Ege Haberleri

EGE

  2023 hedefi için faizler düşürülmeli

  Hürriyet Haber
  26.12.2014 - 01:18 | Son Güncelleme: 25.12.2014 - 17:04

  UŞAK Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi (UKOSB) Başkanı Akif Küplemez, ülkenin 2023 hedefine ulaşabilmesi amacıyla faizlerin düşürülerek dövizin değer kazanması gerektiğini söyledi.

  UKOSB Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıya Başkan Akif Küplemez ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Hükümetin 2023 vizyonuna değinen Küplemez, "Ülkemizde kişi başı gayrisafi milli hasıla 10 bin 800 dolar seviyelerinde. Bu rakam orta gelir tuzağı diye adlandırılan riskli bir bölgede yer alıyor. Ülkemizin beklentilerini, istenilen alt yapıyı, katma değeri, Ar-Ge'ye verilen önemi oluşturamadığımız taktirde, ülke ekonomisi zora girebilir. Bugün 16'ıncı büyük ekonomiyiz. 2023'te 10'uncu büyük ekonomi içine girmeyi planlıyoruz. Bu nedenle Türkiye'nin kenetlenerek hedefe doğru koşması gerekiyor. Bu model aynı Güney Kore'ye benziyor. Güney Kore'de 10 yıl önce aynı bizimle eşdeğerdeymiş. Ancak Güney Kore'de markalar var. Bizim en önemli sorunumuz marka yaratamamamız. Marka oluşturma konusunda çok dikkatli olmamız gerekiyor" dedi.

  "KURLARIN YÜKSEKLİĞİ BİZLERİ PANİKLETMEMELİDİR"
  İhracatçıların ve üreticilerin uluslararası arenada rekabet edebilmesi için faizlerin gerekli bir noktaya çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Küplemez, ülkenin bu faiz rakamları ile 2023 hedefine gitmekte sıkıntı yaşayabileceğini dile getirdi. Küplemez, "Faizlerin yüksekliği ihracatçıların rekabet şartlarını çok kötü etkilemektedir. Faizler düşerse döviz kuru yukarıya çıkacak, üretici ve sanayicinin maliyeti bir nebze olsun rahatlayacaktır. Kurların yüksekliği bizleri panikletmemelidir. Çünkü bu ülke ihracatla kalkınacak. Hedefe ulaşmada döviz kurlarının yukarı yönlü olması gerekiyor. İhracat yaptığımız ülkelerde ve komşularımızda sorunlar var. Bu nedenle bizlerin daha farklı sektörlere yönelmemiz gerekiyor. Dünya pazarına bakıldığında ise devasa firmalarla karşı karşıyayız. Faizlerin düşürülüp dövizlerin yüzde 10-15 yukarı yönlü olması tezini savunuyoruz. Enflasyon ve büyüme rakamlarına bakıldığında 2023 hedefine ulaşmak çok zor görünüyor. Bunun için ihracatı düşünüyorsak büyüme rakamlarının 3.5'lardan 8'lere yükselmesi gerekmektedir" diye konuştu.
  Rusya öksürdüğünde Türkiye'nin grip olduğunu ifade eden Akif Küplemez, "Tüm sektörlerimizle Rusya'ya mal satıyoruz. Rusya'ya 30 milyar dolar ithalat bağımlılığımız var. Resmiyette 7 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Rusya'da yaşanan sıkıntıyı 5 bin kilometre uzakta olan Uşak hissediyor. Bundan sonra daha çok pazar çeşitliliğine yönelmek gerekiyor. Sektörlerimize baktığımızda katma değeri yüksek ürün çeşitliliğine yönelerek sadece Rusya ve Ukrayna değil, Amerika'ya mal satmamız gerekiyor" dedi.

  "BÖLGE OLARAK 350 MİLYON DOLARLIK İHRACATA SAHİBİZ"
  UKOSB'deki yatırımlara değinen Küplemez, "Bölgemizde yaşanan enerji kesintilerine çözüm için Enerji Bakanlığı 10 milyon liralık yatırımla bölgemize indirici merkezi kuracak. Hem bölgemiz her şehrimiz bundan sonra kesintisiz elektrik alacak. Arıtma tesisindeki kokuyu ortadan kaldırmak için 1.5 milyon liralık yatırımla kokuyu minimize edeceğiz. Önümüzdeki yıl arıtma tesisine 3.5 milyon liralık revizyon yatırımı gerçekleştireceğiz. Bölge yönetim kurulumuz varını yoğunu bütçesinin yarısından fazlasını arıtma tesisine harcıyor. Arıtma tesisinin işletme maliyeti ile beraber yıllık 10 milyon lira gideri var. Bizler temiz bir çevre bilinci ile çalışıyoruz. Bölge olarak 350 milyon dolarlık ihracata sahibiz. 2015 yılında 5 bin olan istihdam sayısını 7 bin 500'lere, ihracat rakamını da 500 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı