AMASYA HABERLERİ

"2015'te anayasayı değiştirme işine halk el koyacak"

AA / Mümin Altaş
31 Aralık 2014 - 11:31Son Güncelleme : 31 Aralık 2014 - 11:31

- AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı: - "Anayasayı değiştirmemiz lazım. 2015'te anayasayı değiştirme işine halk el koyacak. Halk, AK Parti'ye 2015 seçimlerinde bu gücü verecek" - "Türkiye hukuk üzerinde yaşanan bir darbe girişimiyle yüzleşti. Bu darbe girişimiyle mücadele de halkın rızası ve iradesi bakımından başarıya ulaştı" - "Kanal İstanbul'un plan ve projeleri, hepsi hazır. Kamulaştırma yapılacak. Ulaştırma Bakanlığı çalışmalarını yürütüyor. Kanal İstanbul mutlaka gerçekleştirilecek projelerden"

AA / Mümin Altaş

AMASYA (AA) - MÜMİN ALTAŞ - AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, "Anayasayı değiştirmemiz lazım. 2015'te anayasayı değiştirme işine halk el koyacak. Halk, AK Parti'ye 2015 seçimlerinde bu gücü verecek" dedi.

Bostancı, AA muhabirine 2014 yılını değerlendirdi ve 2015 yılına ilişkin beklentilerini anlattı.

Türkiye'nin geleceği ve siyaset açısından önemli girişimlerin olduğu bir yıl yaşandığını belirten Bostancı, "Türkiye hukuk üzerinde yaşanan bir darbe girişimiyle yüzleşti. Bu darbe girişimiyle mücadele de halkın rızası ve iradesi bakımından başarıya ulaştı. Türkiye'de demokrasi ve özgürlükleri koruyabilmek ancak açık, aleni siyasal süreçler üzerine teşekkül eden halkın iradesiyle mümkün olur. Yoksa herhangi bir grubun, kesimin örgütlenerek buradan bir vesayet gücü çıkartması ve halktan gelen iradeyi kendi vesayeti altına alması asla kabul edilemez" diye konuştu.

Bostancı, bunun sadece AK Parti'nin karşılaştığı ve mücadele ettiği bir durum olmadığını, halkın rızasına talip olan her siyasi organizasyonun bu mücadeleyi mutlak surette yapması gerektiğini söyledi.

- "Projeler devam ediyor"

Dünya genelinde ekonomik kriz yaşandığına dikkati çeken Bostancı, ticaret hacminin düştüğünü, içe doğru bir daralmanın yaşandığını aktardı.

Bostancı, Türkiye'nin, bu olumsuz şartlara ve mal alıp sattığı ülkelerdeki gerginliğe rağmen önemli gelişmeler sağladığını, 2015 bütçesi rakamlarına göre milli geliri 11 bin 200 dolara kadar çıkarttıklarını dile getirdi.

AK Parti hükümeti olarak büyük projelere devam edeceklerini anlatan Bostancı, şunları kaydetti:

"Kanal İstanbul projesine ilişkin çalışmalar sürüyor. 2011 seçimlerinden önce 'çılgın proje' olarak ilan edilmişti. Bu sadece ekonomik olarak değil aynı zamanda toplumsal, siyasi sonuçları olan projedir. Zenginlik insanları birbirine yakınlaştırır. Zenginlik oradaki ekmek üzerine yaşanan sıkıntıları azaltır. Siyasetin de bu zeminde daha adil bir şekilde dağıtacak mekanizmaları kurması lazım. AK Parti bu konuda önemli bir siyasi irade. Kanal İstanbul'un plan ve projeleri, hepsi hazır. Kamulaştırma yapılacak. Ulaştırma Bakanlığı çalışmalarını yürütüyor. Kanal İstanbul mutlaka gerçekleştirilecek projelerden."

- Çözüm süreci

AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı, 2014 yılında Türkiye'nin toplumsal bütünlüğü bakımından da çözüm süreci ile önemli mesafeler aldıklarını vurguladı.

Çatışma durumunu sona erdirme, toplumsal birliği halkın rızası ve iradesi üzerine kurmaya yönelik bu projede önemli gelişmeler olduğunu belirten Bostancı, şöyle konuştu:

"Çözüm sürecinde gelmiş olduğumuz noktada 2015 için son derece iyimseriz. Bu coğrafyada aslında herkes barıştan faydalanabilir. Çatışma kimseye fayda sağlamaz. Bunu Türkler bildiği gibi başkaları da biliyor. Çözüm süreci de kimlikleri birer çatışma unsuru olarak kavrayan bir siyasal, toplumsal durumdan kimliklerin barış içinde yaşayacağı bir ortak kader, gelecek duygusuna bu coğrafyayı taşıyacak. Coğrafya derken sadece Türkiye'yi kastetmiyorum. Çözüm süreci, Ortadoğu'da yaşanan çatışmalar düşünüldüğünde oradaki çatışmayı yürüten saflar için de uygulanabilir bir proje olarak elde edilecek. Netice son derece önemli. Süreç onlara da mesaj verecektir."

- Yeni anayasa

Bostancı, 2015 yılında önemli bir seçimin kendilerini beklediğini, haziran ayındaki seçimden istikrarlı bir şekilde anayasayı değiştirecek güçle çıkacaklarını düşündüklerini ifade etti.

Saha ve kamuoyu çalışmalarıyla kongreler esnasında şehirlerde şahit oldukları heyecan nedeniyle bu kanaate ulaştığını anlatan Bostancı, "Anayasayı değiştirmemiz lazım. 2015'te anayasayı değiştirme işine halk el koyacak. Halk AK Parti'ye 2015 seçimlerinde bu gücü verecek. Biz de sadece AK Partililerin değil elbette. İktidar aklıyla çalışır. AK Parti dışında başka partilere oy veren toplumsal kesimlerin de hassasiyetlerini esas alan yaklaşımlarla yeni anayasayı yaparız diye düşünüyorum" dedi.

Naci Bostancı, en büyük arzusunun coğrafyaya barış, huzur gelmesi ve Türkiye'yi insani ve iktisadi olarak etkileyen Suriye'deki dramın sona ermesi olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Amasya haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Amasya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "2015'te anayasayı değiştirme işine halk el koyacak" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:49
  • Guneş
   05:41
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı