« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"2020 Tokyo seçiminde hayal kırıklığına uğradım"

Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği Başkanı Patrick Hickey, 7 Eylül'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılan 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları finalinde İstanbul'un elenmesiyle ilgili, "Tokyo'nun 2020 Olimpiyatları'nın ev sahipliğine seçilmesi beni hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

AA
SON GÜNCELLEME

Patrick Hickey, Bosna Hersek Olimpyat Komitesi'nin kuruluşunun 20'nci yıl dönümü kutlamalarına katılmak için geldiği başkent Saraybosna'da, AA muhabirinin 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları ev sahipliği için yapılan oylamada İstanbul'un elenmesiyle ilgili sorularını yanıtladı. Oylamada, Avrupa'dan İstanbul ve Madrid gibi çok iyi iki aday bulunduğunu ifade eden Hickey, "Komite Başkanı olarak tarafsız kalmak mecburiyetindeydim ve hiçbirini favori olarak göstermedim. Fakat Avrupa kentlerinden birinin kazanmasını istiyorduk" diye konuştu.

İstanbul ve Madrid'in kazanamadığını gördüğünde şoke olduğunu anlatan Hickey, şunları söyledi: "Böyle bir şeyin olması bana göre, iki gün içerisinde hem 2012 Olimpiyat Oyunları'nın ev sahibi olacak kentin seçilmesi, hem de Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin yeni başkanının seçimlerinin yapılmasından dolayıdır. Yeni Komite Başkanı olarak seçilen Alman Thomas Bach'ın Avrupalı olması, iki Avrupalı aday kentini engelledi. Hem Olimpiyat Oyunları'nın ev sahibinin, hem de komite başkanı seçimleri bu kadar yakın tarihlerde yapılmamalıydı."

Hem İstanbul'un hem de Madrid'in çok iyi tanıtım kampanyaları olduğuna dikkati çeken Rickey, "İstanbul bana göre çok güzel ve bu konuda tecrübeli bir şehir. İstanbul, benim de katıldığım, birçok spor etkinliğine ev sahipliği yapmış bir kenttir. Türkler spor konusuda çok bilgilidir. Madridliler de öyle. Altyapının çoğunluğu zaten hazır durumda, fakat olan oldu, ev sahipliğini Tokyo kazandı. Ancak Tokyo'nun 2020 Olimpiyatları'nın ev sahipliğine seçilmesi beni hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

"Olimpiyat Oyunlarının siyasetin altında kaldığı" yönünde çıkan söylentilerin doğru olmadığını ifade eden Rickey, "Madrid'in, İspanya'nın kötü ekonomik durumundan dolayı, İstanbul'un ise Gezi parkı olaylarından dolayı elendikleri" yönündeki iddialara katılmadığını dile getirdi. Rickey, sözlerini şöyle sürdürdü: "Evet, Madrid ekonomik kriz yüzünden soru işareti altındaydı, İstanbul'da ise protesto olayları olmuştu. Fakat, Japonya'da da nükleer sorunlar yaşanmıştı. Dolaysıyla, bu konuda da bir denge vardı. Oy verenleri bunlar o kadar çok etkilemedi. Zaten oylama yapıldığı zaman, İstanbul'daki olaylar sona ermişti. İspanya ekonomisi sorunluydu, fakat ayağa kalkması için büyük şanslar var. Kısaca, oy verenler sadece bunlara değil, diğer etkenleri de ele alıyor."

Rickey, Türkiye'nin Olimpiyat Oyunları için tekrar aday olmasıyla ilgili ise "İstanbul, Türkiye'den olabilecek en iyi aday kenttir. Ben Türkiye'nin Olimpyat Oyunları'na çok iyi bir ev sahibi olabileceğinden eminim. İstanbul çok iyi bir seçimdir, çünkü İstanbul harika bir kenttir" şeklinde sözlerini tamamladı.CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz