ANKARA HABERLERİ

2016 Yılında Mogan Gölü Kirlilikten Kurtulacak

IHA
07.10.2015 - 09:29Son Güncelleme : 07.10.2015 - 09:30

GÖLBAŞI BELEDİYE BAŞKANI FATİH DURUAY, MOGAN GÖLÜ’NÜ KİRLİLİKTEN KURTARACAK PROJENİN 2016 YILINDA TAMAMLANACAĞINI BELİRTEREK, “ÇOCUKLARIMIZ BU GÖLDE YÜZEMEDİ AMA İNŞALLAH TORUNLARIMIZ YÜZECEK” DEDİ.

IHA

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Mogan Gölü’nü kirlilikten kurtaracak projenin 2016 yılında tamamlanacağını belirterek, “Çocuklarımız bu gölde yüzemedi ama inşallah torunlarımız yüzecek” dedi.
Mogan Gölü ile ilgili çalışmaları tekne turunda açıklayan Duruay, “Maalesef Türkiye’mizde bazı şeyler seçime yakın olunca bazı aksamalar oluyor. Geçtiğimiz sene Aralık ayında biz burada dörtlü bir protokol yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Gölbaşı Belediyesi olarak bir protokol yaptık. Bu protokolün içeriği Mogan Gölü’nün dip çamurunun temizlenmesi, içinin temizlenmesi, deklarasyon alanlarının yapılması, 12 tane burayı besleyen derelerin ıslahı vardı. Görev paylaşımında buranın temizliği Çevre Bakanlığı tarafından yapılacak, derelerin ıslahı Ormancılık Bakanlığı tarafından yapılacak, deklarasyon ve imar çalışmaları da Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi olarak yapacağımız ile ilgiliydi. Önümüzdeki yıl içerisinde büyük bir ihtimalle ihalesi mutlaka olacaktır” diye konuştu.
İhale bütçesinin 80 milyona tekabül edeceğini kaydeden Duruay, ihale bittikten sonra göldeki değişikliklerin gözle görüleceğini, balıkların kuşların çok olduğu bir alan olacağını belirtti.
“BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENİ DOĞA OLAYI”
Mogan Gölü’nde yaşanan balık ölümlerinin bir doğa olayı olduğunun altını çizen Başkan Duruay, “Altta 3-4 metre mırık var burada. Altta bir gaz sıkışması oluyor istesek de istemesek de, mevsim geçişlerinde bu gaz patlıyor. Patladığı zaman balık ölümleri oluyor” ifadelerini kullandı.
“MOGAN GÖLÜ’NDE İLK DEFA CİDDİ ÇALIŞMA OLUYOR”
Mogan Gölü’nün temizlenmesine ilişkin 20 yıldır bir adım atılmadığını vurgulayan Duruay, Türkiye’nin önceki dönemlerde bütçesinin Mogan Gölü’nü temizlemek için yeterli olmadığını ama şuanda devlet olarak da buralara kaynak aktarabilecek seviyeye gelindiğini ve ilk defa ciddi bir çalışma oluğunu belirtti.
“TURİZM DENİLDİĞİ ZAMAN AKLA MOGAN GÖLÜ GELİYOR. AMA GÖL TEMİZLENMEDİĞİ ZAMANDA TURİZM OLMUYOR”
Başkan Duruay, Gölbaşı’nda eğitim, sağlık, istihdam alanında önemli gelişmelere imza atıklarını belirterek, “Gölbaşı tam bir eğitim alanı. Turizm dediğimiz zaman akla Mogan Gölü geliyor. Göl temizlenmediği zamanda turizm olmuyor. Gölümüz Gölbaşı ve bütün çevre ilçelere katma değer katıyor” şeklinde konuştu.
“ÇOCUKLARIMIZ BU GÖLDE YÜZEMEDİ AMA İNŞALLAH TORUNLARIMIZ YÜZECEK”
Yüzmeyi Mogan Gölü’nde öğrendiğini belirten Başkan Duruay, “Önceden kürek, kayık yarışlarının olduğu bir gölümüzdü burası. Şimdi gördüğünüz gibi bir kayık indiği zaman kürek çekme şansı yok. Yosun dediğimiz alan çok fazla. Çocuklarımız bu gölde yüzemedi ama inşallah torunlarımız yüzecek” diye konuştu.
Mogan Gölü’nün temizlenmesi ile ilgili yapılan çalışmalarda gelinen nokta ise şöyle:
Mogan Gölünün temizliği ile ilgili olarak Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü proje ihalesini bitirip, Kalkınma Bakanlığına sunmuş durumda. Kalkınma Bakanlığı proje üzerindeki gerekli düzeltmeleri yaptırdı. Kalkınma Bakanlığına bütçe onayını verdiği anda Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü gölün temizliğine başlayacak durumda. Gölden yaklaşık 3 milyar metreküp çamur temizlenecek. Yaklaşık 130 milyon TL bütçe ayrılmış durumda. Protokolün taraflarından Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ da 4’ü şu an göle su veren toplam 13 derenin aynı anda ıslahını yapacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 2016 Yılında Mogan Gölü Kirlilikten Kurtulacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 09 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 2016 Yılında Mogan Gölü Kirlilikten Kurtulacak haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı