« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2011 Dünya Offshore şampiyonası başlıyor

Dünya Motonotik Federasyonu (UIM) üyesi ve Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu’na bağlı İstanbul Offshore Kulübü, yeni şampiyona sezonunu 14-15 Mayıs tarihlerinde Haliç’te, ”Fatih Belediyesi Grand Prix”i ile açıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Sezon takviminde Türkiye’nin her köşesine offshore yarışlarını götürmeyi hedefleyen IOC (İstanbul Offshore Kulübü) 10 hafta sonunda, 20 yarışa imza atarak, uluslararası otorite tarafından tescillenmiş organizasyon başarısını yükseltmeye ve yaymaya devam ediyor.

 

Bu yıl ilk kez Samsun’da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Etkinlikleri çerçevesinde 3. ve 4. yarışını düzenleyecek olan kulüp sporun gelişimi ve yaygınlaşması adına Erdek, Elazığ-Tunceli gibi yeni yerleri de yerel yönetimlerin işbirliği ile takvimine eklemiş bulunuyor.

U.I.M (Uluslararası Motonotik Federasyonu) Konsey Üyesi, Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Asbaşkanı ve aynı zamanda İstanbul Offshore Kulübü Başkanı Sn. Uğur Işık, ''Şu anda dünyada koşulan en iyi şampiyonalardan birini Türkiye'de organize ediyoruz. Böyle bir şampiyonayı düzenlemek, ülkenin ve bölgelerin tanıtımı için son derece önemli. Bu şampiyonada Türk pilotlarımız ile Fransa, Danimarka, Amerika, İspanya, İtalya ve Almanya'dan gelen pilotlar mücadele edecek. İddialı takımlarımız arasında Beşiktaş ve Galatasaray’ın yanı sıra bizim için son derece kıymetli olan Olimpik Marsilya takımı da yer alıyor. Dolayısıyla yeni sezonda nefes kesen bir mücadelede sporseverlere heyecanlı bir takvim vaat ediyoruz” dedi.

Başkan Işık, şampiyonanın ilk yarışının aynı zamanda çok önemli bir toplantıya da ev sahipliği yapacağını ifade ederek, “ Her yıl dünyanın başka bir ülkesinde toplanan U.I.M. Dünya Offshore Komisyonu 13 – 15 Mayıs 2011 tarihlerinde ilk kez İstanbul’da bir araya gelecek. Sporun en üst mercii olarak sporun gelişimine yönelik kararların alınacağı toplantıda Dünya Motonotik Federasyonu’nun  alanında en deneyimli ve bilgili 9 farklı üyesisöz sahibi bulunuyor<ı style="mso-bidi-font-style: normal">. ABD, İngiltere, İsveç, Finlandiya, Fransa, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Norveç ve Türkiye’nin üyeliklerinden oluşan komisyonu ağırlamak için tüm hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız” dedi.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyon Başkanı Enver Oral’ın da katıldığı toplantıda, İstanbul Offshore Kulübü’nün çalışmaları ve yoğun yarışma takvimi ile federasyonlaşma yolunda son aşamaya geldiğini belirterek, “Kulübün Türkiye’de motorlu su sporlarında kat ettiği yol, gerçekleştirdiği şampiyonalar ortadadır. Dünya Şampiyonalarını Türkiye’ye taşımakla kalmayıp, Türkiye’nin bu anlamda yurtdışındaki tanıtımına, ekonomisine ve turizmine ciddi yararlar sağlamıştır.

 

Bu yılın sonuna kadar bağımsız bir federasyon olma yolundaki çalışmaların sonuca ulaşacağına inanıyoruz. Sistemli olarak sporcu sayısının arttırılması, kulüpleşme gayretlerinin yürütülmesine devam edilmektedir. Bu çalışma ve disiplinin de karşılıksız kalmayacağı açıktır…” dedi.

 

IOC Genel Sekreteri Emre Güler de, kulübün kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği faaliyetler, sporun kapsadığı disiplinler ve genel bilgilendirmeler yaparak, motonotik kavramının Türkiye’de yerleşmesi için İstanbul Offshore Kulübü olarak gösterdikleri çabalara dikkat çekti.

 

Gerçekleştirildiği her bölgede yoğun izleyici kitlesi tarafından takip edilen offshore organizasyonları, canlı yayın imkanları ile ekranları başındaki seyirciye de ulaşmakta, aynı zamanda yurt dışında Fransız ve İtalyan kanallarında yer bularak üç yanı denizlerle çevrili Türkiye’nin su sporlarındaki başarılı organizasyonlarına öncülük yapmaktadır.

 

Sezonun açılış toplantısında, 2008-2009 Dünya Şampiyonları Alpay Akdilek-Kerem Tuncer ve 2010 Dünya Şampiyonları Saruhan Tan-Kerim Zorlu da hazır bulunarak, 2011 hedeflerinden bahsettiler.  

 

Dünya Rekoru sahibi İstanbul Offshore Kulübü

 

İstanbul Offshore Kulübü 2010 yılında düzenlemiş olduğu 20 Offshore yarışı ile bir dünya rekoruna imza atmıştır. U.I.M. (Union Internationale Motonautique) tarafından gönderilen yazıda, Türkiye temsilcisi olarak I.O.C. başarılarından dolayı kutlanarak ödüllendirilmiştir.

 

İstanbul Offshore Kulübü 2011 sezonunda Işıklar Holding A.Ş ana sponsorluğunda, Architon, Tırsan Lojistik(TLS), AnadoluJet, SIF-JCB ve Ravelli’nin destekleri, CMS Medya,  Number 1Powerboats&Yachts, Auto Guide, Home Cinemabasın sponsorlarıve resmi yayıncıları Show TV- SkyTürk ile işbirliğine devam etmektedir.

 

IOC Boat Shop Fuarı’nda


İstanbul Offshore Kulübü ve resmi yayını Powerboats & Yachts dergisi bu yıl ilk kez düzenlenen 2. El Tekne ve Ekipman Pazarı“Boat Shop”ta yerini alıyor.

5-8 Mayıs 2011 tarihlerinde MARINTURK ISTANBUL CITY PORT'da düzenlenecek fuar, tekne severleri ve meraklıları yaz sezonu öncesinde yeni trend ve ürünlerle buluşturacak.Bakım, onarım, su sporları malzemelerive ekipmanlarda son yeniliklerin sergileneceği,  NTSR tarafından organize edilen fuarda 150 firmanın ve 300 markanın temsil edilmesi hedefleniyor.  Fuarı 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

2011 Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası Yarışma Takvimi

 

01.

İstanbul

14 Mayıs 11

02.

İstanbul

15 Mayıs 11

 

03.

Samsun

21 Mayıs 11

04.

Samsun

22 Mayıs 11

 

05.

Adana

28 Mayıs 11

06.

Adana

29 Mayıs 11

 

07.

Erdek

18 Haziran 11

08.

Erdek

19 Haziran 11

 

09.

Elazığ

2 Temmuz 11

10.

Tunceli

3 Temmuz 11

 

11.

İstanbul

6 Ağustos  11

12.

İstanbul

7 Ağustos  11

 

13.

Kuşadası (*)

17 Eylül 11

14.

Kuşadası (*)

18 Eylül 11

 

15.

K.Maraş

8 Ekim 11

16.

K.Maraş

9 Ekim 11

 

17.

Gaziantep

15 Ekim 11

18.

Gaziantep

16 Ekim 11

 

19.

Mersin

29 Ekim 11

20.

Mersin

30 Ekim 11

 


Bunları da Beğenebilirsiniz