« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"2014'te ilk 5'te olacağız"

Ümit Milli Kız Takım Başantrenörü Aziz Akkaya, Genç Kızlar Türkiye Şampiyonası’nı takip ettiği Erzurum’da gözlemlerini aktardı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Geçen senelere göre oyuncu kalitesinde düşüş gördüğünü belirten Aziz Akkaya, “Genel seviyenin çok yüksek olduğunu söyleyemem. Geçmiş senelerde daha iyiydi ama yine de değerlendirmemiz gereken, çok gelişme gösteren oyuncular var. Geçen sene iyi oynayıp bu sene kötü olanlar da var. Buradaki seviyeyi arttırmak için bazı kontenjanlar vererek oyuncuların üç kategoride de oynaması sağlanabilir. İkinci ligde oynadıkları için burada oynayamayan bazı oyuncular var. Benim açımdan ise bu turnuvayı seyretmek çok faydalı oluyor. Hiç düşünmediğim 2-3 ismi burada gördükten sonra listeye ilave ettim” dedi.

Aziz Akkaya’nın şampiyonanın ilk gününden beri çoğu takımın yaşadığı sakatlıklarla ilgili yorumu ise, “Sezon bittiğinden bu yana geçen süreyi takımlar hiç iyi değerlendirmemişler. Sakatlıkları kesinlikle rakıma bağlamıyorum. Tabii ki oyuncuların niyetleri de çok önemli. Maç kaybeden takımlar çok sert oynuyorlar. ‘Bu da benim arkadaşım; aynısı benim de başıma gelebilir’ diye düşünmüyorlar” şeklinde oldu.

Akkaya, bu yaz Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek Ümit Milli Kız Takım’ın durumuyla ilgili olarak da, “Son üç senedir hep çeyrek final oynadık. Bu sene de gerçekten zor bir gruptayız ama neden olmasın? Geçen sene oynadığımız ve bizim için çok faydalı olan Christmas turnuvasını bu seneye oynayamasak da iyi çalışabilir ve iyi organize olabilirsek başarılı olabiliriz. 23 Mayıs’ta Ereğli’de kampa gireceğiz. 21-22 kişilik bir kadroyla oraya gidip herkesi gözlemleme şansımız olacak. İlk rakibimiz olan Romanya’yı yenersek yolumuzun açık olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Tecrübeli antrenör, ülkemizde düzenlenecek 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’ndaki şansımız hakkında ise şu sözleri kullandı:

“Dünya Şampiyonası, Avrupa Şampiyonaları’ndan çok daha kolay olacak. Afrika takımları gibi zayıf ekipler gelecek ve tabii ki ev sahibi olmamız da çok büyük avantaj olacak. Baktığınız zaman kulüpler ve milli takımlar seviyelerinde her arenada boy gösteriyoruz. Kesinlikle belirli bir noktadayız. O yüzden ben hiç karamsar değilim. 2014’te mutlaka ilk beşin içinde olacağımızı düşünüyorum.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler