« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2020 Olimpiyat adaylığı büyük fırsat

Bu yıl 16 Ekim'de 33. kez gerçekleştirilecek Kıtalararası Avrasya Maratonu'nun ana sponsorluğunu Nike firması üstlendi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Sponsorluğun tanıtım toplantısı Feriye Lokantası'nda yapılırken, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin'in yanı sıra, dünyaca ünlü ABD'li eski atlet Carl Lewis de toplantıda hazır bulundu.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, yaptığı açıklamada, Carl Lewis gibi önemli bir atletle yan yana bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Burada otururken tüylerim diken diken oluyor. Sporcu olarak bulunduğum 1984 Los Angeles ve 1988 Seul Olimpiyatları'nda Carl Lewis'i bizzat izleme ve alkışlama imkanı buldum. Şimdi bir federasyon başkanı olarak onu ülkemizde ağırlıyor olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Son 3 yıldır gümüş kategori olarak koşulan Avrasya Maratonu'nun altın kategoriye yükselmesi için harcanan çabalara da değinen Terzi, “Şimdi altın kategoriye çıkması için çalışılıyor. Tabi bunun bazı kriterleri var. Yerine getirilmesi için büyük özveride bulunuluyor. Türkiye'nin dünyaya açılan bir penceresi olarak Avrasya Maratonu altın kategoriye çıkmalı” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda bir sürprizi bulunduğunu aktaran Mehmet Terzi, 1984 Los Angeles Olimpiyatları'nın açılış töreninde Carl Lewis ile çektirdiği fotoğrafı bulunduğunu söylerken, “Şimdi o fotoğraftan iki adet yanımda getirdim. Birini Carl Lewis'e vereceğim. Diğerini de benim için imzalarsa çok mutlu olurum” diyerek isteğini gerçekleştirdi.

Lewis: “2020 Olimpiyat adaylığı büyük fırsat”

Nike'ın organizasyonuyla İstanbul'a gelen Carl Lewis, kenti çok beğendiğini ve kendisini evinde gibi rahat hissettiğini belirtirken, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları adaylığına da değindi.

Olimpizm ruhuna dikkati çeken Lewis, “2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı İstanbul için büyük bir fırsat. Eğer olimpiyatlara ev sahipliği yapma hakkı alınırsa, büyük iş başarılmış olur” ifadelerini kullandı.

Kıtalararası Avrasya Maratonu organizasyonu için en iyisinin yapılmaya çalışıldığını vurgulayan efsanevi sporcu, “İnsanların ilgisini çeken bir organizasyon. Gün geçtikçe de gelişiyor” dedi.

Öte yandan, kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Lewis, spordaki doping konusunda, “Ben atletken doğru bir sporcu olmaya ve doğru şeyler yapmaya çalıştım. Bu sporun içinde biri olarak doping konusuna önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuşurken, kendi adına kurduğu vakıfla hem genç sporculara hem de yardıma muhtaç insanlara yardım etmeye çalıştığını anlattı.

Lewis'in NBA macerası

Carl Lewis, 1984 yılı NBA draftlarında Chicago Bulls tarafından Michale Jordan ile birlikte seçildiğinin hatırlatılması üzerine, tercihini atletizmden yana kullandığını kaydetti.

Esprili olarak, “Chicago Bulls'un Michael Jordan ile ikimize birden ihtiyacı yoktu” diyerek söze başlayan Carl Lewis, “Draftta seçildim ama basketbol oynamayı tercih etmedim. Seçtiğim alanda ülkem adına çok önemli işler yaptım. Olimpik alanda mücadele etmek benim için çok önemliydi” şeklinde görüş belirtti.

Toplantıda yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, Carl Lewis gibi bir efsanenin İstanbul'da olmasından duyduğu mutluluğu aktararak, Lewis'in 100 metre, 200 metre ve uzun atlamada birinci olduğu 1984 Los Angeles Olimpiyatları'nı çok iyi hatırladığını anlattı.

Avrasya Maratonu'nun İstanbul için çok büyük bir değer olduğunu anlatan Ertekin, Carl Lewis'in burada olmasını da önemli bir şans olarak gördüklerini söyledi.

Ertekin, toplantının sonunda Carl Lewis'e “10001” numaralı Avrasya Maratonu koşu forması hediye etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz