Gündem Haberleri

  22 Rumen 8 aydır denizde mahsur

  Hürriyet Haber
  09.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pervanesi kırılarak karaya oturan Oituz adlı geminin 22 kişilik Rumen mürettebatı, tam 8 aydır Meksika açıklarında aç-susuz kurtarılmayı bekliyor.

  Kimsenin ilgilenmediği ve kaderlerine terk edilen denizcilerin deniz ortasındaki zoraki hapis hayatı geçen yılın 10 Ağustos'unda başladı. Meksika'nın Frontera Limanı'ndan Hırvatistan'a götürmek üzere 14 bin ton şeker yükleyen Oituz gemisi 12 kilometre sonra pervane kırdı ve karaya oturdu. Mürettebat devlete ait Romanya Gemicilik Kuruluşu Navrom'dan yardım beklemeye başladı.

  Meksika'ya giremiyorlar

  İlk günler yiyecek ve su stokları ihtiyacı karşılayacak düzeydeydi. Ancak zaman geçince, merkezi Romanya'nın Köstence kentinde bulunan Navrom'dan 2-3 ayda bir gelen küçük miktardaki paralar dışında yardım gelmedi. Yakıtı tükenen gemide jeneratörler sustu, buzdolabı devre dışı kaldı. Vizeleri olmadığı için Meksika'ya da gidemeyen denizcilerin durumu giderek kötüleşti.

  Aşçıbaşı intihara kalktı

  Navrom'dan para geldiğinde motorlu kayıkla Frontera limanına gidip, ekmek ve su getiren denizciler bunalıma da girdiler. Aşçıbaşı kendini köpek balıklarıyla dolu suya atarak intihara kalkıştı. Son anda yetişen Meksika sahil koruması aşçıyı ölümden kurtardı. Romanya hükümeti geçen hafta istifa edince tüm umutları kırılan 22 denizci, parası maaşlarından kesileceği için uçakla ülkelerine dönmek istemiyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı