2011’de daha çok konuşuyoruz

Hürriyet Haber
25.05.2011 - 10:53 | Son Güncelleme:

Bilgi teknolojileri Kurumu’nun (BTK) açıkladığı veriler ile HürriyetKıyasla.com’un hazırladığı analize göre; hangi operatörün ne kadar rekabetçi ürünlerle piyasada olduğunu, tüketicilerin hangi tarifeleri tercih ettiğini görebilecek ve sizin için en avantajlı tarifenin hangisi olduğuna karar verebileceksiniz.

BTK’nın hazırladığı Pazar Verileri  birinci çeyrek raporuna göre; ön ödemeli abone sayısı, toplam mobil abonelerin yüzde 62’sini oluştururken, faturalı abone sayısında,  numara taşıma sistemi ve avantajlı her yöne tarifeleri sayesinde her geçen dönem artış yaşanıyor. 2011 yılının ilk çeyreğinde 3,5 milyon numara taşınırken, numara taşıma sayısı bir önceki döneme göre yüzde8,16’lık artış göstermiş ve toplam taşınan numara sayısı 28,6 milyonu aşmıştır.

Daha çok konuşuyor, daha çok mesajlaşıyoruz

Yine aynı rapora göre; geçen üç aylık döneme göre 2011 yılının ilk çeyreğinde yüzde 2,94, geçen senenin aynı dönemine göre ise yüzde18,42 daha fazla cep telefonuyla konuştuk. Toplam konuşma hacminin, yüzde 46,61’ini Turkcell aboneleri oluştururken, Vodafone aboneleri yüzde30,73’ünü, Avea aboneleri ise yüzde22,65’ini oluşturdu. Toplam SMS sayılarında ise, geçen döneme göre % 12’lik bir artış yaşanırken, bir önceki 3 aylık döneme göre Turkcell SMS sayısını yüzde 36 arttırmış, Avea’nın  SMS sayıları yüzde 3,87, Vodafone’nun SMS sayıları ise yüzde 0,09 oranında düşüş göstermiştir.

Tüm GSM operatörlerinin kampanyalarını incelemek için tıklayınız

Hangi operatöre, ne kadar ödüyoruz?

Abone başına operatörlerin gelirlerine bakıldığında, Turkcell’in ön ödemeli abone başına aylık geliri 10,5 TL iken, Vodafone’nun 12,97 TL, Avea’nın ise 11,15 TL olarak gerçekleşmiştir. Faturalı abone başına Turkcell’in aylık geliri 40,20 TL olurken, Vodafone’un 36,23 TL, Avea’nın ise 30,32 TL olarak gerçekleşmiştir. Ortalama bir abonenin aylık ortalama konuşma sürelerine bakıldığında ise Turkcell’de  bir abone ortalama 206,1 dakika konuşurken, Avea’da 316,9 dakika, Vodafone’da ise 294,8 dakika konuşmuştur.

Operatörler kıyasıya mücadele ediyor

BTK’nin raporuna göre; Turkcell abone sayısına göre pazar payında liderliğini sürdürürken, önemli bir gösterge olan abone kayıp oranlarında da en düşük abone kayıp oranına sahip olması Turkcell’in rekabetçi ürünlere yöneldiğinin bir göstergesi olabilir. Vodafone’u tercih eden abonelerin yüzde 71’inin ön ödemeli tarifeleri seçmesi ise Vodafone’da ön ödemeli tarifelerin, faturalı tarifelere göre daha avantajlı olduğunun bir göstergesi. Avea’da, ön ödemeli ve faturalı abone dağılımları çok dengeli gözüküyor ancak abone kayıp oranlarında son üç dönemde de en yüksek orana sahip operatör olarak göze çarpıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı