erkene alınmış oldu. Bunun arkası gelebilir. Bu nedenle yolcuların kentimizden memnun ayrılmalarını sağlamalıyız. İzmir gece için hazırlanmalı. Kordon temiz ve ışıl ışıl olmalı. Alsancak’taki üyelerimiz işyerlerini geç saate kadar açık tutmalı. Özellikle İtalyanca ve İngilizce mönüler, yabancı dil bilen elamanlar bulundurulmalı. Bugüne kadar gündüz gezdikleri İzmir’den son derece memnun ayrılan, kentimizi çok beğenen turistlerin gece de aynı keyfi almalarını yaşamalıyız.”

  VAFTİZ ANNESİ SOPHİE LOREN

  MSC Splendida, 60 metrelik yüksekliğe, 133 bin 500 ton ağırlığa, 333 metre uzunluğa sahip. 2009’da denize indirilen ve sınıfının en büyük gemilerinden biri kabul edilen bu geminin vaftiz annesi de ünlü İtalyan oyuncu Sophie Loren. Kabin sayısını da artıran MSC Splendida’da büyüklüğü 18 ile 65 metrekare arasında değişen bin 637 kabinin yüzde 80’i balkonlu. Özellikle balayı çiftlerinin tercihi olan suit odaların sayısı ise 109. Her üç yolcuya bir personelin hizmet verdiği MSC Splendida’da 55 bin metrekare yaşam alanı bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı