Gündem Haberleri

  21. yüzyılda Beyoğlu

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gündem 21 projesinin Beyoğlu'nda da uygulanabilmesi için semt dernekleri ve girişimleri Belediye Başkanı Kadir Topbaş'dan destek istiyor.

  BEYOĞLU'ndaki semt dernekleri hızlı bir çalışma temposu içine girdi. İnsan Yerleşimleri Derneği'nin (İYD) kolaylaştırıcı rolü üstlendiği çalışma Gündem 21'in Beyoğlu'nda da uygulanmaya başlanmasını hedefliyor. Dernekler konuyu görüşmek üzere bugün Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bir toplantı yapacak. Konunun aciliyeti ise Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği-Doğu Akdeniz ve Orta Doğu Bölge Teşkilatı (IULA-EMME) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği'ne (UNDP) son başvuru tarihinin 9 Temmuz olması. 1998'den bu yana proje kapsamında halen 23 kentte Gündem 21 çalışmaları sürüyor. Topbaş'ın kabulü durumunda, Beyoğlu İstanbul'da projenin yapıldığı ilk ilçe olacak.

  İYD ‘‘Projeden neler bekliyorsunuz?’’ sorusuna ise şöyle cevap veriyor: ‘‘Bu proje halkın belediyenin çalışmalarında bilgi edinmesini sağlayacak mekanizmaları geliştirmek, belediye çalışmalarını ve diğer kamu kuruluşlarının etkinliklerini desteklemek amacını taşımaktadır. Böylece halkın kararlara katılması, denetleyebilmesi, itiraz veya kabul etmesi, spekülasyonların engellenmesi ve kültür mirasının korunması için gerekli ortam yaratılmış olacaktır. Bu projeyle yerel demokrasinin geliştirilmesi için somut adımlar atılacak, muhtarların etkinlikleri artacak, muhtarlar, semt dernekleri, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar, üniversiteler arasında daha yakın çalışma imkanları oluşacaktır. ’’

  Yerel gündem nedir?

  1992 Rio Zirvesi'nde yayınlanan deklarasyonunda yerel yönetimlerin dört yıl içinde 21. yüzyıl için kendi gündemlerini hazırlaması öngörülmüş; bunun için de adına Yerel Gündem 21 deniyor. Türkiye'de BM’nin desteğiyle 1998'den beri 23 ildeki 40 belediyede çalışmalar yürütülüyor. Çalışmalarda belediyelerin kolaylaştırıcılığında, sivil toplum, üniversiteler ve devletin katılımıyla, kentin geleceğine dair kararlar veriliyor. Şu ana kadar kentin büyüklüğüne göre kent komisyonları oluşturuldu. Türkiye'de şu ana kadar yapılan çalışmalar BM tarafından 'olumlu' olarak değerlendirildiği için projenin daha da geliştirilerek devamına karar verildi. Uygulamanın yaygınlaştırılması için eylül ayından başlayarak yeni bir program uygulanacak. Programın bütçesi ise 1.5 milyon dolar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı