« Hürriyet.com.tr

2008 modeller yakıyor

Paris Motosiklet fuarı ile birlikte yeni yılda piyasaya çıkacak modeller hepimizin dünyasını kararttı.

Ayşe Şule BİLGİÇ
X
"Neden karartsın canım? Ne güzel yepyeni, ışıl ışıl motorlar çıkmış. İnsanın dünyası kararır mı?" demeyin. Henüz bu yıl motosiklet almış şanslı insanların bazıları motosikletlerinin bir yıl dolmadan demode olması, daha güzeli, daha hızlısının çıkmasından pek mutlu olmayabilir, bu bir. Daha eski motosikleti olanlar ya da ilk motosikletini almayı düşünenler ise insanın aklını başından alan bir dolu motosikletin bombardıman şeklinde gelmesinden sarhoş olması sözkonusu. Hadi sarhoş olduk ama o motosikletlere verecek parayı ayarlamak kısmı dünyanızı karartabilir işte. Elbette bir de her yıl motosikletini yenileyen bir kısım var ki, o uzun mesele. Neyse efenim, umarım herkes gönlündeki motosiklete kavuşur. Şimdilik biz bu güzeller gelene kadar gözümüzü doyuralım. Bakalım hangi marka ne can yakan modeller çıkarmış 2008 için.

Honda CBR1000RR: Honda’nın en deli sporcusu CBR1000RR tamamen yenilenmiş. Hem daha güçlü hem daha hafif olmuş. Artık kaydırmalı debriyaj’da eklenmiş. Tasarım ise asıl yenilik. İlk anda çok göze hoş gelmese de biraz alışınca yine insanları kuyruğa dizecek gibi.

Kawasaki ZX10-R: Kawasaki deli gücüne sahip ZX10-R modelini yenilerken bu kadar gücü dizginleyebilmek için motosikletlerde ilk defa kullanılan patinaj kontrol sistemini de listeye eklemiş. Bakalım dier markalar ne zaman standart donanıma bu sistemi ekleyecek.

Dünya tanıtımında Kenan var

Honda CBR 600RR Hanspree Replica. Bunu ilk başa koydum çünkü bu çok özel bir model. Sebebi ise bu yıl Süperspor sınıfında dünya şampiyonu olan Kenan Sofuoğlunun yarıştığı motosikletin benzeri olması. Dünya tanıtımında Kenan’ın fotoğrafının olması ise bir başka gurur verici bir olay. Eminiz Türkiye’de bu model çok tutulacak ve alan herkes farın altına bir "54" konduracaktır.

Honda Transalp 700: Her yıl yenilendi yenilenecek denilen Transalp nihayet değişti. Deauville’de kullanılan püskürtmeli V2 motora sahip olması, ABS’nin standart olması ve 19 inçlik ön lastiği ile gelmesi sevenlerini mutlu edecek özellikler. Tabi yine tasarımına alışmak için biraz zaman lazım diyelim.

Gilera GP800: GP800 ile Gilera Skuterlerin Hayabusa’sını üretmiş. Benim bildiğim kadarıyla ilk zincirli skuter olan GP800 75 Bg gücünde.

Suzuki Hayabusa: Asırlardır değişmeden üretilen motosikletlerden olan Hayabusa nihayet yenilendi. GSX-R 1000’deki gibi üç farklı güç modunda sürülebilecek olan Hayabusa ile otobana çıkmak için alçak uçuş izni alınması zorunlu olacak sanki.

Yamaha XT660Z Tenere:Yamaha ise eski toprak Tenere’nin yeni versiyonunu çıkardı. XT660 motoru olmasına rağmen daha yüksek daha uzun yol meraklısı görünen Tenere’nin tasarımı biraz fazla robotekvari olmuş sanki.

Honda R125:Honda’nın CBR125’i ile coşan gençlik R125 ile bayram edecek gibi. Kısa egzozu, saldırgan hatları ile çok çekici görünen R125’in fiyatı merak konusu.

Suzuki GSX-R 600: Suzuki bu yıl hafif sıklet sporcusuna’da üçlü kullanım modu ekleyip allayıp pullamış. Yeni ön görünümü çok saldırgan olan GSX-R 600-750’nin egzozu pek garip göründü bana.

Kaynak: Ayşe Şule BİLGİÇ

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Burada her şey doğa için!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İstanbul’un popüler sualtı hayvanat bahçesi yaz günlerinde serinletiyor
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Doğa yürüyüşünü destekleyen baykuş evler!
GezginGezgin
Düşler adası: Cunda
GezginGezgin
Tek bir otelin bile olmadığı rengarenk bir kasaba: Burano (İtalya)
YazYaz
Batı Karadeniz'in incisi, Türkiye'nin turizm cenneti oluyor!