22 bankaya ulaştı, sıra Rusya ve Arap ülkelerine geldi

Esra SAHİCİ
20 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2009 - 20:52

Bankalara ödeme sistemi hizmeti sunan Provus, gözünü Rusya ve Arap ülkelerine dikti.

Türkiye’de 26 bankanın 22’sine hizmet sağladıklarını belirten Provus Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ömerbeyoğlu, “Organik ve inorganik büyümek istiyoruz. Rusya, Arap ülkeleri, Bosna Hersek ve Karadağ gibi yeni pazarlara girmeyi hedefliyoruz” dedi. Bu yılı 27 milyon dolarlık ciro ile tamamlayacaklarını belirten Ömerbeyoğlu, 2010 hedefinin ise yüzde 30 büyüme olduğunu ifade etti.
İki yılda yüzde 100
Özel girişim sermayesi Turkven ortaklığı sonrasında ATM kullanım alanında 2 yılda yüzde 100’lük büyümeye ulaştıklarını belirten Ömerbeyoğlu, bu büyümede Romanya, Arnavutluk, Kosova ve Kıbrıs pazarlarının etkili olduğunu söyledi. Romanya’nın en büyük devlet bankası olan CEC Bank’ın kendileri için büyüme motoru olduğunu ifade eden Ömerbeyoğlu, şu bilgileri verdi: “5 yıldır Romanya pazarındayız. 7 banka ve üç finansman şirketi ile çalışıyoruz. Arnavutluk’ta ise 2 yıldır Kosova’da ise bir yıldır varı. Kıbrıs’da ise pazarın yüzde 70’ine sahip 3 banka ile çalışıyoruz.”
Turkven iştahlı
Belli bir büyüklüğe ulaştıklarını ve artık yurtdışında inorganik büyümenin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Ömerbeyoğlu, “Şu anda hizmet verdiğimiz 4 pazara şirket ve ofis kurarak girdik. Ancak bundan sonra yurtdışında satın alma yoluyla da büyümek istiyoruz. Turkven bize finansal ortak olarak çok destek verdi. Turkven büyüme konusunda çok istekli ve finansal destek anlamında da herhangi bir sınır koymuyor” diye konuştu. Provus’un bankalara ATM hizmeti vermenin yanı sıra bağımsız olarak kendine ait 150 ATM’sinin bulunduğunu kaydeden Ömerbeyoğlu, “Yıl sonuna kadar bu rakamı 250’ye çıkaracağız, Önümüzdeki 6 ay içinde de 650 ATM’ye ulaşmayı hedefliyoruz. İşlettiğimiz 4 bin 500 ATM ile Türkiye’deki en büyük bankanın 1.5 katı büyüklüğüne ulaşmış durumdayız” dedi.
Pazarlama ürünleri etkilendi
Kriz nedeniyle 2009 yılının ilk yarısının çok zorlu geçtiğini ifade eden Ömerbeyoğlu, şunları söyledi: “Bankalara ekstre (hesap özeti) hizmeti de veriyoruz. Krizden önce başladığımız ekstre basımında bankalardan büyük talep vardı. Hatta ekstrelerde kişiye özel pazarlama teknikleri geliştirdik. Ancak krizle birlikte bu kampanyalar olumsuz etkilendi. Bankalar bu pazarlama ürünlerini rafa kaldırdı. 2009”un ilk altı ayında bıçak gibi kesilen bu ürünler ikinci altı ayda ise yeniden hareketlenmeye başladı.”

1 milyon kart, 100 bin POS ve 3 bin 300 ATM işletiyor

BANKALARA kart, POS ve ATM operasyonu konularında hizmet vermek amacıyla 2001’de kurulan Provus, finans, telekomünikasyon, kamu ve parekende sektörlerine baskı/zarflama, kart kişiselleştirme ve müşteri bağlılık uygulamaları konularında dış kaynak kullanım hizmeti de veriyor. Yurtiçi ve yurtdışında 48 müşteriye hizmet veren Provus, bu müşterilerin 1 milyon kart, 100 bin POS ve 3 bin 300 ATM’sini onlar adına işletiyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı