Spor 21 yılın en heyecanlı yarışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

21 yılın en heyecanlı yarışı

Formula 1 sezonu bu akşam Interlagos pistindeki Brezilya Grand Prix’siyle sona eriyor. Bu akşam üç pilot arasında kıyasıya bir mücadele izleyeceğiz. 21 yıldır ilk kez üç sürücü birden sezonun son yarışına şampiyonluk iddiasıyla giriyor: McLaren sürücüleri İngiliz Lewis Hamilton ve İspanyol Fernando Alonso ile Ferrari pilotu Finli Kimi Raikkonen.

Belki de yarışın son turuna kadar şampiyon belli olmayacak. Ekran başında kimin lastiği patlayacak, hangi pilot daha hızlı pit stop yapacak diye bekleyeceğiz. İşte son yarış öncesi üç pilotun 2007 sezonu bilançosu.

HAMILTON

107 PUAN

En geç şampiyon adayı

Lewis Hamilton (22, McLaren) Kanada, ABD, Macaristan, Japonya’da kazandı. Bu dört birincilik sayesinde bu akşamki yarışa takım arkadaşı Alonso’nun dört puan önünde giriyor. Bu sayede birinci ve ikinci bitirirse şampiyonluğa ulaşacak ve en genç sürücü unvanını takım arkadaşı Alonso’dan kapacak. Hamilton 12 yaşından beri McLaren takımında çeşitli kategorilerde yüzlerce yarışa katıldı. Bunun sağladığı bir kolaylıkla Formula 1’deki ilk sezonuna çok kolay uyum sağladı. Yılın ve kariyerinin ilk yarışını üçüncü bitirdi. Sezonun ilk dokuz yarışında kürsüden inmedi. Kariyerinin ilk yarışını ise Kanada’da kazandı. Sezonun tam ortasında Alonso’dan 10, Raikkonen’den 26 puan öndeydi. Sezonun bu noktasında Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda liderliğe yükselen en genç sürücüydü. Sezon boyunca takım arkadaşı Alonso’yla çekişti. Monaco’da yakıt ikmaline iki tur erken çağrılmasına tepki gösterdi. Daha sonra 4 Ağustos’ta Macaristan Grand-Prix’si sıralama turlarında Alonso’yla yaşanan çekişme pit stopa kadar sıçradı. Ama yine de genç yaşından beklenmeyecek bir soğukkanlılıkla son yarışa önde girmeyi başardı. Formula 1’in bu yeni yıldızı McLaren ile 2008 sezonu için 10 milyon dolarlık yeni bir anlaşma imzalamak üzere. David Beckham’ın yerine Vodafone’un yeni reklam yüzü olması da an meselesi. Tabii kısa sürede gelen şöhreti sebebiyle Hamilton, paparazzileri de peşinde koşturuyor. İngiliz bulvar basını onu haber konusu yapmaya bayılıyor.

RAIKKONEN

100 PUAN
/images/100/0x0/55ea3301f018fbb8f870f091
Mucize yaratabilecek mi?

Kimi Raikkonen (28, Ferrari) Avustralya, Fransa, İngiltere, Belçika, Çin grand prix’lerini kazandı. Bu akşam şampiyon olabilmek için yarışı kazanıp Hamilton’ın en iyi yedinci, Alonso’nun üçüncü olmasını bekleyecek. McLaren takımından transfer olarak çok zor bir görevle başladı sezona: Formula 1 efsanesi Michael Schumacher’in yerini doldurmak. Bunun karşılığını da alıyordu. Ferrari’yle yıllık 30 milyon dolara anlaştı. İyi de başladı 2007’ye. İlk yarışta Avustralya’da Alonso ve Hamilton’ı geride bırakıp ilk sırayı aldı. Bundan sonrası kabus gibiydi buz adam lakaplı sürücü için. Bırakın yarış kazanmayı kürsüye çıkmakta bile zorlandı. Ta ki Fransa grand-prix’sine kadar. 1 Temmuz’da Fransa öncesi Hamilton’ın tam 28 puan gerisindeydi, takım arkadaşı Massa’nın bile arkasında kalmıştı. Fransa’dan itibaren dokuz yarıştan dördünü kazanıp tekrar şampiyonluk adayı haline geldi.

ALONSO

103 PUAN

Pabucu dama atılır mı?/images/100/0x0/55ea3301f018fbb8f870f093

Fernando Alonso (26, McLaren) Malezya, Monako, Avrupa, İtalya’da kazandı. Bu akşam şampiyon olması için kazanması, Hamilton’ın da ikincilikten kötü bir derece almasını bekleyecek. Dört yarış birinciliğine ve hatta 2005 ve 2006’daki çifte dünya şampiyonluğu unvanına karşın tüm sezon boyunca genç takım arkadaşı Hamilton’ın gölgesinde kaldı. Halbuki yıllık 20 milyon dolar karşılığında ne hayalleri vardı. Parasal olarak hak ettiği düzeye çıkacak, McLaren’da tartışmasız birinci pilot olarak kabul görecek, çekişme halinde Hamilton’a öncelikli olacaktı. Ama işler umduğu gibi gitmedi. Önce sezon başında yeni Bridgestone lastiklerine uyum sağlamakta zorlandı. Sonra da takımın ikinci pilotu olması beklenen Hamilton’la gerilimli bir rekabete girdi. Yılın altıncı yarışı Kanada Grand Prix’sinden sonra Hamilton’ın 8 puan gerisine düştü. Aradaki fark Fransa’dan sonra 14 puana çıktı. Bir de Ferrari casusluk skandalına karıştığı ortaya çıkıp Macaristan Grand Prix’sinde Hamilton ile kavga edince prestiji iyice düştü. Tüm bunlara karşın son altı yarışta puan farkını dörde indirmeyi başardı. Ancak şampiyonluğa ulaşsa da takımdan gönderilmesi söz konusu. Çünkü McLaren takımı gelecek planlarını kendi yetiştirdiği Hamilton üzerine kurmaya hazırlanıyor.

CNN TÜRK’TE SAAT 19.00’DA

Brezilya Grand Prix’sini CNN Türk yayınlayacak. Saat 18.20’deki Damalı Bayrak programında yarış öncesi son gelişmeler ele alınacak. Saat 19.00’dan itibaren Serhan Acar’ın anlatımıyla yarışı naklen izleyebileceksiniz.

1986’DA DA ÜÇ PİLOT ÇEKİŞMİŞTİ

1986’da Formula 1’in son yarışı öncesi İngiliz Mansell, Brezilyalı Piquet ve Fransız Prost yedi puan farkla sıralanıyordu. Prost, Mansell’in lastiğinin patlamasından yararlanarak yarışı kazanıp şampiyon oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle