“2015 seçimlerine yurt dışından katılım yine az olacak”

Mesut ZEYREK / KÖLN
26 Aralık 2014 - 10:50Son Güncelleme : 26 Aralık 2014 - 10:50

Almanya'nın Köln kentinde genel merkezi bulunan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, 2015 yılında yapılacak genel seçimlere yurtdışından katılımın yine düşük olacağını tahmin ettiklerini belirterek bunun nedenlerini anlattı.

2014 faaliyetlerini değerlendirmek için Köln'de gazetecilerle bir araya gelen Süleyman Çelik, Avrupa'dan seçimlere katılım arttırılması için sadece randevulu sistemin kaldırılmasının yetmeyeceği, daha fazla noktada oy kullandırılması gerektiği ve Avrupa'dan TBMM'ye direk temsilcilerin gönderilmesinin sağlanması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“2015'deki parlamento seçimlerinde engellerin olmaması için çalışmalar yaptık. YSK'nın randevu sistemini kaldırmasına sevindik ancak sadece randevu sisteminin ortadan kalkması bizim buradan seçimlere katılımımızı beklenen şekilde arttırmayacaktır. Koskoca Almanya'da bir milyon 400 bin seçmenin olduğu yerde 13 ya da 14 noktada oy verdirmek katılımı artırmayacaktır. Bu konuda bir çalışma yapacaklar mı bilmiyoruz ama biz yapmalarını istedik. 29015'de de seçime katılım çok fazla artmayacaktır diye rahatlıkla söyleyebilirim. Diğer ülkelerde oy verme merkezleri ise daha az. Nüfus olarak az olsalarda o ülkelerden bazıları coğrafi olarak çok büyük, 600-700 km gidenler var. Burada çalışmaların yapılması lazım. Ülkemize gerçekten çok büyük görev düşüyor. Türkiye'nin buradaki STK'lar ile daha yakın çalışmasını istiyoruz. TBMM mensubu dostluk gurubu mensuplarının da STK'lar ile birlikte çalışmaları lazım.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı