ANKARA HABERLERİ

2012 Başkent’inde engelli devrimi

Fatih TEKECİ
12.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Başkent’te 2012’yi “Engelliler yılı” ilan eden Vali Yüksel, başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının harekete geçmesini istedi.

Fatih TEKECİ

ANKARA Valisi Alaaddin Yüksel, engellilere “ulaşım”, “eğitim”, “sağlık” ve “iş hayatı” gibi alanlarda önemli haklar getiren yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesine beş buçuk ay kala, kentte başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını harekete geçirmek üzere düğmeye bastı. İl Genel meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen “İl Koordinasyon Kurulu” toplantısına başkanlık eden Vali Yüksel, “2012 yılını Ankara’da ‘Engelliler yılı’ ilan ediyoruz” dedi.

Fiziksel etkenler engelliyor

Engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla 2005 yılında mecliste kabul edildikten sonra kamu kurumları ve belediyelere 7 yıl süre tanındığını ve bu zaman diliminin 2012 yılı Temmuz ayında sona ereceğini hatırlatan Yüksel, şöyle devam etti: “Kamu binalarının fiziki etkenleri, bu yurttaşlarımızın kamu hizmetlerinden yararlanmalarını engelliyor. Şimdi yasayı incelediğinizde şunu göreceksiniz: Bu yasa, kamu görevlilerine 7 yıllık bir süre verdi. Yasa, kamu kurum ve kuruluşlarına ait resmi yapılar, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ile sosyal ve kültürel alanlar özürlüler için uygun duruma getirilmesini istiyor.

Mayıs ayına kadar müsade

Bundan sonra 2012 yılında ‘özürlüler’ konusu benim bütün dikkatimi kullanacağım alanlardan bir tanesidir. Bu amaçla tüm kurum ve kuruluşlarda bu yılı ‘Engelliler yılı’ ilan ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda engelli vatandaşların bu kentte yaşamını kolaylaştıracak, ulaşılabilirliği sağlayacak her türlü tedbiri ve tertibi alacağız. Bundan sonra her ay bu süreci takip edeceğim. Şimdi bugünden başlamak üzere bütün kurum ve kuruluşlar, özellikle Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri dahil yasa kapsamında ulaşılabilirlik, erişilebilirlik hususlarını Ankara’da yerine getirmelerini rica ediyorum. Mayıs ayına kadar tüm kurum ve kuruluşlardan önemli adımlar atmış olmalarını bekliyorum, aksi halde 1 Temmuz sabahı itibarıyla Ankara’da bunları oturup tartışmak durumunda kalacağız.

Engelli vatandaş dışlanıyor

Ülkemizde kentsel yaşam çevreleri, fiziksel düzenlemelerin yetersizliği ve çeşitli engeller nedeniyle özürlü kardeşlerimiz tarafından yeterince kullanılamamaktadır. Özürlülerin toplum yaşantısına en az özürlü olmayan vatandaşlar gibi eşit katılabilmeleri ve yararlanabilmeleri konusunda mekansal düzenlemeler önemli yer tutmaktadır. Malesef özürlü vatandaşlarımız için uygun çevre oluşturamadığından başta sağlık olmak üzere eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri gibi temel kamusal hizmetlerden faydalanamamakta, sportif ve kültürel etkinliklere ise katılamamaktadır. Kısaca toplum hayatından dışlanmaktadırlar. Biz bunu kubul edemeyiz, Ankara herkesin mutlu olacağı bir kent olmalıdır. Başkent’te bir engelli vatandaşımız sinemaya veya 19 Mayıs Stadyumu tribününe sağlıklı bir vatandaş gibi gidip gidemediği esas meselemizdir. Ankara o zaman yaşanılabilir bir kenttir.”

Eksik hizmet tazminat ödeyecek

DEVRİM niteliğinde haklar içeren yasa, 2005 yılında TBMM’de kabul edildikten sonra, yükümlülüklerini yerine getirmeleri için kamu kurumları ve belediyelere 7 yıl süre tanımıştı. Bu sebeple illere genelge gönderen İçişleri Bakanlığı, 2012 Temmuz’a kadar eksiklerini tamamlamaları konusunda belediyeleri son kez uyardı. Kanuna göre, belediye araçlarının tümü engellilere uyumlu olacak. Kamudaki 25 bin engelli kadrosu doldurulacak. Eksik hizmet veren kamu kurumları ise tazminat ödeyecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 2012 Başkent’inde engelli devrimi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı