« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"2011 Avrupa Boks Şampiyonası'na talibiz"

Uluslararası Amatör Boks Birliği (AIBA) Başkanı Ching-Kou Wu, yeni yönetimiyle Türkiye Boks Federasyonu ile AIBA arasında yeni bir dönemin başladığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ise 2011 Avrupa Boks Şampiyonası'na ev sahipliği yapmaya talip olduklarını bildirdi.

AIBA ile Türkiye Boks Federasyonu arasında, 30 Nisan-8 Mayıs 2011 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenecek AIBA Genç ve Yıldız Bayanlar Dünya Boks Şampiyonası için İstanbul'da protokol imzalandı.

Ching-Kou Wu, WOW Hotel Convention İstanbul'da düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2006 yılından bu yana boksta uluslararası organizasyon düzenlenmediğini hatırlattı.

Geçen yıl Türkiye'nin de desteğiyle AIBA Başkanlığına yeniden seçildiğini, Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç'in de AIBA'da icra kurulu üyeliğine getirildiğini hatırlatan Ching-Kou Wu, “Her şeyden önemlisi Türkiye, bu genel kurulla, AIBA ailesine geri döndü. Türkiye ile AIBA arasında yeni bir dönem başladı” şeklinde konuştu.
Bayan boksunun dünyada öneminin arttığını, Londra'da düzenlenecek 2012 Olimpiyat Oyunları'na da dahil edildiğini belirten Ching-Kou Wu, AIBA'nın ilk kez bayanlarda Gençler ve Yıldızlar Dünya Şampiyonası düzenlediğini, bu organizasyonu da Türkiye'ye verdiğini kaydederek, “Bu ilk adım. Bu adım Antalya'ya hediye edildi. Türk hükümeti ve federasyonu, daha aktif ve daha faal rol almak için kendilerini adadılar. Bu bunun sonucudur. Bu bir başlangıçtır” dedi.

Bir soru üzerine, Caner Doğaneli'nin AIBA Genel Sekreterliği görevinden alınmasına ilişkin açıklama yapan Ching-Kou Wu, mali kaynakların kötü yönetiminin AIBA'da büyük zararlara yol açtığını kaydederek, oluşturulan etik kurulun tavsiye kararı üzerine AIBA İcra Kurulu'nun oy birliğiyle Doğaneli'ni görevden aldığını söyledi. Bu olayın geride kaldığını kaydeden Ching-Kou Wu, “Artık geçmişe değil, geleceğe bakmalıyız” şeklinde konuştu.

GENÇLİK VE SPOR GENEL MÜDÜRÜ AKGÜL

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye'de boksun sevilen bir spor olduğunu, geçmişte büyük başarılara imza atıldığını belirtti.

Dünya Boks Ligi'nin bir ayağının İstanbul'da düzenlendiğini hatırlatan Akgül, 28-29 Ocakta İstanbul'da yapılacak Avrupa Boks Konfederasyonu Yönetim Kurulu Toplantısı'nda Türkiye'nin 2011 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak için aday olacağını belirterek, AIBA Başkanı Ching-Kou Wu'dan destek beklediklerini ifade etti. Akgül, “Biz AIBA ile olan ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Daha fazla organizasyon düzenlemek istiyoruz” dedi.

Akgül, basın mensuplarının soruları üzerine, hedeflerinin İstanbul'da olimpiyat düzenlemek olduğunu belirterek, “Olimpiyatları yapabilmeniz için öncelikle federasyonların büyük organizasyonlarını ülkenizde başarıyla düzenlemeniz gerekiyor. Bu nedenle biz hemen her organizasyona aday olmaya çalışıyoruz ve aldığımızı da başarıyla yapmaya çalışıyoruz. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası nedeniyle hala övgüler almaya devam ediyoruz. Büyük spor organizasyonlarına aday olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BOKS FEDERASYONU BAŞKANI GÖZGEÇ

Federasyon Başkanı Eyüp Gözgeç, AIBA Genç ve Yıldız Bayanlar Dünya Boks Şampiyonası'na ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

AIBA yeni yönetimiyle dünya boksunda adaletin yerine geldiğini savunan Gözgeç, “Artık masa başı oyunlarla şampiyona alınması, şampiyona başlamadan şampiyonların belli olması dönemi kapandı. Artık dünya boksunda hak ve adalet üstün kılınmaya başlandı” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dış politikada “0” problem anlayışının, federasyonlarının da bir ilkesi olduğunu kaydeden Gözgeç, “Dönemimizde tüm problemler sıfıra indirilmiş, ilişkiler geliştirilmeye başlanmıştır. Yeniden yapılanan federasyonuyla Türk boksu, dünyanın parlayan yıldızı olacaktır” diye konuştu.

Eyüp Gözgeç, olimpiyatlarda da hedeflerinin madalyalar kazanmak olduğunu kaydederek, kendilerine destek veren Gençlik ve Spor Genel Müdürü Akgül'e teşekkür etti.

Gözgeç, AIBA Başkanı Ching-Kou Wu ile Yunus Akgül'e günün anısına hazırlanmış kalem ve seramik tabak hediye etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler