« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'2016 bizim hayalimiz'

Uluslararası Halter Federasyonu'nun 100. Yıl Altın Genel Kurul Toplantısı, İstanbul'da başladı. Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, “2008 ve 2012'yi kaçırdık. Ancak 2016 oyunlarına talibiz. Bu bizim hayalimizdir. Dünyanın iki yakasını biraraya getirmek istiyoruz. Dünyanın buna ihtiyacı var” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Toplantıya Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in yanı sıra Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge, Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) Başkanı Dr. Tamas Ajan ve Asbaşkan Naim Süleymanoğlu, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, olimpiyat şampiyonu halterciler ve delegeler katıldı.

Olimpiyat bayrağının salona getirilmesi ve olimpiyat marşının çalınmasıyla başlayan toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 100. yılını kutlayan halterin Türkiye'de önemli bir spor haline geldiğini belirterek, “Bunda Naim Süleymanoğlu'nun çok büyük katkısı var” dedi.

Şahin, kıtaların buluşma noktası olan İstanbul'da delegeleri ağırlamaktan gurur duyduklarını vurgulayarak, “1896'daki ilk modern olimpiyat oyunlarından bu yana halter de organizasyonun önemli spor branşlarından biri haline geldi. Son oyunlarda haltercilerimiz 3 altın madalya alarak ülkemizde de bu branşın önemli olduğunu gösterdiler. Halterin Türkiye'de bu kadar sıçrama yapmasının bir aktörü de Naim Süleymanoğlu'dur. Süleymanoğlu'nun başarıları bu ilgiyi arttırdı” diye konuştu.
  
“DÜNYANIN İKİ YAKASINI BİRARAYA GETİRMEK İSTİYORUZ”
  
Dünyada sporun zirve noktasının Yaz Olimpiyat Oyunları olduğunu kaydeden Mehmet Ali Şahin, şunları söyledi:
“Türkiye olarak bir sevdamız var. Bu da İstanbul'da Olimpiyat Oyunları'nı düzenlemek. 2008 ve 2012'yi kaçırdık. Ancak 2016 oyunlarına talibiz. Bu bizim hayalimizdir. Dünyanın iki yakasını biraraya getirmek istiyoruz. Dünyanın buna ihtiyacı var.”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) eski Başkanı Sinan Erdem'i de rahmetle andığını kaydeden Şahin, “Sinan Erdem'in ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nde bir Türk yönetici bulunmuyor. Bunu bir eksiklik olarak düşünüyorum. Dünya sporuna hizmet edecek bir Türk yöneticinin olması gerektiğini kişisel olarak düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge ise Türk halterinin önemli bir yerde bulunduğunu ve Uluslararası Halter Federasyonu yönetiminde Naim Süleymanoğlu'nun yer almasının da bu spor adına önemli olduğunu söyledi.

Toplantıda yarın IWF'nin yeni yönetim kurulu seçilecek. Seçim sonrası oluşacak yeni yönetim kurulu üyeleri, 5 Mart Cumartesi günü basın toplantısı yapacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz