« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2012 kaçınılmaz hedefimizdir

2009 yılını başarı ve yenilikler içinde geçirdiklerini belirten Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, önümüzdeki senelerde Türk Voleybolu'nun gelmesi gereken yerleri DHA'ya yaptığı özel açıklamalarla ifade etti.

ERCAN ATA - ANKARA / DHA
SON GÜNCELLEME

2009 yılını birkaç başlıkta değerlendirmek gerektiğini dile getiren Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, ''Bu başlıklardan ilk olarak sportif yönü var. Altyapı ve mali yönleri var. Sportif anlamda düşündüğümüzde 2009 yılında Avrupa Ligi, Dünya Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası sürecimiz vardı. Avrupa liginde erkeklerde istediğimiz gibi olmadı. Bayanlarda ev sahipliği yaptığımız bir final oynadık ve ikinci olduk. Dünya şampiyonası eleme gruplarında bayan takımımız Polonya'yı da yenerek 2010 yılında yapılacak dünya şampiyonasına gitmeyi hak etti fakat erkeklerimiz başarılı olmadı. Akdeniz Oyunları süreci var A takımlarımızın. Bayan milli takımımız ev sahibi İtalya ile final oynadı ama ikinci oldu. Erkek takımımız yine hedefe ulaşamadı. Genç ve yıldızlarımızın muhtelif şampiyonaları oldu. Ama en önemlisi Avrupa şampiyonasıydı. Aynı zamanda Avrupa Voleybol Konfederasyonu burada gerçekleşti ve çok ciddi övgüler aldık. Ev sahibi olma avantajımızı kullanamadık. Çok başarısız değildik. Çok şanslı bir gruba düşseydik daha yukarılara çıkabilirdik. Ama maalesef bunu kullanamadık. İdeal milli takımımızı sakatlık ve eksikliklerden dolayı sahaya yansıtamadık. Bayan milli takımımız Avrupa 5.'liği ile iyi bir sonuç aldı ve bence önleri açık. Sportif anlamda böyle bir değerlendirme yapmak mümkün'' dedi.

"TESİSLEŞME ANLAMINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK"

Tesisleşme anlamında çok iyi bir yıl geçirdiklerini vurgulayan Erol Ünal Karabıyık, ''Ankara'da yapımı süren Voleybol Kampüsü'nün 8 Nisan'da temelini attık. GSGM, İstanbul Atatürk Spor Salonu'nu federasyonumuza 49 yıllığına kiraladı. Burhan Felek'in yeni ihalesini gerçekleştirdik. Plaj Voleybolu Ligi'ni kurduk. TV yayını ve katılımcıları ile ilk olmasına rağmen baya ilgi gördü. Sporcularda da gelişme var. Liglerimizin başlangıcına baktığımızda erkek ve bayan maçları çok üst düzeyde geçiyor. Uluslararası müsabakalarda oldukça iyi gidiyoruz. Eğitim anlamında bir hayli faaliyet devam ediyor. Türkiye Voleybol Okulu'na 60 öğrenci alındı ve Gazi Anadolu Lisesi'nde eğitimlerine devam ediyor. Mala yapımız iyi gidiyor. Seyirci ilgisi ve yayın gelirleri oldukça iyi. 2009'un özeti bu olabilir diye düşünüyorum'' diye konuştu.

"2012 LONDRA OLİMPİYATLARI'NI ISKALAMAYA NİYETİMİZ YOK"

2012 yılında Londra'da gerçekleştirilecek olan olimpiyatların kendileri için asıl hedef olduğunu söyleyen Başkan Karabıyık, ''2010 yılında bayan milli takımımızın Japonya'da katılacağı bir dünya şampiyonası var. Grubumuzda Çin, Rusya, Kore, Dominik Cumhuriyeti ve Kanada yer almakta. Bir üst gruba çıkarak 24 takımlı dünya şampiyonasında ilk 8 sırada yer almamız 2012 Londra Olimpiyatları öncesi bize ümit verecektir. Biz gençleştirdiğimiz milli takımımızdan son derece umutluyuz. Erkeklerin Avrupa Şampiyonası eleme grup maçları var. 2010 Avrupa Ligi bayanlarda yine finaller Türkiye'de olacak. Geçtiğimiz yıl Balkan Voleybol Birliği Genel Sekreterliği Türkiye'ye verildi ve orada ofisimiz oldu. 2011 yılında Avrupa Voleybol Konfederasyonu'nun seçimi açısından bu ofis çok önemli. Ayrıca birçok organizasyon var. 2010 yılında Karadeniz Oyunları yıldız takımımız açısından ve Avrupa Şampiyonası var. Başarı anlamında genç ve yıldız kızlarımızdan çok üst düzey başarılar bekliyoruz. Bu yüzden altyapı ve eğitime çok önem veriyoruz. Şimdiden onları üst düzey müsabakalara alıştırıyoruz. Yıldızlar Dünya Şampiyonası ve Avrupa Gençlik Olimpiyatları Türkiye'de olacak ve onlar bizim için ışık olacak. Türk voleybolunun alt yapısı çok güçlü ama yine de çok çalışmamız gerekiyor. Bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz. 2012 Olimpiyatları bizim için bir hedeftir ve ıskalamak gibi bir niyetimiz yok" şeklinde konuştu.

"MALİ KAYNAK SORUNUNU ÇÖZDÜK, SIRA SPORCU KAYNAĞINDA"

Son olarak Türk Sporu'nun kalıcı başarılar elde edememesinin kendisini üzdüğünü vurgulayan Karabıyık, ''Türk sporu olarak mali kaynaklar açısından çok üst seviyedeyiz. Ama insan kaynağına da ihtiyacımız var. Mutlu eden kısım mali kaynakların çözüme ulaşması, üzen kısım ise insan ve sporcu kaynağını çözememiş olmamızdır. Futbol da dahil ülkemizde fiilen spor yapan insan sayısı 570 bin civarı. 55 milyon nüfuslu sporcunun 13 milyon faal sporcusu var. Rusya 400 kişi arasından seçtiği milli takımını biz 20 bin kişi arasından seçtiğimiz sporculardan oluşturduğumuz milli takım ile yeniyoruz. Başarı sürdürülebildiği zaman önemlidir. Dolayısıyla spor ülkesi olmamız için çok çalışmamız gerekiyor'' ifadelerini kullandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz