« Hürriyet.com.tr

2012’nin görülmeye değer 10 yeri

Ünlü Amerikan gazetesi The New York Times, seyahat eki Travel’de 2012’nin görülmeye değer 45 noktasını seçti. Seyahat yazarları, gezginler ve seyahati sevenlerden oluşan Türkiye jürisi de bunların arasından kendi ilk 10’larını belirledi.

Hürriyet Haber
X

Ortaya ilginç sonuçlar da çıkmadı değil. Mesela The New York Times’in ilk üçündeki Panama, Helsinki ve Myanmar Türkiye listesine giremedi. 45’lik listenin 16’ncı sırasındaki Floransa ise bizim birincimiz oldu

1. Floransa / İTALYA
2. Halong Körfezi / VİETNAM
3. Kerala / HİNDİSTAN
4. Antartika
5. Lhasa / TİBET
6. Şili Patogonyası
7. Havana / KÜBA
8. Tanzanya
9. Tokyo / JAPONYA
10. Dubrovnik / HIRVATİSTAN

Rönesans şehrine genç ruh
FLORANSA/İTALYA
Tarihi ve romantik dokusuyla bilinen şehir, 2009’dan beri büyük bir değişim içinde. Yeni Belediye Başkanı Matteo Renzi’nin çabalarıyla zengin tarihini daha genç ve hareketli bir havayla kutluyor. Şehrin en iyi manzarasına sahip 14. yüzyıldan kalma San Niccolo kulesi gibi yıllardır kapalı kimi tarihi binalar açılıyor, restoranlar geleneksel Toskana yemeklerine sofistike çağdaş dokunuşlar ekliyor. Oteller de değişimin dışında kalmıyor; St. Regis Floransa ve Grand Hotel Villa Cora gibi beş yıldızlı oteller açılıyor. Bundan sonraki adımdaysa Arno Nehri kıyısının renovasyonu var.

Dünyanın yeni yedi harikasından
HALONG KÖRFEZİ / VİETNAM
İki numarada The New York Times listesinin 15 numarası var. Milyonlarca yıllık tarihe sahip, bin 600 küçük adadan oluşan Halong Körfezi’ne gitmek için daha iyi bir zaman yok. Geçen Kasım’da UNESCO tarafından dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak belirlendi. Halong Körfezi’nde insan eli değimemiş cangıllar ve denizden yükselen büyüleyici kayaların yanında dolaşırken karşınıza mercan kayaları ve tatlı su bataklıkları çıkabiliyor. Çevredeki adaları küçük balıkçı botları ya da lüks turist tekneleriyle gezebiliyorsunuz.

Bienal başka bir hava katacak
KERALA / HİNDİSTAN
Geçen yıl Viyana Bienali’nde ilk standını açan Hindistan, bu yıl 12 Aralık’tan itibaren kendi bienaline ev sahipliği yapacak. Kochi-Muziris Bienali vesilesiyle gözler ülkenin güneybatısındaki Kerala Eyaleti’nde. Etkinliklerin çoğu, The New York Times listesinde 21’inci sıradaki eyaletin eski koloni şehri Kochi’de. Şehir, 19. yüzyıldan kalma Durbar Hall gibi birçok eski binasını yeniliyor. Kerala’da keşfedilmesi gereken bir diğer şehir de Muziris.

Hala egzotik
ANTARTİKA
Keşfedilişinin üstünden 100 yıl geçse bile Antartika hala ıssızlığını ve egzotikliğini koruyor. The New York Times listesinin 32 numarası tam da bu nedenle bir çekim merkezi. Üstelik Beyaz Çöl, artık çok daha konforlu konaklama imkanları sunuyor. 12 kişilik ziyaretçi gruplarının günlük planları arasında buzdağlarına tırmanmak, İmparator penguenlerini ziyaret etmek ve kite ski aktiviteleri var. Antartika’yı görmenin bir diğer yolu da gemiler. Tur şirketleri, fiyortlar arasında turlar düzenliyor. Gemilerdeki uzmanlar Antartika’nın tarihi ve doğal hayatıyla ilgili bilgi veriyor.

Lüks otel açılımı
LHASA / TİBET
Tibet’in kutsal başkenti, artık lüks otellerin de mabedi. Geçen Mayıs’ta açılan 162 odalı St. Regis Lhasa Resort ve 2010’dan beri hizmet veren butik otel Lingstand bunlardan bazıları. Açılmayı bekleyen otellerse Intercontinental Resort Lhasa Paradise ve 284 odalı ShangriLa... The New York Times jürisi bu açılımı, Lhasa’yı listelerinin 9 numarasına koyarak kutlamış. Öte yandan yeni açılan ticaret merkezleri ve AVM’lerle Lhasa’nın egzotikliğini kaybedeceğinden korkanların sayısı da az değil. İstila artmadan gidip görmeli.

Buzulları gezin
ŞİLİ PATAGONYASI
Şili, karlı zirveleri, büyüleyici yağmur ormanları ve bakir doğa parklarıyla maceraseverlerin yeni gözdesi. Üstelik artık zor şartlarda kalmaları da gerekmiyor. Başkent Santiago’ya yalnızca bir buçuk saat uzaklıkta, toz karlar üstünde heli-ski yaptıktan sonra geceyi cam ve ahşaptan yapılma Puma Lodge’da geçirebiliyorsunuz. Patagonya’da yapabileceğiniz diğer aktiviteler; geniş arazilerde ata binmek ve buzulları gezmek... The New York Times’ın listesinde 8 numara.

Artık daha ulaşılabilir
HAVANA / KÜBA
The New York Times, Küba’yı listesinde 10 numara yerleştirdi. Turlar, halkların etkileşimi için Kübalı sanat tarihçileriyle, organik çiftçiler ve diğerleriyle buluşmalar gibi etkinlikleri içeriyor. Küba hükümetinin özel sektörü teşvikiyle yeni açılan restoranlar ve oteller de cabası. Havana, 11 Mayıs-11 Haziran arası 100’den fazla Kübalı ve uluslararası sanatçının katılacağı 11. bienaline de ev sahipliği yapacak.

Birinci sınıf safari
TANZANYA
Safari için Tanzanya’yı tercih edenlerin sayısı hızla artıyor. Özellikle geçen yıllarda Kenya’daki safari turlarına yapılan saldırılardan sonra Tanzanya turist çekmeye başladı. Heybetli Kilimanjaro Dağı’nın eteklerindeki ülkede keşfedilecek çok şey var. Ngorongoro krater alanı gezileri, Singita Grumeti’de safari ve Nomad Tanzanya’da kamp imkanıyla Tanzanya, rakibi Kenya’yı solluyor. The New York Times listesinde yedi numarada.

Turist sezonu açıldı
TOKYO / JAPONYA
Geçen yılki deprem faciasından sonra turistler için tedirgin edici bir rota gibi görünebilir. The New York Times, altı numaraya koyduğu Tokyo’ya tam da bu nedenle şimdi gitmenizi öneriyor. Turist sayısındaki düşüşle şehir şimdi daha az kalabalık, daha fazla konuksever. Tokyo’yu her zamanki kaosunda kaybolmadan rahatça gezebiliyorsunuz. Birinci sınıf restoran ve otellere aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız da gerekmiyor.

Balkanların St. Tropez’si
DUBROVİK / HIRVASTİSTAN
The New York Times’ın ‘Adriyatik’in mücevheri’ diye tanıttığı Dubrovnik, listede 36 numarada. Son beş yılda özellikle Batılı turist sayısını hızla artıran deniz kıyısındaki şehir; mermer zeminli sokakları, Rönesans Dönemi’nden kalma çeşmeleri ve beyaz kumlu plajlarıyla dikkat çekiyor. Havaalanını genişletildiğinden beri Dubrovnik’e ulaşmak eskisinden kolay.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bilim insanları uyardı! Antarktika’nın altında 91 volkan tespit edildi
YazYaz
Antalya Demre'deki gizemli güzellik!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Her şeyi kuşlar şehirleri terk etmesin diye yapıyor!
YazYaz
Enerjik bir bayram tatili planlayanlara özel öneriler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Orta Avrupa'da bir utanç müzesi!
YazYaz
Denize girmek için son şans! Yurt içinde en güzel 10 yer