Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“2016'ya aday olabiliriz”

Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, Avrupa Üniversite Sporları Birliği (EUSA) kapsamında ilk kez gerçekleştirilecek 1. Avrupa Üniversite Spor Oyunları'nın İspanya'nın Cordoba kentinde yapılacağını belirterek, “Ekonomik sıkıntı yaşayan İspanya, oyunlar boyunca bizden sabırlı olmamızı istedi” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Tamer,  13-23 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan oyunlara Avrupa genelinde 2 bin 700 sporcunun katılacağını, Türkiye'nin de 175 sporcu ile mücadele edeceğini bildirdi.

Tamer, “Oyunlara her üniversite kendi adına katılacak. Yani aynı branşta ülkemizden birden fazla üniversite katılabilir. Oyunlara katılan her üniversite masraflarını kendisi karşılayacak. Biz federasyon olarak Koç Grubu ile görüştük.
Onlar bize sponsor oldu. Sporcuların kıyafetleri tek tip olsun diye, pantolon, gömlek, tişört ve bir de şapka verdiler” diye konuştu.

Oyunların, futbol, badminton, voleybol, plaj voleybolu, tenis, salon futbolu, hentbol, basketbol, masa tenisi ve ragbi branşlarında gerçekleşeceğini vurgulayan Tamer, “Organizasyonun 4 milyon avroya mal olması bekleniyor. İlk olduğu için organizasyonda bir takım zorluklar yaşanabilir. Ekonomik sıkıntı yaşayan İspanya, bizden oyunlar süresince sabırlı olmamızı istedi” ifadesini kullandı.

“Üniversitelerin ekonomik sıkıntısı...”

Tamer, oyunlara katılacak üniversitelere yönelik bazı kriterlerinin olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
“Bu kriterlerin başında spor dalında en iyi dereceyi yapan üniversite varsa ve başka bir üniversite de bu oyunlara aynı branşta katılmak istiyorsa, biz iyi derece almış üniversiteye öncelik tanıyoruz. Ancak, ekonomik sıkıntı içinde olan üniversiteler de var. Yani gitmek isteyip de gidemeyen üniversiteler var. Örneğin, Gazi Üniversitesi her yıl böylesine büyük organizasyonlara hentbol ve voleybol dallarında giderdi, bu yıl gitmiyor veya gidemiyor. Bu da ayrı bir tartışma konusu. Çünkü üniversitelerin ekonomik sıkıntısı spora gelince başlıyor. Diğer işlerde her nedense çok fazla ekonomik sıkıntı yaşamıyor. Bir yerde tasarruf yapılacaksa önce spordan başlıyor.”

“2016'ya aday olabiliriz”

Oyunların 2 yılda bir yapılacağına işaret eden Federasyon Başkanı Tamer, bundan sonraki organizasyonun 2014 yılında Hollanda'nın Rotterdam kentinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Önümüzdeki günlerde de 2016 yılının adaylık sürecinin başlayacağını ifade eden Tamer, şöyle dedi:
“2016 için Polonya ve Hırvatistan adaylığını koydu. İstanbul'daki üniversitelerimiz bu konuda istekli ve bizim aday olmamızı destekliyorlar. Biz şimdilik biraz gözlem yapmak istiyoruz, çıkacak maliyetleri görmek istiyoruz. Bu konuyu Sayın Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile de görüşmemiz gerekiyor. Gerekli desteği alabilirsek aday olabilir.”

Türk Dünyası Spor Oyunları'nın ikincisini düzenlemek istediklerini ve bu konudaki çalışmalarının da son aşamaya geldiğini belirten Tamer, “Oyunları Kasım ayında Antalya'da gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ekim ayında ise üniversitelerde okuyan engelli öğrenciler spor festivalini gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Daha önce de çok uğraştık ama gerçekleştirmedik. Umarım bu yıl bunu gerçekleştireceğiz. Konuyla ilgili Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile ortak bir çalışma içindeyiz” diye konuştu.

Tamer, 10-17 Temmuz arasında Slovakya'nın başkenti Bratislava'da yapılacak olan Dünya Üniversiteler Karate Şampiyonası'na katılacaklarını da kaydetti.
Türkiye şu branş ve üniversitelerle oyunlara katılacak:

1- Badminton
Ahi Evran ve Uludağ Üniversitesi
2- Basketbol
İstanbul ve Fatih Üniversitesi
3- Futbol
Haliç Üniversitesi
4- Futsal
İstanbul Üniversitesi
5- Hentbol
Kastamonu, Akdeniz ve Uludağ Üniversitesi
6- Masa Tenisi
Dumlupınar ve Gazi Üniversitesi
7- Plaj Voleybolu
Gazi ve Dumlupınar Üniversitesi
8-Voleybol
Bahçeşehir Üniversitesi


Bunları da Beğenebilirsiniz