Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2020 için ev sahipliği şansımız yüksek

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Türker Aslan, “2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği şansımızın yüksek olduğunu söyleyebilirim” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Arslan, Antalya'da düzenlenen “Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) 49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri” çerçevesinde yapılan “2012'den 2020'ye Olimpiyat Yolculuğu” isimle panelde, sorumlulukların ve gerekliliklerin yerine getirilmesi halinde adaylık başvurusunda bulunan İstanbul'un ev sahipliği şansının yüksek olacağı düşüncesini taşıdığını kaydetti.
Başkanlığını Atilla Gökçe'nin yaptığı ve İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği için yaptığı adaylık başvurusunun masaya yatırıldığı oturumda Arslan, daha önce 4 kez aday olunduğunu hatırlattı, ancak bu kez durumun daha farklı olduğuna dikkati çekti.
Arslan, önceki 4 adaylıkta Hükümetten tam destek alınamadığını, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın duruma ne kadar ciddiyetle yaklaşıldığını bu kez bizzat gösterdiğini ifade etti.
Aday adaylığı dosyasının 15 Şubat'ta teslim edileceğini, bu dosyanın, çevre, konaklama, ulaşım, sağlık, emniyet, gümrük girişi formaliteleri gibi birçok unsuru içereceğini kaydeden Türker Arslan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) yetkililerinin nisan ayında Türkiye'ye gelerek incelemelerde bulunacağını belirtti.
Arslan, burada hazırlanacak raporun, IOC Yönetim Kurulu tarafından mayıs ayında değerlendirileceğini kaydetti.
Oturumda söz alan İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Genel Direktörü Yalçın Aksoy da açıklamasında, “Adaylıkların hepsinde mevcuttum. Hiçbirinde bu kadar umutlu olmadım” diye konuştu.
İstanbul'un halen “aday adayı” statüsünde olduğunu ve IOC'nin mayıs ayında yapacağı toplantıda aday konumuna gelip gelmeyeceğinin açıklık kazanacağını kaydeden Aksoy, bunun bir maraton olduğunu kaydetti.
İstanbul'un 2012'de aday adaylığından dahi ileri gidemediğini ve aday kent statüsünü elde edemediğini hatırlatan Yalçın Aksoy, “Durum tamamen duygusal. Fizibilite faktörü var. Ancak, devlet desteği bu sefer daha somut olacak” şeklinde konuştu.
İstanbul'un bu kez adaylık konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir firmanın desteğiyle yola çıktığını belirten Aksoy, iş aleminin de daha önce olmadığı kadar destek verdiğini, coğrafi rotasyon kadar kültürel rotasyona da önem verilmesi halinde İstanbul'un avantajlı duruma geleceğini belirtti.

Peter Spoor, Londra'daki hazırlıkları anlattı

İngiltere Büyükelçisi Danışmanı Peter Spoor ise 2012 oyunlarına ev sahipliği yapacak olan Londra'nın nasıl bir adaylık süreci yaşadığına ve yaklaşan oyunlara nasıl hazırlandığına dair bilgiler verdi.

Oyunlar için 4 bin 700 adet madalya hazırlandığını, Londra Filarmoni Orkestrası'nın 205 ülkenin milli marşını yeni unsurlar katarak çalmak için çalışmalarda bulunduğunu vurgulayan Spoor, “Heyecan verici bir yıl olacak. Muhteşem bir yıl olması için çok çalışıyoruz. Böyle bir şölene hepinizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Spoor, adaylık sürecine gerek hükümet, gerek sanatçılar, gerekse medya olarak herkesimin destek olduğunu, bunun çok büyük bir önemi bulunduğunu kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz