Gündem Haberleri

  21’inci yüzyılın sistemine doğru

  WSJ
  05.02.2011 - 17:55 | Son Güncelleme:

  Eğer ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) sakarinin kahvede kullanılabilecek kadar güvenli olduğuna karar vermişse, o zaman ABD Çevre Koruma Örgütü (PDA) de bu maddeyi ölümcül atık olarak görmemeli.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                                        

   

  Son iki yüzyılda, ABD'nin serbest piyasa modeli ülkeyi sadece göz alıcı fikirler ile devrim yaratan ürünlerin merkezi yapmakla kalmadı aynı zamanda dünyada refahın artmasının da en önemli itici güçlerinden biri oldu. Bu parlak girişimci ruh, küresel alandaki liderliğimiz ve vatandaşlarımızın başarısı için de kilit önem taşıyor.    

     

  Tarihimiz boyunca serbest piyasanın başarılı şekilde işlemesinin arkasında uyumlu bir dengeyi yakalamaya çalışmamız önemli rol oynadı. Bir yandan iş yapma özgürlüğünü sağlarken diğer taraftan da halk sağlığını ve güvenliğini tehdit eden unsurlara karşı da gerekli kuralları koyma ve düzenlemeleri yaptık. Aynı zamanda vatandaşları ve işletmeleri yolsuzluklardan korumak için de gereken adımları attık... 

             

  BAZEN AŞIRIYA KAÇTIK   

  Bazen bu düzenlemeler aşırıya kaçtı ve işletmelerin yüklerini artırarak hem onların inovasyon tarafında teklemelerine hem de büyüme ile istihdamın yavaşlamasına neden oldu. Bazen de, halkın çıkarlarını korumak için üzerimize düşen temel sorumlulukları yerine getirme konusunda aksadık ve felaket boyutunda sonuçlarla karşı karşıya kaldık. Son finansal krize doğru giderken bunun örneğini yaşadık. O dönemde, denetleme ve şeffaflık tarafındaki eksiklikler finansal piyasaların çökmesine ve büyük bir Buhran yaşanmasına neden oldu.

   

  DENGEYİ SAĞLAYACAK KARARNAME 

  Geçen iki yılda benim ve yönetimimin amacı doğru dengeyi yakalamak oldu. Bugün ise ilerlediğimiz bu yolun, yönetim anlayışımızın temel prensibi olduğunu ortaya koyan bir kararnameyi imzalıyorum.

   

  Bu kararnameyle, düzenlemelerin sağlık, güvenlik ve çevremizi korurken ekonomik büyümeyi de destekleyecek şekilde olması federal birimlerin görevi haline geliyor. Ayrıca yeni kararname, hem istihdam yaratmayı yavaşlatan hem de ekonomimizi daha az rekabet edebilir hale getiren eskiden kalan düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi hükmünü de içeriyor...

   

  Gerektiği yerlerde önemli açıkları kapatmaktan çekinmeyeceğiz...

   

  KAHVENİZE GİREN ŞEY ZARARLI DEĞİLDİR 

  Örneğin, FDA uzun zamandır yapay tatlandırıcı olarak bilinen sakarinin insan sağlığı için zararsız olduğunu savunuyor. Ancak, diğer taraftan EPA uzun yıllardır sakarini tıpkı diğer kimyasallar gibi tehlikeli maddeler arasında sınıflandırıyor. Eğer bir şey kahvenize girebiliyorsa, o tehlikeli bir atık değildir. EPA, mantığın emrettiği şekilde geçtiğimiz ay bu kurala son verdi.

   

  Ancak, 21'inci yüzyıl düzenleme sistemini hayata geçirmek hangi kuralların ekleneceğine hangilerininse çıkarılacağına karar vermekten çok daha fazlasını gerektiren bir uğraş. Yeni attığımız adımla daha katlanılabilir, az müdahale getiren ve getireceği fayda ve maliyetleri iyi analiz edilmiş düzenlemeleri amaçlıyoruz. Bu nedenle kuralları yazarken daha fazla uzman, iş dünyası temsilcisi ve vatandaşın katkısına başvuracağız. Tüketicilerin tercihlerini kısıtlamak yerine onları bu tercihler hakkında daha fazla bilgilendirme yoluna gideceğiz. Ayrıca, tıpkı şirketler gibi daha internet üzerinden yapılacak devlet işlerinin de miktarını da artıracağız.

   

  GEREKSİZ KAĞIT İŞLERİNE SON

  Aynı zamanda zaman ve kaynak israfı yapan kağıt gereksiz işlerinden de kurtulacağız... En nihayetinde, küçük işletmelerin yüklerini azaltmak için gerekli düzenlemelerin yapılması için talimat veriyorum. Küçük işletmeler, bu ülkede en çok istihdamı sağlayan kurumlar durumunda bu nedenle onların önündeki tüm engelleri ortadan kaldırmalıyız.

   

  Bu kapsamlı yaklaşımın en önemli örneklerinden biri otomobil ve kamyonlar için getirilen yakıt standartları oldu. Göreve geldiğimde bu konuda yıllardır süren davalar ve kafa karışıklıları vardı.

   

  EPA ve Ulaştırma Bakanlığı, otomobil üreticileri, eyaletler, çevre temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonrasında kurallar karmaşasından çıkılarak yeni bir standart üzerinde anlaşma sağlandı. Bu düzenlemeyle hem otomobil üreticileri, hem tüketiciler hem de çevreciler hep beraber kazanmış oldu...

   

  Son iki yılda düzenlemeler konusunda gerçekleştirdiğimiz yeniliklerin faydası, yapılan tahminlere göre neden olduğu maliyetleri geride bıraktı.

   

  Tarihimizden aldığımız ders şu ki; Ekonomimiz bir sıfır toplamlı oyun değil. Düzenlemelerin elbette bir maliyeti var. Ancak, açık olan şu ki bu konuda dengeyi sağlayabiliriz. Diğerlerine karşı temel sorumluluklarımızı karşılarken aynı zamanda ekonomimizi daha güçlü ve rekabet edebilir hale getirebiliriz.

   

   

  * Bu köşe yazısı, Wall Street Journal'da, "Toward a 21st-Century Regulatory System" başlığıyla yayımlanan makaleden derlenmiştir.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı