« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"2010 yılı masa tenisinin altın çağıydı"

Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen, 2010 yılının kendileri için “Altın Yıl” olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Gençlik Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) resmi internet sitesine açıklamalarda bulunan Oktay Çimen, geçmiş yıllarda elde edemedikleri büyük başarıları 2010 yılında elde ettiklerini kaydetti.

Büyükler Avrupa Masa Tenisi Şampiyonası'nda Melek Hu'nun üçüncü, Avrupa Karmalar Masa Tenisi Şampiyonası'nda Bora Vang-Şirin He ikilisinin şampiyon, Melek Hu'nin ise ikinci, Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'nda İpek Karahan-Gökçe Nur Güngör ikilisinin sekizinci, Batuhan Uluocak-Simay Kulakçeker ikilisinin Euro Kids Kampları'nda 2010'un en iyisi seçildiklerini aktaran Çimen, Melek Hu'nun 2011'de Avrupa Şampiyonu olacağını ileri sürerken, “Melek, şu anda Avrupa'nın en çok korktuğu sporcu. Avrupa'daki tüm sporcular Melek'ten çekiniyorlar. Buna Avrupa'daki Çinli sporcular da dahil” dedi.

Oktay Çimen, 2010 yılında masa tenisine çok büyük talep olduğuna dikkat çekerek, “Altyapımız çok iyi bir şekilde geliyor. Minikler, yıldızlar ve gençlerde çok iyi sporcularımız var. Özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimizden çok ciddi katılımlar yaşıyoruz. Sporcularımızı yurt dışındaki kamplara gönderiyoruz. Bu kamplar sporcularımız için çok verimli oluyor. Antrenörlerimiz de bu kamplarda elde ettikleri tecrübeleri yurt içinde yaptığımız kamplarda diğer sporcularımıza aktarıyor” diye konuştu.

Türk sporcuların minikler kategorisinde aldıkları başarılı sonuçlara dikkat çeken Çimen, “Avrupa Masa Tenisi Birliği tarafından yapılan Euro Kids kamplarına katılan minik sporcularımız Batuhan Ulucan ve Simay Kulakçeken, yıl boyunca bu kamplarda gösterdikleri başarılardan dolayı Çin'e kampa gönderildi. Bu çocuklar, Avrupa'nın gelecekteki yıldızları olarak görülüyorlar ve Çin'deki kamp masrafları tamamen Avrupa Masa Tenisi Birliği tarafından karşılanıyor. Umuyorum ki, bu sporcularımızın başarılar sürekli olur” ifadelerini kullandı.

“HEDEF OLİMPİYATLAR”

Oktay Çimen, Masa Tenisi Federasyonu olarak hedeflerinin, 2012 Londra Olimpiyatları'na Çin'den daha fazla sporcu ile katılmak olduğunu belirtti.

Melek Hu'nun yanı sıra, Şirin He ve Bora Vang'ın da olimpiyatlara katılmalarını beklediklerini kaydeden Çimen, “Sporcularımız, geçtiğimiz yılda gösterdikleri performansı, bu yıl da tekrarlarsa Londra'ya 3 sporcu ile gitmemiz mümkün gözüküyor” diye konuştu.

Diğer yandan, Çin asıllı milli sporcularla ilgili zaman zaman aldıkları eleştirilerin kendilerini üzdüğünü vurgulayan başkan Çimen, şunları söyledi:
“Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Mesela Melek Hu, 14 yaşında geldi ve Türkiye'ye geldiğinde uluslararası hiçbir başarı elde etmemişti. Bütün başarısını Türkiye'de çalışarak elde etti. Bir başka sporcumuz Peng Fei ise geldiğinde çok küçüktü, şimdi 20 yaşında ve bir Türk üniversitesinde eğitim görüyor. Bu çocuk, en az benim kadar güzel Türkçe konuşuyor. Peng Fei, uluslararası bir başarı elde ettiğinde yine bir Çinli getirmişler gibi eleştirilere maruz kalıyoruz. Ama bu çocuğun tüm eğitimi, buna masa tenisi eğitimi de dahil Türkiye'de verildi. Biz, bu çocukları bizim çocuklarımız olarak görüyoruz. Çünkü bizim ülkemizde bizim çocuklarımızla birlikte büyüdüler.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz