"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

2023’te ‘yaşlı’ olma riski belirdi, çalışan kadın 1’den fazla çocuk yapsın istiyoruz

Başkanı olduğu İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) ABD pazarına dönük çabaları için bazı şirketlerle birlikte New York’ta bulunan Hikmet Tanrıverdi, üyelerinden gelen bir mesajı bana da iletti:

- Hükümetin çalışan kadının daha fazla doğum yapmasını teşvik etme hazırlığı, bu yönde adım atması en çok bizim sektörü vuracak. Hazırgiyim ve konfeksiyonda çalışanların yüzde 80’i kadındır. Bu adımlar atılırsa kadın istihdamından vazgeçmek zorunda kalırız.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) katkılarıyla düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma ve 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi” toplantısına katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’la New York’taki Türkevi’nde buluşunca önce bu konuyu sordum:
- Paket henüz açıklanmış değil. Şu ana kadar yazılanlar daha çok işin dedikodusu niteliğinde. Başbakan Yardımcımız Ali Babacan’ın koordinatörlüğünde Alile Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve biz bir çalışma yürüttük. Öncelikle ilkemizi belirledik.
Üzerinde durdukları ilkeyi paylaştı:
- Aile ve iş hayatı birlikte yürümeli. İş hayatı çalışan kadının doğum yapmasına engel olmamalı. Bunun için Fransa gibi bazı örnekleri inceledik. Aile ve iş hayatının birlikte yürümesi için kadınlara esnek çalışma koşulları yaratmamız gerekiyor.
Özel sektörün bu konudaki endişelerini gidermeye çalıştı:
- Bunu yaparken özel sektöre yük getirmek istemiyoruz. Eğer özel sektöre yük getirirsek, kadınlara iyilik yapmaya çalışırken kötülük yaparız. Çünkü, kadın istihdamını kısmaları söz konusu olur. Mümkün mertebe yük getirmeyeceğiz. Özel sektör bu konuda kaygılanmasın.
Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2070’e kadar uzattığı nüfus projeksiyonunu anımsattı:
- Türkiye’de yıllık nüfus artış hızı 2.08 çocuğa inmiş durumda. Yıllık artış hızının 2.10 çocuğun altına inmesi, bu konuda frene basılması anlamına geliyor. Ayağımızı pedaldan çekmezsek, fren mesafesi tamamlanınca nüfus artışımız duracak.
Çalışan kadınların frene daha sert bastığını vurguladı:
- Çalışan kadınların ortalama çocuk sayısı 1 dolayında bulunuyor. Bu tempoyla gidersek, 2050’de nüfusumuz azalmaya başlıyor. Nüfusumuz önce 93-94 milyona çıkacak. Sonra 87-88 milyona gerileyecek.
2023’ten itibaren gündeme gelecek tehlikeye dikkat çekti:
- Şu anda 65 yaş ve üstü nüfusun toplama oranı yüzde 7.5. Bu oranın yüzde 10’u aşması, ülke nüfusunun yaşlanması anlamına geliyor. Biz bu oranı 2023’te göreceğiz. Yani, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında “nüfusu yaşlı ülke” kategorisine gireceğiz. Şu anda ortalama yaşımız 30’u geçmiş durumda. Dolayısıyla nüfusun yaşlanması konusuna kafa yormak durumundayız.
Nüfusun yaşlanmasının dünya için de tehlike olduğunu kaydetti:
- Eğer zengin ülke isen, yaşlı nüfusla da durumu idare edersin. Çünkü, elinde geçmişte elde ettiğin zenginlik mirası vardır. Yaşlanmaya fakir ülke iken başlarsan, o zaman zorlanırsın. Biz çok şükür orta gelir düzeyine çıkmış durumdayız. Bizim için de orta gelirliyken yaşlanma riski var.
Kimilerine göre, en az 3 çocuk yapmak, 5 çocuğa doğru yönelmek, pratikte kadınların çalışma hayatından uzaklaşması anlamına geliyor.
Hükümet, sorunu “esnek çalışma” formülüyle çözmeyi planlıyor, paketi de bu amaçla hazırlamış görünüyor.
Bunun “özel sektöre yük getirmeyecek” bir formülü mümkün mü?
3-5 çocuk derken kadınların tümüyle çalışma hayatı dışına itilebileceği riskini gözardı etmeyelim.

Sütaş’a Bingöl’de ‘arazi toplulaştırması’ yaptık

BİNGÖLLÜ olan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Muharrem Yılmaz’ın şirketi Sütaş’ın Bingöl’e yatırım için arazi beklediğini anımsattım:
- Sütaş, Bingöl’de entegre bir tesis yapacak. Hayvan çiftliğinden yem ve süt fabrikasına kadar hepsini yapacak. Bunun için de geniş bir araziya ihtiyacı var.
- 2 bin dönümden söz ediyordu Muharrem Yılmaz.
- Evet, o büyüklükte bir arazi gerekiyor.
- Sütaş, Bingöl’e yatırım yapsın diye başından beri bizzat ilgileniyorsunuz. Arazi konusu neden bu kadar uzadı?
- Çünkü, derli toplu bir şekilde o büyüklükte bir arazi yoktu. İyi ki arazi toplulaştırmasına imkan tanıyan yasamız daha önce devreye girmiş. Bingöl’de Hazine arazilerini de toplulaştırma kapsamında değerlendirdik. Artık Sütaş’ın 2 bin dönümlük arazisi hazır. 1-2 aya kadar işlemleri biter.
Doğu’da bugüne kadar Sütaş’ın Bingöl’de planladığı büyüklükte entegre hayvancılık yatırımı yapılmadığını kaydetti:
- Bu yatırımın istihdam etkisi çok yüksek olacak. Doğrudan ve dolaylı toplam 10 bin kişiye istihdam kapısı açacak. Bölgede hayvancılığın gelişmesine büyük katkı yapacak. Çevre illere de önemli faydası olacak.
Sütaş’ın yatırımına insan kaynağı ve araştırma altyapısı hazırlığı için üniversiteyi de harekete geçirdiklerini vurguladı:
- Bingöl’deki üniversitemizde veterinerlik bölümü bu vesileyle devreye girdi. Ayrıca Sütaş, Bingöl’de doğrudan istihdam edeceği bazı elemanları şimdiden Aksaray’daki tesislerinde eğitime de aldı.
Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) Aksaray’daki Sütaş yatırımının “etki analizi”ni yaptığını aktardı:
- Etki analizinden çıkan sonuçlar, Sütaş’ın yatırımının Bingöl ve çevresi açısında kalkınma projesi anlamına geldiğini ortaya koydu.
Yatırım tamamlanıp, üretim başlayınca Bingöl’ün ne kadar “kalkınacağını” görme olanağına kavuşacağız...

X