Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2020 için İstanbul'a ciddi rakip

İtalya Milli Olimpiyat Komitesi (CONI), 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na başkent Roma ile aday olacağını resmen açıkladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İtalya Milli Olimpiyat Komitesi aday değerlendirme kurulunun dün yaptığı incelemeler sonucu, 2020 Olimpiyat Oyunları için İtalya'nın aday şehrinin Roma olduğunu ve başkentin yapılan değerlendirmede 35 üzerinden 32,3 puan aldığı bildirildi.

1960 Yaz Olimpiyat Oyunları'na da evsahipliği yapan Roma'nın adaylıktaki rakibi Venedik ise değerlendirmede, 35 üzerinden 20,1 puan aldı. Aday değerlendirme kurulu, Venedik'in tarihi ve doğal güzellikleriyle önemli bir şehir olduğunu vurgulamasının yanı sıra kentin bu konuda hiçbir tecrübesinin olmamasını İtalya için dezavantaj oluşturabileceğine dikkati çekti.

“CONI” Başkanı Gianni Petrucci yaptığı açıklamada, Roma 2020 adaylığının İtalya'nın birliği ileriye taşıyacak bir proje olduğunu belirterek, “Başkentimizi aday gösterdik. 2013 yılında açıklanacak oyunları evsahibi kentinde Roma ile şansımızı daha fazla olacak” dedi.

ROMA'NIN ADAYLIĞINA TEPKİLER

“CONI” Roma'yı 2020 için aday kent belirledikten sonra bu karara bir olumlu bir de olumsuz tepki geldi.

Aday değerlendirme kurulunda bulunan ve Roma'nın aleyhinde oy kullanan İtalya Havacılık Kulübü Başkanı ve aynı zamanda “Lega Nord” siyasi hareketinin kurucularından Giuseppe Leoni, “Hırsız Roma. Şimdi de Olimpiyatları bizden çaldınız” diyerek, karara sert tepki gösterdi.

Karara önemli bir desteği ise İtalya Birinci Futbol Ligi takımlarından AS Roma'nın takım kaptanı Francesco Totti verdi. Adı Roma kentiyle özdeşleşen Totti, kendisine ait internet sitesinden yaptığı açıklamada, “1960 yılındaki efsanevi organizasyonun ardından yeniden 5 halkayı (Olimpiyat bayrağındaki 5 kıtayı temsil eden halkalar) İtalya'nın başkentine taşıyabiliriz. Şimdi bütün İtalya, Roma'yı desteklemeli” dedi.

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na daha önce Türkiye, İstanbul ile Macaristan da başkenti Budapeşte ile talip olduğunu açıklamıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz