Gündem Haberleri

  2011’de yüzde 485 büyüdüler

  Hürriyet Haber
  04.01.2012 - 15:34 | Son Güncelleme:

  HannaHome Yönetici Ortağı ve CEO’su Oğuzhan Özden, "2010 yılına kıyasla bu sene içerisinde yüzde 485’lik büyüme gerçekleştirerek, duvar kağıdı pazarımızda ilk sıralarda yer almaktayız" diyor.

  Son 4-5 yıldan bu yana ciddi bir büyüme hızına erişen duvar kağıdı sektörü, Türkiye’nin ithalat performansına bakıldığında, her yıl yüzde 30 ila yüzde 40 arasında bir artış gösteriyor. HannaHome Yönetici Ortağı ve CEO’su Oğuzhan Özden, “Gerek desen çeşitliliği, gerek kullanım kolaylığı açısından, hem son kullanıcı tarafından hem de inşaat, toplu konut ve mimari projelerde önemli ölçüde duvar kağıdı kullanımına ciddi bir eğilim olduğunu görüyoruz. Resmi bir rakam olmamakla birlikte pazarın şu andaki büyüklüğünün ise 40 milyon TL olduğunu söyleyebiliriz” diyor.
  HannaHome firması, 2009 yılından bu yana bir mekanın ön dekorasyonunda ihtiyaç duyulan duvar ve zemin kaplama ürünlerini ithal ediyor. Türkiye genelinde 200’den fazla bayiisi bulunan firma Rasch, Rasch Textil, Design ID ve Norwall, parke alanında alanında Schulte Räume ve halı segmentinde Condor olmak üzere, ithal markalar ile dekorasyon sektöründe hizmet veriyor. Özden Pazar lideri olmayı hedeflediklerini belirterek, “2010 yılına kıyasla bu sene içerisinde yüzde 485’lik büyüme gerçekleştirerek pazarımızda ilk sıralarda yer almaktayız. Hedefimiz, önümüzdeki 3 senelik yatırımlarımızı da düşünerek, duvar kağıdı başta olmak üzere farklı ürün gruplarına yapacağımız yatırımlarla pazar lideri olmaktır” diyor.
  ? Sektördeki yenilikler neler?
  Desen ve renk tercihleri elbette kişiye ve uygulanacak alanın dekorasyonuna göre değişkenlik gösteriyor. Ancak genel olarak bu dönemde sektördeki eğilimlere ve yeniliklere baktığımızda, duvar kağıdında modern desenlerde geometrik ve 3 boyutlu formların, klasik ve yarı klasik desenlerde damask ve vintage etkisinin öne çıktığını görüyoruz. Bunun yanı brokar, metalik ve bronz efektli, simli ve varaklı modeller de oldukça revaçta.
  Kullanım alanına baktığımızda en önemli eğilimin, duvar kâğıtlarının mutfak ve banyo gibi nemli alanlarda da tercih edilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Silinebilme özelliği ve neme dayanıklılığı sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan duvar kağıdı koleksiyonlarımız banyo ve mutfakların yanı sıra, sektöre de yeni bir soluk getirdi. Bunun yanı sıra duvar kağıdı koleksiyonlarının insan sağlığına zarar verebilecek maddeler içermemesi çok önemli bir detay haline geldi. Bu açıdan kullanılan markaların uluslararası standartlarda sertifikalara sahip olabilmesi önemli. Özellikle bebek ve çocuk odalarına yönelik koleksiyonlarda bu özellik bir kat daha önem kazanıyor.
  ? Rasch markasından duvar kağıdı satın alanlar, uygulamayı kendileri yapabiliyor mu?
  Avrupa genelinde duvar kağıdı uygulaması bizzat son kullanıcılar tarafından yapılıyor, ancak Türkiye’ye baktığımızda duvar kağıdı uygulamalarının duvar kağıdı ustaları tarafından gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Duvar kağıdı uygulama teknikleri konusunda destek isteyen müşterilerimize HannaHome olarak eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Böylelikle doğru teknik bilgi ve uygun malzemelerin kullanımı ile duvar kağıtları son kullanıcılar tarafından da rahatlıkla uygulanabiliyor.
  ? Duvar kağıdı satın alırken ve uygulamasını yaptırırken müşteriler nelere dikkat etmeli?
  Öncelikle duvar kağıdının tercihinde en önemli unsurlar, sağlık ve kaliteden geçiyor. Bu nedenle duvar kağıdının insan ve çevre sağlığına uygun şartlarda üretilmiş olmasına ve uluslararası sertifikalar taşımasına, özellikle çocuk ve bebek odası duvar kağıtlarının kesinlikle nefes ya da hava alabilir özellikte olmasına, silinebilir ve güneş ışığına dayanıklı olmasına, yanıcılık sertifikasına sahip olmasına dikkat edilmelidir. Örnek vermek gerekirse, tüm Rasch duvar kağıtları Avrupa standartlarına göre üretilmekte ve bu standartlara uygunluğunu gösteren RAL ve CE sertifikalarına sahiptir. Üretiminde su bazlı boya ve sağlığa zararsız malzemeler kullanılan Rasch duvar kağıtları, hiçbir kanserojen madde içermemektedir.
  Bir sonraki adım ise dekorasyona uyumluluk ve kullanım kolaylığı… Çevre ve sağlık açısından gerekli sertifikaları taşıyan duvar kağıtları arasından seçim yaparken özellikle uygulama yapılacak alandaki zemin döşemesi, alan büyüklüğü ve genel dekorasyon konseptine göre bir tercih yapılmasına dikkat etmek gerekir. Mekanın geniş veya küçük olması, karanlık veya aydınlık olması duvar kağıdı seçimini yaparken önemlidir, diğer bir deyişle karanlık ve küçük mekanlarda koyu renkler ve çizgili duvar kağıtları kullanmaktan kaçınmalı, çok geniş ve aydınlık mekanlarda ise ağır varaklı veya çok desenli kağıtlar tercih edilmemelidir.
  ? Bu işlem hangi mevsimde yapılmalı?
  Oda sıcaklığının ne çok soğuk ne de çok sıcak olmaması durumunda duvar kağıdı uygulaması her mevsimde kolaylıkla yapılabilir. Tabii uygulamanın sağlıklı gerçekleşebilmesi için kaplanacak duvar zemininin gerektiği gibi hazırlanması son derece önemlidir. Bunun için zeminin kuru, düz ve temiz olması gerekir. Kullanılan tutkalın su bazlı olmasına ve kâğıdın taban malzemesine uygun olmasına da dikkat edilmelidir. Bu temel kurallara uyulduğu takdirde, duvar kağıdı kaplaması oldukça kolaydır.
  ? Rasch duvar kağıtlarının fiyatları nedir?
  Rasch duvar kağıdı koleksiyonlarımız içinde, birçok farklı desen ve renkte, her bütçeye uygun duvar kağıdı seçeneklerimiz mevcuttur. 1 rulosu 5 metrekare olan duvar kağıtlarının fiyatları 14-200 Euro (35-490 TL) arasında farklı modellere göre değişkenlik göstermektedir.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı