Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2020 için başvuruyu yaptık

Ve UEFA resmen açıkladı... Farklı şehirlerde düzenlenecek 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için 32 ülke başvurdu... Aralarında İstanbul da var...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

13 farklı şehirde gerçekleştirilecek olan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için UEFA Aday olan ülke ve şehirleri açıkladı.

Şehirler arasında beklendiği gibi İstanbul da yer alıyor... 2020 Olimpiyat Oyunları'na da aday olan ancak kaybeden İspanya, 4 şehirle aday oldu.(Madrid, Barcelona, Valencia, Bilbao)

Aday şehirler için nihai karar 25 Eylül 2014'te açıklanacak.

BAŞVURU YAPAN ÜLKE VE ŞEHİRLER

Ermenistan (Erivan), Azerbaycan (Bakü), Beyaz Rusya (Minsk), Belçika (Brüksel), Bulgaristan (Sofya), Hırvatistan (Zagreb), Çek Cumhuriyeti (Prag), Danimarka (Kopenhag), İngiltere (Londra), Finlandiya (Helsinki), Fransa (Lyon), Makedonya (Üsküp), Almanya (Münih), Yunanistan (Atina), Macaristan (Budapeşte), İsrail (Kudüs), İtalya (Roma, Milano), Kazakistan (Astana), Hollanda (Amsterdam), Polonya (Varşova, Chorzow), Portekiz (Lizbon, Porto), İrlanda (Dublin), Romanya (Bükreş), Rusya ( St. Petersburg), İskoçya (Glasgow), Sırbistan (Belgrad), İspanya (Madrid, Barcelona, Bilbao, Valencia), İsveç (Solna), İsviçre (Basel), Türkiye (İstanbul), Ukrayna (Kiev, Donetsk) ve Galler (Cardiff )

UEFA ASBAŞKANI ERZİK: "EURO 2020'YE EVSAHİPLİĞİ KONUSUNDA KESİN KONUŞMAK TALİHSİZLİKTİR"

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (Euro 2020) yarı finaller ve final ayağını düzenlemeye aday olan Türkiye ile ilgili konuştu. Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde yapılan UEFA İcra Komitesi toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Erzik, Euro 2020'ye ev sahipliği yapmak için 32 ülkenin yarışacağını belirterek, aday federasyonların, hem "standart paket" hem de "yarı finaller ve final maçı paketi" için sunum hazırlayacağını söyledi. Erzik ayrıca, federasyonların, her iki paket için aynı kenti aday gösterebileceğini ve bununla ilgili sunum dosyalarını da 25 Nisan 2014'te teslim edeceklerini ifade etti.

Erzik, Euro 2020'ye ev sahipliği yapacak ülkelerin, 25 Eylül 2014'te açıklanacağını vurgulayarak, "Ev sahipliği yapacak ülkeler, incelemelerden sonra açıklanacak. Bizim projelerimiz ve statlarımız hazır. 25 Nisan tarihinde yapılacak elemeden sonra finale kalan ülkeleri hep birlikte göreceğiz" dedi. Bu aşamada Türkiye'nin şansını değerlendirmenin doğru olmayacağını dile getiren Erzik, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yetkilileri tarafından yapılan bu konudaki açıklamaları talihsizlik olarak yorumladı.

UEFA Asbaşkanı Erzik, "Türkiye'nin Olimpiyatları alamaması halinde, Avrupa Şampiyonası final ayağına ev sahipliği yapması konusunda Platini'den destek alındığı şeklindeki sözler, bana göre talihsiz açıklamalardır. Şu an için her ülke hazırlıklarını tamamlayıp sunumlarını gerçekleştirecek. Bu süreçte açıklama yapılmamalı" şeklinde konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz