2009 IMF-DB toplantısı ile Türkiye artık finans merkezi haline gelecek

Begüm GÜRSOY
13 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2008 - 12:22

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ortaklaşa düzenlediği yıllık toplantılar gelecek yıl 6-7 Ekim 2009 tarihinde İstanbul’da yapılacak.

Washington’da devam eden 2008 yıllık toplantısı kapsamında Dünya Bankası binasında Türkiye tarafından bir de tanıtım standı kuruldu. Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, İstanbul’daki toplantılar için hazırlıkların koordinasyonunun kendilerince yönetildiğini belirterek, toplantıya hazır olduklarını ve bu toplantı ile Türkiye’nin bir finans merkezi haline geleceğini kaydetti. Çanakçı, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nin yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ek bina çalışmalarının devam ettiğini belirterek, bunun Mayıs 2009 tarihinde tamamlanacağını belirtti.

Deneyimimiz var

Çanakçı, İstanbul’un bu tür organizasyonları yerine getirme konusunda büyük başarısı olduğunu belirterek, daha önceden Asya Kalkınma Bankası, Habitat ve NATO zirvelerine de İstanbul’un ev sahipliği yaptığını kaydetti. İstanbul’un teknik, ulaşım ve konaklama altyapısının bu organizasyon için uygun olduğunu dile getiren Çanakçı, 10 bin katılımcıyı ağırlamayı beklediklerini ifade etti. Koordinasyonunu Hazine Müsteşarlığının sağladığı toplantı hazırlıkları için 12 teknik komite oluşturulduğunu anlatan İbrahim Çanakçı, yönlendirme komitesinin kendi başkanlığında bulunduğunu ve bir de yürütme komitesi bulunduğunu belirtti. İstanbul Valiliği ile Belediyesi, Dışişleri Bakanlığı olmak üzere birçok kurumla koordineli olarak çalışmaların devam ettiğini anlatan İbrahim Çanakçı, İstanbul’daki kongre merkezi inşaat çalışmalarının ise belediye tarafından yürütüldüğünü ifade etti. 230 milyon YTL’ye mal olacak binanın dışında ayrıca kongre merkezi, bilgi işlem ve lojistik için de bütçe ayrıldığını kaydeden İbrahim Çanakçı, bunun Türkiye’nin katlandığı bir yük olarak görülmemesi gerektiğini ifade etti. İstanbul’un bu hazırlıklarla birlikte gerçek bir kongre vadisine dönüşeceğini belirten İbrahim Çanakçı, bu toplantı için yapılan hazırlıkların şehrin kapasitesine de katkı sağlayacağını anlattı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı