GeriSpor 2007’nin yüz güzeli Pekin’in altın kızı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2007’nin yüz güzeli Pekin’in altın kızı

2007’nin yüz güzeli Pekin’in altın kızı
refid:9888672 ilişkili resim dosyası

2008 Pekin Paralimpik Olimpiyatları’nda okçuluk dalında ülkemize altın madalya kazandıran Gizem Girişmen’in öyküsü, hayranlık uyandıran bir öykü. 1992 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu omurilik felci olan Gizem, oturduğu apartmanın bodrum katında çalışarak olimpiyatlara hazırlandı. İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca bilen Gizem, 2007 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nda sporcuların oylarıyla "en güzel okçu" seçildi.

PARALİMPİK OYUNLARDAN KARELER...

PEKİN’de yapılan 2008 Paralimpik Oyunları’nda okçumuz Gizem Girişmen, finalde Çinli rakibi Fu Hongzhi’yi 91-85 yenerek, masa tenisinde bronz madalya alan Neslihan Kavas’ın ardından ülkemize  altın madalya kazandırdı. Bu madalyanın bir başka özelliği ise bayanlarda oyunlar tarihinde aldığımız ilk altın madalya olması. Altın madalyalı kızımız Gizem’in ilginç bir yaşam öyküsü var.

Bodrumda çalıştı

2004 yılında okçuluğa başlayan ve kısa zamanda önemli dereceler elde eden Gizem Girişmen, engelli sporcularla ilgili çok fazla çalışma ortamı olmadığından antrenmanlarının büyük bir bölümünü oturduğu Umut Apartmanı’nın bodrum katındaki araba garajında gerçekleştirdi. Gizem, "Federasyon başkanımız Demirhan Şerefhan ve milli takım antrenörlerimize şükran borçluyum. Ama özellikle aynı apartmanda oturduğumuz komşularımıza çok teşekkür ediyorum. Apartmanımızın kapalı garajında, bana çalışma imkanı tanıdılar. Bu birliktelik ve yardımlaşma, bana şampiyonluk yolunu açtı" dedi.

Gizem’in spor yaşamı gibi öğrenim hayatı da başıralarla dolu. İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca biliyor. Bilkent Üniversitesi’ni şeref öğrencisi unvanı ile bitiren Gizem, 2006 yılındaki Avrupa Okçuluk Şampiyonası’nın en güzel okçusu seçildi. Gizem, aynı zamanda Okçuluk Milli Takımı’nın da menajeri.

11 yaşında kaza

1981’de doğan Gizem, 1992 yazında, çocukluğunun en güzel günlerinde bir trafik kazası geçirdi. Arabada annesi, babası ve ağabeyi vardı. Ağır yaralanan Gizem, kazadan sonra 1,5 ay Hacettepe’de kaldı. Beyin ve omurilik ameliyatları geçirdi. Rehabilitasyon için Almanya’ya gitti. Tedavisi 3 ayda tamamlandı. "T5" seviyesinde omurilik felci olan Gizem, ortaokulu Tevfik Fikret Lisesi’nde okudu. Gizem, uğursuz kazadan 3 yıl sonra da çok sevdiği babasını kaybetti.

Tesadüfen okçu

Gizem, üniversiteyi bitirdiği 2004’te bir davet üzerine okçuların çalışmalarını izlemeye gitti. Eline yayı aldıktan sonra "ben de yapmalıyım" diye düşündü ve o gün bu spora başladı. Tesadüfen başladığı okçuluğun, özellikle engelli bireylerin bedenlerinin sağlıklı olması ve sağlıklı kalması açısından çok yararını görüp devam etti. Gizem, başarısının ardında sistemli çalışmanın, kendisine güvenen ve destek olan ailesinin olduğunu söyledi.

Bu madalya, beni bir yerden izlediğine inandığım babama

Olimpiyata gelmeden önce verdiği altın sözünü yerine getirdiği için çok mutlu olduğunu belirten Gizem, duygularını şöyle dile getirdi:

"Bu madalyayı  beni bir yerlerden izlediğine inandığım babama hediye ediyorum. Her başarının arkasında bir destek grubu var. Her zaman yanımda olan aileme, bana duydukları güven için çok teşekkür ediyorum. Maddi ve manevi desteği için federasyon Başkanım Demirhan Şerefhan’a, kapalı otoparkımızda çalışma olanağı sağladıkları için Umut Apartmanı’ndaki komşularımıza çok teşekkür ediyorum. Haftanın en az 5 günü 18 metre teknik antrenman yapıyorum. 12 yaşındaki kuzenim Can, oklarımı çekmeye yardımcı oluyor. Günde ortalama 2-3 saat çalışıyorum. Mesafe deneyimi için bize açık alan gerekli. Umarım Başkentimize yakışır güzel bir okçuluk alanı yapılır."

70 metreden altını vurdu

Pekin’de yapılan 2008 Paralimpik Oyunları’nda milli okçumuz Gizem Girişmen, finalde Çinli rakibi Fu Hongzhi’yi 91-85 yenerek, altın madalya kazandı. Sporcular, paralimpik oyunlarında, tıpkı diğer olimpiyatta olduğu gibi atışlarını 70 metrelik mesafeden yapıyor. Gizem, hem yarı finalde hem de finalde Çinli sporcuları geride bırakarak, tarihi bir başarıya ulaştı.

PARALİMPİK OYUNLARDAN KARELER...

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle