« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2020 şansı arttı

Başbakan Erdoğan’ın bizzat devreye girmesi, Bakan Kılıç’ın çalışmaları ve Türkiye’nin ekonomik yapısı, İstanbul’u olimpiyata bir adım daha yaklaştırdı.

Mehmet ARSLAN
SON GÜNCELLEME

LONDRA Olimpiyatları’na güçlü bir çıkarma yapan Türkiye, 2020 olimpiyatları adaylığı konusunda rakiplerine göre ön plana geçti. Londra’daki gözlemciler, İstanbul’un, Tokyo ve Madrid gibi şehirlere oranla 2020 oyunları için daha şanslı göründüğünü belirtiyor.

Türkiye’nin şansını artıran 3 faktör şöyle sıralanıyor

1-Erdoğan faktörü: Başbakan Erdoğan, olimpiyat adaylığı için de ağırlığını koydu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Erdoğan’ın, devlet kararlılığını adaylığın arkasına koymasından çok etkilendi.

2-Suat Kılıç’ın enerjisi: Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, özellikle son dönemde olimpiyat adaylığı için yoğun faaliyet yürütüyor. Kılıç’ın bu lobi çalışmaları İstanbul’un adaylığı için büyük şans olarak gösteriliyor.

3-Ekonomik avantaj: Tüm dünyada ve özellikle Avrupa’daki ekonomik krizler sportif faaliyetleri de vurdu. Türkiye, global krizlerden en az etkilenen ülke olarak, dünyada yakından takip ediliyor. Bu güçlü yapısıyla da olimpiyat organizasyonunu başarıyla yapabileceği dile getiriliyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz