Teknoloji Haberleri

  22 Ağustos'tan sonra internet yavaşlayacak mı

  Selim ÖZTÜRK / hürriyet.com.tr
  06.05.2011 - 15:39 | Son Güncelleme:

  22 Ağustos'ta internete 4 başlıkta filtre geliyor. Peki bu filtre sisteminin uygulamaya geçmesiyle birlikte internet hızında hissedilir derecede bir düşüş yaşanacak mı? İnternet Servis Sağlayıcıları konuyla ilgili hürriyet.com.tr'ye konuştu.

  SMILE İNTERNET: "AZ DA OLSA YAVAŞLIK OLACAK"

  smile internet'ten konuyla ilgili yapılan açıklamada filtrelemenin ardından internette düşük de olsa yavaşlama olabileceği dile getirildi ve şu sözler kaydedildi: "22 Ağustos'ta yürürlüğe girecek olan "İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar"  hükümleriyle ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan açıklamanın kamuoyunun bilgilendirilmesi bakımından faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında, tüm bilgi ve eğlence kaynaklarına özgürce ulaşılmasında kritik öneme sahip olan internet mecrasına filtre uygulaması getirilmesinin bir vatandaşlık hakkı olan internet erişimini kısıtlayacağını düşünüyoruz. Filtreleme uygulamasının internet kullanımında düşük de olsa yavaşlığa sebep olabileceği ihtimalini göz önünde tutarak, kullanımda meydana gelebilecek yavaşlama sorunlarına yönelik gereken önlemleri alacağız."

  TR NET: "MİKRO SANİYELİK YAVAŞLIĞI KULLANICI HİSSETMEYECEK"

  TR NET İnternet Hizmetleri ve Hayat Bilişim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kayer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: "Yavaşlık mutlaka olacaktır. Ancak gecikmeler "mikro saniye" ölçeğinde olacağından kullanıcıların bu gecikmeyi fark edebilmesi söz konusu değil. Filtreleme sistemlerinde gerekli ayarların yapılması halinde mikro saniyelik gecikme kullanıcıya yansımaz; ancak aksi olursa son kullanıcının internet hızında düşüşler görülebilir."

  DOPİNG ADSL: "1-2 SANİYELİK YAVAŞLIK GÖRÜLEBİLİR"

  Doping ADSL hizmetini veren Millenicom Pazarlama Müdür Meltem Cebeci, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Ufak yavaşlamalar olabilir. Her sayfayı açmak istediğinizde kullanıcının seçtiği profilin ilgili sayfaya uygun olup olmadığının kontrollerinin yapılması gerekiyor. Bu sırada yavaşlık olabilir. belki 1 saniye - 2 saniye... Bu sistemin altyapısının kurulması için yüzbinlerce lira gerekiyor. Her ISP bu yatırımı yapacak."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı