« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2020 Olimpiyat Oyunları Tokyo'da yapılacak

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkını Tokyo kazandı. İlk turda adaylardan Madrid elendi, İstanbul ve Tokyo finale kaldı. Yapılan final oylaması sonucunda da İstanbul'a 60-36 üstünlük sağlayan Tokyo, 2020 Olimpiyat Oyunlarını kazanan şehir oldu.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na, Tokyo evsahipliği yapacak. Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te Hilton Otel'de gerçekleşen 125. IOC toplantısında, 2020 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'nı düzenleyecek kentin belirleneceği oylamada ikinci turun ardından, evsahibi kent Tokyo olarak açıklandı.

Evsahibi kenti açıklayacak IOC Başkanı Jacques Rogge kürsüye geldikten sonra salondakiler, Olimpiyat Marşını dinledi. Marşın ardından Rogge, evsahibi kenti açıkladı. Oylamayı, Tokyo'nun kazandığını ilan eden Rogge, üç kente de çalışmalarından ötürü teşekkür ederek, "Üç kent de gerçekten fair play biçimde çalıştılar" dedi.

Sonucun açıklanmasının ardından Japon 2020 Heyeti büyük sevinç yaşarken, İstanbul 2020 Heyeti sonucu üzüntüyle karşıladı.

NEFESLERİN TUTULDUĞU O AN

BÜYÜK ÜZÜNTÜ YAŞANDI

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na evsahipliğinin Tokyo'ya verilmesi, Sultanahmet Meydanı'nda sonucu merakla bekleyen İstanbullulara büyük üzüntü yaşattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2020 Ajansı tarafından Sultanahmet Meydanı'nda kurulan özel alanda, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) delegelerinin oy kullanmasını takip eden vatandaşlar, sonucun İstanbul aleyhine çıkmasıyla adeta yıkıldı.

Ellerinde Türk bayrakları ve "İstanbul 2020" logosunun bulunduğu flamalarla IOC delegelerinin kararını bekleyen İstanbulullular, kararın açıklanma anında nefeslerini tuttular. 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na Tokyo'nun evsahipliği yapma hakkı kazandığının duyurulmasının ardından ise Sultanahmet Meydanı adeta sessizliğe büründü.

Tokyo ile yaşanılan mücadelede kararı merakla bekleyen İstanbullular, evsahipliği hakkının Japonya'nın başkentine verilmesi sonrası hayal kırıklığı yaşarken, üzüntülü bir şekilde organizasyon alanını başaltmaya başladılar.

VALİ MUTLU: İSTANBUL BİR SONRAKİ OYUNLARA HAZIRLANACAKTIR

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki toplantıda IOC delegelerinin 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na evsahipliği yapacak kenti belirlediği son bölümü Sultanahmet Meydanı'ndaki organizasyon alanında takip etti.

Tokyo'nun evsahibi şehir olarak duyurulmasının ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Mutlu, "İstanbul kaybetmemiştir. İstanbul'da gençliğe ve spora yapılan yatırımlar devam edecektir. Bu bir yarış ve yarışın bir kazananı olacaktı. Ama zannediyorum ki İstanbul bir sonraki oyunlar için hazırlanacaktır" ifadelerini kullandı.

2020 Olimpiyat Oyunları Tokyoda yapılacak


2020 Olimpiyat Oyunları Tokyoda yapılacak

Fotoğraflar: Enis Berberoğlu

FİNALE BÖYLE GELİNDİ


Bunları da Beğenebilirsiniz