Gündem Haberleri

GÜNDEM

  2017 Babalar Günü ne zaman?

  Hürriyet Haber
  15.05.2017 - 12:44 | Son Güncelleme: 15.05.2017 - 12:45

  Babalar Günü ne zaman sorusu, ailenin direği olarak nitelendirilen babalarımızın bu özel gününü kutlamak isteyen vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Annelerden sonra evlatlar tarafından araştırmaya tabi tutulan Babalar Günü, milyonlarca kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Peki, Babalar Günü ne zaman kutlanacak? İşte, bu özel gün hakkında detaylı bilgiler

  Babalar Günü, büyük bir vefa ile bizleri bugünlere getiren, hayata uyum sağlamamızda yol gösterici olan ebeveynlerimizin, özel günü olarak listelenmiştir. Tıpkı annelerde olduğu gibi Babalar Günü'nde de bu özel güne istinaden birbirinden güzel hediyeler alınacak, belirlenen o gün içerisinde takdim edilecekti. Peki, Babalar Günü ne zaman kutlanacak? İşte, yüz binlerce kişinin merak ettiği sorunun cevabı

  BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

  Babalar Günü, net bir güne sahip değildir. Her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü dünya genelinde Babalar Günü olarak kabul edilmektedir. Bu çerçevede Babalar Günü, bu yıl 18 Mayıs Pazar günü etkinlikler ve hediyelerle kutlanacaktır.

  BABALAR GÜNÜ NEDİR?

  Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

  Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır.Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı