Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2030'da dünyayı ne bekliyor?

  Hürriyet Haber
  28 Şubat 2011 - 18:08Son Güncelleme : 28 Şubat 2011 - 18:08

  MUNTR 2011, Gelecek Güvenlik Konseyi’nde, gençlere 2030 yılının dünyayı sarsması muhtemel sorunları değerlendirme fırsatı sunacak.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor   

   

  Ya da daha ileri gidelim: 2030 yılına. İşte MUNTR size bu hayali bizlerle beraber kurma şansı yaratacak. MUNTR 2011, benzerleri içinde bir ilki daha yaratarak Gelecek Güvenlik Konseyi’nde 2030 yılının dünyayı sarsması muhtemel sorunları üzerine durup gençlere şimdiden daha iyi bir gelecek şekillendirme fırsatını sunacak.

   

  Akademik ekibin yoğun çalışmaları sonucunda şekillendirdiği öngörülere göre, 2030 yılında dünya siber-terörizm, gıda sıkıntısı; başta küresel ısınma olmak üzere doğa sorunları ile doğal kaynakların kullanımı ve yönetimsel sıkıntılar olmak üzere büyük sorunlarla karşı karşıya kalacak.

   

  Son 19 yılın önemli sorunları ve konularını ele alan çalışma kitapçığına göre Birleşmiş Milletler (BM) böyle bir dünya düzeni içerisinde afetleri engellemede zaman zaman başarısız olacak ve bu da özellikle üçüncü dünya ülkelerinin Birleşmiş Milletler’in misyonuna ve güvenilirliğine duyduğu inancı büyük ölçüde düşürecek.

   

  İşte tam bu noktada MUNTR 2011 delegelerinden hem BM’nin prestijini hem de dünyanın geleceğini kurtarmaları beklenecek.

   

  GENÇLER GELECEĞİ TASARLARSA:

  2030 yılında dünyayı beklenen siyasi olaylar ise şu şekilde gelişecek: Çin Cumhuriyeti bekleneni gerçekleştirerek dünyanın en büyük ekonomisi haline gelirken Hindistan ise küresel gücü eline alarak dünyanın en büyük nüfuslu ülkesi olacak.

   

  Bir diğer taraftan, ABD ve Rusya süper güç olarak statülerini korumaya çalışacak ve Japonya hak ettiği diplomatik değeri görmediği sorununu Güvenlik Konseyi’ne taşıyacak. Günümüzün en önemli devletler üstü gücü olan Avrupa Birliği (AB) ise gelişimini daha iyi bir birlik ve genişleme politikasıyla büyüyen ekonomileriyle sürdürüyor olacak.

   

  Dünya gündeminin bu kadar kalabalık olduğu bir dönemde Güvenlik Konseyi 3 Ocak 2030 tarihinde yapacağı toplantıda, “Siyah Kurtuluşun Öğreticileri” isimli siber terörist grubun saldırılarını, bilgisayar sistemlerine verdikleri zararı ve CIA’den çaldıkları veritabanı sayesinde milyonlarca bilgisayarın çökmesine sebep olan eylemlerini tartışacak.

   

  Uluslararası topluluklar arasında bir diğer çözümsüz kalan sorun da, Dağlık-Karabağ’ın durumu olacak. Ermenistan’ın bölgeye zorla girmesi sonrasında endişelerini açıklayan Azerbaycan, topraklarını ve sınırlarını tekrar belirleyerek, Ermenistan’la büyük sıkıntılara yol açan bu sorunun çözümünü yine 2030 yılı Güvenlik Konseyi’ne ve elbette gençlere bırakılacak.

   

  Uykusuz geçen geceler ve uzun çalışma saatleri sonrasında çalışma kitapçığını hazırlayan ve hatta dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan bu tasarı için telif hakkı almaya hazırlanan MUNTR 2011 ekibi, Gelecek Güvenlik Konseyi’nin katılımcılar açısından hayal gücü ve yoğun bir çalışma temposunun harmanlanacağı bir platform ve Türk gençleri açısından ise örnek bir çalışma olacağı inancında.

   

  YENİ DÜNYA DÜZENİNDE YENİ BİR GÜVENLİK KONSEYİ

  Güvenlik Konseyi’nin 2030 senesinde kendi iç yapısında da bir takım değişikliklere gideceğinin altını çizen oturum başkanı Yahya Berkol Gülgeç, günümüzden 19 yıl sonra Güvenlik Konseyi’nde dört ayrı blok olacağını ve bu blokları oluşturan Hindistan, Almanya, Brezilya ve Güney Afrika’nın Güvenlik Konseyi için ardı ardına seçilme hakkının bulunacağını delegelere hatırlattı.

   

  Gülgeç, Gelecek Güvenlik Konseyi’nin güçlü ülkeleriyle ilgili ipuçları verirken, komitesinin kaliteli tartışmalara ve eğlenceli çözüm önerilerine sahne olacağından şüphesi olmadığını belirtti.

   

  Evet, dünya değişiyor ve dünyanın bir yerlerinde gençler dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmek için çabalıyor. Bu çabanın ve bu büyük ailenin bir parçası olmak, kendi geleceğinize yön vermek ve gençliğinizler bilgiyi en derinlerde hissetmek için, MUNTR 2011’e başvurular halen www.muntr.org adresinden gerçekleştirilebilir.

   

  Zeynep GÜRCAN

  MUNTR 2011 Medya Direktörü

  gurcan@muntr.org

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:        
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
    

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı