« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2020'ye giden yol Akdeniz'den geçiyor

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, 2013 Akdeniz Oyunları'nın, Türkiye'nin 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapma talebinde bulunması açısından önem taşıdığını belirtti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Atalay, İl Özel İdaresi'nde Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanlar Konseyi'ne katılan gazetecilere yönelik düzenlenen Akdeniz Oyunları Bilgilendirme Toplantısı'nda, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde gerçekleştirdikleri 2013 Akdeniz Oyunları'na başvuru sürecini değerlendirdi.

Çok iyi hazırlanarak, 2007'de İtalya'nın Pescara kentinde yapılan oylamaya katıldıklarını anımsatan Atalay, “Valimiz ve belediye başkanımız çok iyi bir çalışma temposu sergilerken, Başbakanımız ve bakanlarımız da hiçbir desteği esirgemedi. Çok iyi çalışmıştık. Organizasyonu kendimizin biliyor, avucumuzun içinde görüyorduk. Ancak oylamada kaybettik. Oyunlar parasızlık yüzünden Yunanistan'da yapılamayınca, geri bize verildi” dedi.

Akdeniz Oyunları'nın Akdeniz ülkelerinin katıldığı, olimpiyatlardan sonra dünyada ikinci büyük sportif organizasyon olduğuna işaret eden Atalay, şöyle devam etti:

“Organizasyona güçlü spor geleneğine sahip İspanya, İtalya gibi ülkeler de katılıyor. Bu organizasyon bir şehre çok şeyler katmaktadır. En önemlisi yapıldığı şehrin dünyaya tanınmasına imkan sağlıyor. İnanıyorum ki bu organizasyon ile Mersin'in makus tarihi değişecek. Bu süreçte en büyük destekçi basın mensuplarıdır. Adaylık sürecinden itibaren iyi bir sınav veren Mersin basınının, bugünden itibaren de tanıtımı hızlandıracak, eksikliklerin giderilmesini sağlayacak, etkin ve halkı bilgilendirecek yayıncılık yapacaklarını düşünüyorum. Bu organizasyondan alnımızın akıyla çıkacağız ve Mersin'i dünyaya açacağız.”

Türkiye'nin spor organizasyonlarında büyük yol kat ettiğini vurgulayan Atalay, “İşte 2020 Olimpiyat adaylığımız yolunda son büyük golümüz Mersin olacak. 2013 Akdeniz Oyunları, Türkiye'nin 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapma talebinde bulunması açısından önem taşıyor. Çünkü 2020'ye kadar yapacağımız tüm organizasyonlar olimpiyat için gücümüze güç katacak” diye konuştu.

“Türk mucizesini gerçekleştireceğiz”

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da hazırlık süreci 6 yıl olarak öngörülen Akdeniz Oyunları'nın Mersin'e 2 yıl gibi kısa bir süre kala verildiğini belirterek, “Yaptığımız çalışma ve hazırlıklarda kısa süre içsinde nasıl Türk mucizesi gerçekleştirdiğimizi göreceksiniz” dedi.

Akdeniz Oyunları kapsamında yeni stat, kapalı spor salonu, tenis kortları, atış poligonu, yüzme havuzu, yurt tesisleri gibi önemli projelerin Mersin'e kazandırılacağını ifade eden Güzeloğlu, “Bu çalışmaların hepsi 1,5 yıllık süre içinde, bu ülkenin kaynaklarıyla, işçisiyle, mühendisiyle tamamlanarak 2013 yılının Haziran ayı öncesinde bitecek” diye konuştu. Güzeloğlu, toplantıda ayrıca Mersin'deki çalışmalar ve projelerle ilgili bilgiler de verdi.

TGF Genel Başkanı Atilla Sertel ise Mersin'in dışardan bakıldığında dil, din, ırk fark etmeksizin son derece uzlaşı içerisinde bir yaşam kültürü oluşturmuş şehir olduğunu söyledi. Bu durumun yerel yönetimlere de yansıdığını ifade eden Sertel, Mersin'deki gazeteciliği önemsediğini de vurguladı. Sertel ayrıca genel olarak yaşadıkları sorunların çözümü konusunda Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Atalay'ın toplantılarına katıldığını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise 3 dönemlik başkanlığı dönemimde kültür ve sanat çalışmalarına önem verdiğini belirtti.

TGF Başkan Yardımcısı ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal da Mersin'in 10 bin yıllık tarih, kültür, sanat ve ticaret kenti olduğunu bildirerek, 10 yıl önce başlatılan Akdeniz Oyunları sürecinin şehir için önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Taha Aksoy, konuşmaların ardından katılımcılara oyunlarla ilgili sunum yaptı.

Bunları da Beğenebilirsiniz