22’sinde gazetenin başına geçti 75’inde kalbine yenik düştü

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
22.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yunanistan’ın 75 yaşındaki medya patronu Hristos Lambrakis, Atina’da tedavi gördüğü Onasion hastanesinde kalbine yenik düştü.

2007 yılı cirosu 282 milyon Euro olan Lambarki Grubu’nun başına To Vima gazetesinin yayın yönetmeni ve birkaç yıl önce grup hisselerinin yüzde 25’ini devralan Stvaros Psiharis’in gelmesi bekleniyor.
22’sinde patron oldu
Babası Dimitros’un ölümünün ardından 22 yaşında gazete patronu olan Lambrakis’in, medya sektöründeki pek çok yeniliğin altına imzasını attı. To Vima gazetesinde henüz stajyer muhabirken bir anda 20 gazete ve derginin başına geçen Hristos Lambrakis’in, soyadını tayışan şirketi yıllarca tepede tutmayı başardı. Şirket, yüksek tirajlı “Ta Nea” ve ciddiyeti ile tanınan “To Vima” gazetesinin yanı sıra, bir dönem için Yunanistan’ın “Tempo’su” olarak bilinen ‘Tahidromos’ dergisinden oluşan üç amiral gemisi ile faaliyetlerini sürdürüyor.
Hapis yattı
Albaylar Cuntası (1967-1974) döneminde ülkenin birçok siyasetçisi ve aydını gibi hapis yatan Lambrakis, cuntanın devrilip demokrasiye geçilmesinden sonra “Lambrakis Yayıncılık” grubu hızla büyümeye başladı. İlk özel televizyon olan ve halen de en yüksek raytingleri toplayan ‘Mega’nın kurucu ortaklarından olan Lambrakis, ilk internet şirketi ve ilk haber sitesini yapan isim olmayı başardı. Son yıllarda adını gazete patronluğundan çok sanat etkinlikleri ile de duyuran Hristos Lambrakis, Atina’nın gözbebegi sayılan ‘Megaron Musikis’in de kuruculuğunu ve başkanlığını üstlendi.

Siyasete etkisi büyüktü

BAŞBAKAN Yorgo Papandreu’nun babası Andreas’ın 1981’de iktidara gelişinde grubun verdiği desteğin önemi büyüktü. Andreas Papandreu, 1985’te yandaş medya yaratmak için banker Yorgo Koskotas’ı yeni medya imparatoru olarak tanıtmasının ardından Lambrakis grubunu karşısına aldı. 1989’da Andreas’ın iktidardan düşmesinde ve Yüce Divan’da yargılanmasında, Koskotas’ın yurdışına kaçmasında Hristos Lambrakis’in yayın politikasının payı olduğu biliniyor. Geleneksel merkez-sol çizgideki Ta Nea ve To Vima gazetelerinin, Andreas Papandreu’dan sonra Kostas Simitis ve Başbakan Yorgo Papandreu’nun da iktidar olmalarında önemli rol oynadığı öne sürülüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı