2016'da akıllanmaya başladık

Hürriyet Haber
25.01.2017 - 10:07 | Son Güncelleme:

Ahmet CAN

Yeni sanayi devriminin Türkiye'deki ilk adımları 2016 yılında atılmaya başlandı. Bunun ilk adımları da akıllı fabrikalar oldu. Türkiye'deki üretim yapan şirketler geçtiğimiz yıl ilk kez yatırımlarını yapmaya ve dijitalleşmeye başladı. Bu kapsamda fabrika ekipmanları ve bilgisayarlar birbirleriyle konuşmaya başladı, endüstriyel internet sayesinde gerçek zamanlı bilgiler paylaşılabildi ve optimum üretim sağlamak için tasarım, üretim, tedarik ve servis ağları birbirine bağlanmaya başladı. En önemlisi ise bir yol haritası oluşturulmasıydı. Bu konuda Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Boston Consulting Group'un (BCG) hazırladığı "Türkiye'nin yol haritası" raporu oldukça dikkat çekici detaylar içeriyor.

ŞİRKETLERİN YÜZDE 77'Sİ İLGİLENİYOR
Seçilen altı sektörü temsil eden 25 yerli firmanın 45 yöneticisiyle yapılan araştırma, Türkiye'deki yeni sanayi devriminin dönüşümünün durumu hakkında bazı temel fikirler sunuyor. Araştırmada yer alan bilgilere göre şirketlerin yüzde 77'si dijital sanayi ile ilgileniyor. Bu şirketlerin yüzde 38'si ise yapılan yatırımların uzun vadede paylarının büyümesini sağlayacağına inanıyor. Araştırmadan çıkan sonuç ise nüfusu genç, teknolojiyi içselleştirmiş ve büyüyen işgücüne sahip Türkiye'nin küresel ekonomideki rolünü değiştirecek büyük bir dönüşüm yaratma fırsatının eşinde olduğu ifade ediliyor. Dijital sanayinin Türkiye'nin gelişmesinde ve rekabetçiliğini artırılmasında çok temel bir faktör ve fırsat olacağı raporda yer alan bilgiler arasında. Bunun için ise öncü ülkeler arasında yer almak en önemli noktalar arasında bulunuyor.


Peki Türkiye'de dijital sanayi için geçtiğimiz yıl neler yapıldı? İlk adımların akıllı fabrika yatırımı örnekleriyle atıldığını söyleyebiliriz.

2016da akıllanmaya başladık

GEBZE'DE YATIRIM YAPILDI
Geçtiğimiz yıl bunun ilk örnekleri görünmeye başladı. GE, Türkiye’de yer alan Gebze Güç Transformatörleri fabrikasını, bölgedeki ilk akıllı fabrikaya dönüştüreceğini duyurdu. Gebze’deki fabrika, üretimin dijitalleşmesi kapsamında ekipmanlarla bilgisayarların birbiriyle konuşabileceği ve Endüstriyel İnternet sayesinde gerçek zamanlı bilgilerin paylaşılabileceği üretim konseptinin bölgedeki ilk uygulaması olacak. Akıllı Fabrika’da optimum üretim sağlamak için tasarım, üretim, tedarik zinciri ve servis ağları da birbirine bağlanacak. GE Güç Transformatörleri Fabrikası’nın akıllı fabrikaya dönüşmesi ile birlikte, transformatör üretim sürelerinde yüzde 25, stok seviyeleri ve maliyetlerinde yüzde 20 oranında azalma, üretim verimliliğinde yüzde 3 artış ve tam zamanında teslimatta yüzde 5 oranında artış gerçekleşmesi planlanıyor. Verimlilik artışının sonraki yıllarda yüzde 30’lara varması bekleniyor.

2016da akıllanmaya başladık

ESNEK ÜRETİM İMKANI
Türkiye'deki beyaz eşya üreticileri de akıllı fabrika yatırımlarına başlamış durumda. Bunlardan biri Vestel. Manisa’daki fabrikasında 300 farklı markaya 1500’ün üzerinde farklı model üreten şirket, toplam 12 milyon adetlik üretim yapabiliyor. Esnek üretim stratejisiyle hareket eden şirket, bu sayede pek çok ayrı müşteriye üretim yapabiliyor ve kısa süre içerisinde üretim yaptığı müşterilerinin ihtiyaçlarına yanıt verebiliyor.

Arçelik ise akıllı fabrika yatırımlarına 5 yıldan beri devam ediyor. 5 yılda verimlilikte yüzde 46 artış kaydeden şirketin, üretim kapasitesi ise son 5 yılda yüzde 406 arttı. Beko Elektronik yetkilileri, akıllı fabrika uygulamalarıyla, verimlilik artışı, yüksek kalite seviyesi, esnek üretim sistemlerine ulaşabilmek, sistemler arasında entegrasyon sağlanması, süreçlerin izlenebilirliğinin artırılması ve maliyet avantajı sağlanması gibi hedeflere ulaştıklarını ifade ediyor.

Lüks giyim devi Hugo Boss da İzmir'de yer alan fabrikasını akıllandırmaya başladı. İlk olarak üretimde robotları kullanmaya başlayan şirket, yeni sanayi devrimi kapsamında varlıkların doğru kullanılmasını, işgücünün izlenmesini, envanterin takibini, kalitenin güvence altına almayı amaçladı. Bu sayede ise sürekli otomatik üretime geçildi.

Sonuç olarak, bir sanayi ülkesi olan Türkiye'nin yeni sanayi devrimi konusunda istekli olması ve bu alanda atılan adımlara şahit olması gelecek için umut veriyor. Ancak asıl önemli olan ise 2017 yılı. Bu yıl yeni sanayi devrimi için çalışma gruplarının oluşturulması ve bu kapsamda bütçe ayrılması kilit rolde. Hem şirketlerin hem hükümetin hem de sivil toplum kuruluşlarına 2017'de birçok görev düşüyor. Bu alanda ne gibi gelişmeler olacağını hep beraber bekleyip göreceğiz.

Etiketler: GE , Dijital Sanayi , tüsiad
Sayfa Başı