DÜZCE HABERLERİ

2015-2016 Akademik Yılı Açılış Törenimizi Gerçekleştirdik

IHA
14.10.2015 - 12:27Son Güncelleme : 14.10.2015 - 12:28

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK YILI DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI

IHA

Erdemli bilim, meslek, sanat insanları ve liderler yetiştirme misyonuyla eğitim hayatını sürdüren Düzce Üniversitesi’nin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Akademik yılı açılış konuşmasını öğrencileri temsilen Düzce Üniversitesini birincilikle kazanmış olan Tıp Fakültesi öğrencisi Şule Arslan yaptı. Arslan, uzun ve yorucu bir çalışmanın sonunda başarıyı yakalamanın ve Tıp Fakültesi’ni kazanmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.
Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Hangi hain amaçla olursa olsun, hangi terör örgütü olursa olsun, masum vatandaşlarımıza, askerimize, polisimize yönelik terör saldırılarını lanetliyoruz” diyerek konuşmasına başladı.
Düzce Üniversitesinin 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında birinci sırada, dünya üniversiteleri arasında da ilk iki binin içerisinde yer aldığının altını çizen Rektör Çakar,“25 bin öğrenciye ve 2 bin 500 akademik ve idari personele sahip büyük bir aile gibi çağın gereklerine uygun biçimde değişimi yönetebilen, esnek, girişimci, yenilikçi ve dinamik bir üniversite olarak Bilim için bilim değil toplum için bilim diyoruz. Ülkemizde yükseköğretim alanının henüz konuşmaya başladığı ‘Üniversitelerin Bölgesel Gelişmeye Katkısı’ konusunu, kurulduğu ilk yıllarda vizyonuna işleyen bir üniversite olarak, kendimizi Düzce’ye ve bölgeye daha iyi tanıtmak, bölge için daha çok değer üretmek istiyoruz” dedi.
Ek hastane binasının hizmete açılacağını bildiren Rektör Nigar Demircan Çakar, “Önümüzdeki aylarda inşallah değerli senato üyemiz, eşsiz çalışma arkadaşımız rahmetli Dr. Talat Bahçebaşı’nın adını verdiğimiz ek hastane binamız hizmete açılacak. Hemen akabinde eş zamanlı 2500 öğrencinin ders yapabileceği ikinci merkezi derslik binamız hizmete girecek. Hayvan deneyleri laboratuvarımız açılacak. Sağlık Yüksekokulumuzun ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun yapımı devam edecek. Üniversite camimizin temeli atılacak” ifadelerini kullandı.
ÜNİVERSİTELER ÖNEMLİ BİLİM YUVALARI
Vali Ali Fidan, üniversiteleri toplumların ve devletlerin geleceğinin inşasında önemli bilim yuvaları olarak niteledi. Düzce Üniversitesinin ilin tanıtımına, sosyal ve kültürel gelişmesine önemli katkılar sunduğunu belirten Vali Fidan, öğrencilerin barınması ve ulaşımı konularında ciddi gayretlerinin olduğunu söyledi. Yaşanan terör olaylarına verilecek en güzel cevabın tek vücut olarak teröre karşı durmak olduğunu ifade eden Vali Ali Fidan, öğrencileri terör örgütleri konusunda hassas ve bilinçli olmaya çağırarak, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennileriyle sözlerini sonlandırdı.
2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ün özgeçmişinin okunmasıyla devam etti. "Postmodern Kölelik: Bağımlılık" konulu açılış dersini vermek üzere kürsüye davet edilen Öztürk, insanları bağımlılığa iten temel noktanın hükmetme arzusu olduğunu ifade etti. Bağımlılığa sadece hastalık olarak bakılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Öztürk, insanları bağımlılığa iten sosyal faktörlerin ve beyindeki ödül sisteminin de önemine değindi.
Yeşilay’ın kuruluşundan da bahseden Öztürk, “Bağımlılıkla mücadele ederken toptan mücadele etmek zorundayız. Yeşilay bu görev için var” dedi. Dünyada Yeşilay gibi kurulmuş bir başka kurumun olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Mücahit Öztürk, aileleri bağımlılık konusunda daha bilinçli olmaya çağırarak açılış dersini noktaladı.
Düzce Valisi Ali Fidan ve Rektör tarafından Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’e hediyesinin takdiminin ardından toplu fotoğraf çekimiyle akademik açılış programı sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Törenimizi Gerçekleştirdik hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ekim 2015 tarihinde saat 12 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Törenimizi Gerçekleştirdik haberi güncellenecektir.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:56
  • Guneş
   06:37
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:22
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı