« Hürriyet.com.tr
MENÜ

21. yüzyılın tenisçisi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

21. yüzyılda tenisçiler daha uzun boylu, güçlü ve daha atletik olacaklar. Tabii ki Michael Chang, Rios, Amanda Coetzer gibi kısa boylu yetenekli oyuncular da her zaman bu yarışın içinde olacaklardır.

Günümüzün genç tenisçileri koordinasyonlarını, özel denge hareketleri ile (Boris Becker gibi toplara uçarak, eltopu, basketbol oynayarak) geliştirmektedir. 21. yüzyılda tenisçilerin saha içi hareketleri ve vuruş teknikleri daha basit ve doğal olacak.

Bu oyuncuların çoğu her tür zeminde, gerektiği zamanda servisleri ile direk puan almasını veya topu yüksek tempoda oyunda tutmasını bileceklerdir. 21. yüzyılın niteliklerine sahip olan bugünün bazı tenisçilerini şöyle sıralayabiliriz: Sampras, Kafelnikov, Chang, Graf, Hingis. En güzel örnek ise zamanından çok önce bu tenisi oynayan Martina Navratilova idi.

Amerikan Davis Cup Takımı, 3-5 Nisan tarihleri arasında Rusya ile oynayacağı milli müsabaka öncesindeki hazırlık kampına bir Amerikalıyı davet etti. Adı Steva Campbell. 1.88 boyunda ve 18 yaşında. Güçlü fiziği, çift el backhand ve iki eli ile de kullandığı öldürücü forehandı ile son zamanlarda aldığı iyi sonuçlarla gündeme gelen bir oyuncu. Geçen yıl dünya sıralamasında 670. olan ama bu sezon ilk yüz tenisçi arasına girebilen bu sporcu tipleri nasıl türüyor? Gelin bu oyuncuların yetişmesinde en büyük etkenleri kısaca özetleyelim.

OYUNCU: Fiziki yapısı iyi gelişmiş, temel koordinasyonu (denge) olan ve en önemlisi müsabık yeteneğin olması.

ANTRENÖR: İyi bir antrenör yukarıdaki üç temel niteliği oyuncuda keşfedip bunları en modern yöntemler ile geliştirmesi.

AİLE: Oyuncunun teniste başarılı olması ancak ailenin olumlu, anlayışlı, sabırlı ve arka planda kalarak vereceği sürekli destek.

OKUL: Profesyonel tenis ile eğitim aynı anda yürümez. Temel eğitiminden (8 yıl) sonra antrenör ve aile, ‘‘okul mu? tenis mi?’’ kararının verilmesi.

KULÜP: Oyuncunun gelişmesinde (sosyal ve sportif) tüm imkanları sağlar. Ayrıca kort, malzeme ve antrenör temin eder.

SPONSOR: Maddi destek olmadan hiçbir oyuncu profesyonel düzeye çıkamaz. Şirket veya kurum uzun vadeli (en az üç yıl) sponsorluklarda yaptığı yatırımı tenisçinin başarısına göre geriye alabilir.Bunları da Beğenebilirsiniz