"2015'te bin şubemiz olacak"

Hürriyet Haber
03.05.2011 - 14:37 | Son Güncelleme:

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, beş yıllık stratejik plan üzerinde çalıştıklarını ve bankayı büyüterek farklı bir noktaya getirmek istediklerini vurgulayarak, Türkiye'de banka denilince ilk dört banka arasında yer almayı hedeflediklerini belirtti.

Kalkan, bankanın İstanbul'a taşınması ve güncel finansal gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantısında, beş yıllık stratejik plan üzerinde çalıştıklarını, bu kapsamda önemli ölçüde bankanın yapısını ve kompozisyonunu değiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

İstanbul'a gelişleriyle birlikte bu çalışmaların daha da yoğunlaşacağını ifade eden Kalkan, “Önümüzdeki beş yılı planlarken bankayı büyütmek, farklı bir noktaya getirmek istiyoruz. Ankara ile İstanbul farklı bir zihniyette... Ankara'da çok kamusal bir hava var. Stratejik plan ile bankanın vizyonu ve iş yapma şekli değişecek. Bankanın müşteri tabanını genişletmek istiyoruz. Banka daha fazla sayıda müşteriyle çalışan, daha fazla kitleye açılan banka olacak” dedi.

Vakıfbank'ı Ankara'ya sıkışmış sadece kamu bankacılığı yapan bir banka olmaktan çıkarıp, piyasa içinde bir özel banka nasıl çalışıyorsa o şekilde çalışan bir bankaya dönüştüreceklerinin altını çizen Kalkan, “Vakıfbank, giderek bireysel ve KOBİ tarafı daha ağır, daha yoğun olan bir bankaya dönüşecek. 2015'te bu banka bin şubeli bir bankaya dönüşmüş olacak. Biz bilançoyu büyütürken, kurumsal krediler de büyüyecek, ama bireysel ve KOBİ kredilerinin ağırlığı artacak. Bu, bankanın karlılığı açısından önemli bir gelişme olacak. Banka, Türkiye'nin her yerinde olan ve çok geniş bir müşteri kitlesiyle çalışan bankaya dönüşmüş olacak. Hedefimiz, Türkiye'de banka denilince ilk 4 banka arasında yer almak. İstanbul'da olmayı bunun için istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Vakıfbank'ın aktif büyüklüğüne paralel bir şube sayısı olmadığına işaret eden Kalkan, geçtiğimiz yıl 100 yeni şube açtıklarını hatırlattı. Kalkan, “100 şube neredeyse orta büyüklükte bir banka demektir. Şu anda 665 şubemiz var. Sene sonunda hedefimiz bunu 725'e çıkarmak. Bu seneki yeni şubelerimiz ağırlıklı İstanbul'da olacak” dedi.

“CARİ AÇIĞI ETKİLEYEN KREDİLERİN ÜZERİNE GİTMEK GEREKİYOR”

Süleyman Kalkan, kredi artışlarına ilişkin sorular üzerine, sektörün sözü edilen limitler içinde kalacağını düşündüğünü, bankaların maliyetlerinin artmasının kredilerdeki artış hızını keseceğini, bunun etkilerinin yılın ikinci yarısında daha iyi görüleceğini söyledi.

Tek bir çizgi çizip bütün krediler için bir oran koymak yerine, cari açığı doğrudan etkileyeceği düşünülen krediler hangileriyse ona konsantre olmak gerektiğine dikkati çeken Kalkan, munzam karşılıklara faiz verilmemesi konusuyla ilgili de, “5 milyar liralık paramız Merkez Bankasında duruyor. 5 milyar liralık bir paraya faiz almıyor olmak, genel müdür olarak beni çok mutlu etmiyor. Ama işin gereği buysa, cari açık da Türkiye'nin önemli bir problemiyse buna hep beraber destek vermek durumundayız” ifadelerine yer verdi.

Otoritenin çok büyük bir sorumlulukla hareket ettiğini ifade eden Kalkan, finansal istikrarı bozacak herhangi bir şeye izin vermeme yaklaşımının bundan sonra da süreceğine inandığını, bunun yeterli olmadığı düşünüldüğünde başka politikaların devreye girebileceğini belirtti.Kalkan, banka olarak yılın ilk çeyreğinde ve tamamında kredi sınırlamalarının içinde kalmayı öngördüklerini kaydetti.

Yurt dışı faaliyetlerine ilişkin ise Kalkan, Erbil'de şube açtıklarını hatırlatarak, “Yakın bir tarihte yeni bir şey söz konusu olmayacak. Suriye'de temsilcilik düşünüyorduk, ama şu aşamada bu bile sıkıntı olabilir. Biraz beklememiz gerekiyor. Bölgenin istikrara kavuşması gerek” şeklinde konuştu.

“BURANIN AYRI BİR DİLİ VAR, O DİLE HAKİM OLMAK GEREKİR”

Vakıfbank'ın İstanbul'a taşınması sürecini de anlatan Kalkan, sorular üzerine, Ankara'da destek birimleri, operasyon birimleri ve insan kaynakları biriminin kaldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bankanın tarihi değişiyor. Banka tarihinde çok önemli bir dönüm noktasına gelmiş durumdayız. Bankanın Ankara'dan İstanbul'a geliyor oluşu, pek çok şeyi değiştirecek. Göreve geleli yaklaşık bir yıl oldu. Bir yıllık süre içinde bunu realize ettik. Bu, hiç kolay olmadı. Son derece kritik bir karardı. Bankada 20 yıldır konuşulan, 20 yıldır hayal edilen bir projeydi. Ankara ile İstanbul arasında önemli bir ayrışma var. Bütün özel bankalar ve bizim en yakın rakiplerimiz İstanbul'a yerleşmiş. Sadece 3 kamu bankası Ankara'da kalmış. Yoğun rekabet ortamı içinde kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Bir banka genel müdürü, 'Biz İstanbul'a taşınmasaydık bitmiştik' demişti. Bu, son derece doğru bir tespit. Bizim bankayı İstanbul'a getirmemiz bir tercih değil, bir zorunluluk, bir mecburiyet haline geldi. Çok da geç kalınmış bir karar. Keşke 10 yıl önce bu çalışma yapılabilseydi çok daha fazla mesafe alınırdı. Çünkü rakiplerine karşı rekabet edebilmek açısından İstanbul'da olmak gerekiyor. Bankacılık İstanbul'da şekilleniyor. Türkiye'de bankacılık yapıyorsanız, İstanbul'da olmak zorundasınız. Bunun başka çaresi yok. Bankacılar İstanbul'da konuşlanmış durumda. Buranın ayrı bir dili var ve o dile hakim olmak gerekir. Bir anlamda dünyayla da entegrasyon İstanbul'dan yapılıyor. Ankara'dan bu olmuyor. Yani taşıma su ile değirmen dönmüyor.”

Taşınmayı bankanın ihtiyaçları açısından kendilerinin yaptığını, hiç kimsenin, “Kalkın İstanbul'a gidin, bir an önce İstanbul finans merkezinde yer alın' demediğini ifade eden Kalkan, “Bu, tamamen banka yönetiminin kararıdır.İstanbul'a gider misiniz?' diye sorulduğunda hiç kimse gitmek istemez. Yerleşik düzenini bozmak istemez. Biz o cesareti nereden aldık? Bu, gerçekten bir başarı hikayesi... Bu kadar gürültüsüz, patırtısız ve elemanlarımızın kendi istekleriyle gelmiş olmaları gerçekten bir başarı” diye konuştu.

“GÜCÜMÜZÜ İSTANBUL'DA DA GÖSTERMEK İSTİYORUZ”

Vakıfbank'ta aidiyet duygusunun çok yüksek olduğunu, insanların bankaya geldikten sonra emekliliğine kadar burada çalıştığını dile getiren Kalkan, taşınma sırasında aidiyet duygusunu da gözönünde bulundurarak maddi olarak çalışanları mağdur etmeyecek bir şeyler yapmaları gerektiğini söyledi. Kalkan, bu kapsamda da iki yıl süresince İstanbul'a gelenlere aylık bin 200 lira kira yardımında bulunacaklarını, Ankara'dan gelen 300-350 kişinin hepsine aynı miktarda kira yardımı yapacaklarını bildirdi.

Ankara'dan gelirken “Diğer arkadaş niye kaldı, ben niye gidiyorum” gibi soruların önüne geçmek için hiç kimseye ayırım yapmadıklarının altını çizen Kalkan, şöyle konuştu:

“Tayin yaparken bütün listeyi aldım, tek tek baktım. İki kuralımız vardı. Birinci kural, bu birimdeki herkes gidecek. Bekar olan herkes gidecek. Kadın-erkek ayrımı yapmadık. İkinci kural, erkek çalışanların tamamı gidecek. Bu arada eşleri bizde olmayan hanımlar lehine pozitif ayrımcılık yaptık. Onların gelip ya da gelmemesi isteğe bağlı oldu. Bu kuralları Ankara'da bütün çalışanlarla yaptığımız toplantıda açıkça anlattım. Sağlanan ekonomik şartları söyledim. Para pul bir yana, anahtar çözüm bizim orada hiç kimseye ayrım yapmayışımızdır. Bu arada, gelenler büyük bir mutluluk ifade ettiler. Bu taşınma, kamuda örnek alınabilecek taşınma modelidir.”

İstanbul'a gelenler için yardım masası oluşturduklarını, ev bulma ve taşınma konusunda yardımcı olduklarını, tüm masraflarını karşıladıklarını kaydeden Kalkan, taşınma sürecinde “Ben bırakıp gidiyorum, istifa ediyorum” diyenin olmadığını belirtti.

Banka bilançosu içinde taşınmanın getireceği maliyetin kayda değer bir şey olmadığını vurgulayan Kalkan, “Buraya gelirken arkadaşlarıma 'Ben size bir dünya şehri vaat ediyorum. Biz de zamanında hüngür hüngür ağlayarak geldik. Sonra öyle bir şey oldu ki ben bu şehre aşık oldum. İki sene sonra 'Allah razı olsun, iyi ki gitmişiz' diyeceksiniz' dedim” şeklinde konuştu.

İstanbul'da iki ayrı binada faaliyet gösterdiklerini, Ankara'dan geldikten sonra buraya gelmek isteyen başka birimler de olduğunu anlatan Kalkan, taşınma sürecinin öngördükleri üç yıldan daha kısa olabileceğini söyledi.Ataşehir'de Vakıfbank'a tahsis edilmiş bir arsa bulunduğunu, 32 dönüme yakın bu arsada kompleks dahilinde bütün birimlerin toplanabileceğini belirten Kalkan, Ataşehir'e taşınma takviminin ise belli olmadığını belirtti.

Kalkan, İstanbul'a gelişleriyle birlikte İstanbullu müşterilerle birlikte tanışma toplantıları yapacaklarını ifade ederek, “İstanbul'a gelişimizi fiilen hissetsinler, görsünler istiyoruz. Bir yıl boyunca Anadolu'da bölge müdürlüklerimizin olduğu her yere gittik. Anadolu'da Vakıfbank güçlü. Biz o gücü İstanbul'da da göstermek istiyoruz” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı