"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

2006'nın in&out'ları

Dekorasyonda akımlar modadaki kadar hızlı ve radikal değişimler göstermese de, mevsimler itibariyle öne çıkan belirli stil detayları olabiliyor.

Renk temaları da gruplar halinde belirleniyor ve her yıl yeni baştan yazılıyor. Maison Française dergisi, şubat sayısında bu senenin ana şifrelerini belirlerken öne çıkan ve kaybolan detaylardan da örnekler vermiş.

Bazılarımız tüm hafta sonunu, evde modası geçmiş eşyaları ayırmak ve yerine yenilerini aramakla geçiriyor. Önemli olan sizi yansıtan bir tarza ulaşmak. Şubat sayısında 2006 yılının tüm eğilimleri arasından en baş döndürücü olanları seçen Maison Française dergisi, modern Barok ve kitsch tarzın, kürk gibi tüylü dokuların ve acı renklerin bir adım önde olacağını söylüyor.

Yeni estetik anlayışı, geçmişe doğru bir seyahate çıktı. Uzun zaman boyunca göz ardı edilen dönemler yeniden hatırlanıyor. Örneğin, Hollandalı tasarımcı Marcel Wanders, Cappellini için hazırladığı yeni koleksiyona New Antics adını verdi. Oscar Larrat ise siyah, sahte taşlar ve altın yapraklar kullanarak Napoleon tarzını modernize ediyor. Moda tasarımcısı Christian Lacroix ise yeni ve kitsch bir klasisizmin örneklerini sunuyor; bu tarz kendini mekánlarda kolon kullanımı, Yunan heykel başları, mavi-beyaz tasarımlar ile gösteriyor.

Yastıkların üzerinde, abajurların etrafında, hatta koltuklarda ve mobilyalarda pek çok kürk türü kullanılıyor. Bu hafif, konforlu ve dokunması keyifli doku, stresli kent yaşamını yumuşatıyor. Gerçek kaz, kuş ve hindi tüyleriyle kaplanmış abajurlar yapılıyor; sıcak su torbaları bile kürkle kaplanıyor. Eve neşe ve renk katacak her şeye karşı ilgi çoğalıyor. Bunlardan biri de duvar kağıtları. Bu sıcak dekorlara; mürdüm, turuncu, petrol mavisi gibi sıcak renkler esin kaynağı oluyor. Tasarımcılar kontrastlar üzerinde oynuyorlar; büyük ve küçük, dinsel ve tinsel, rüstik ya da şık...

Bu eğilimler arasında belki de en önemlisi duygusallığın çanlarının çalıyor olması. Sahip olduğunuz objeye değişik görünüm kazandırmak evinizi farklı bir kimliğe taşıyor. Ikea gibi firmalar yeni koleksiyonlarında ekolojik malzeme kullanımına önem veriyorlar. Muz liflerinden üretilen koltuklar, gazete kağıdından kutular gibi.

in

El sanatı ile örülmüş yatak örtüleri ve işlemeli battaniyeler.

out

Kaşmir throw ve örtüler.

in

Kaktüsün dikenli ve vahşi görünümü, onlarca farklı türüyle tekrar evlerdeki yerini alıyor.

out

Orkidelerin hakimiyeti artık sona erdi.

in

Ünlü tasarımcıların yeniden üretilen hayvan derisi kaplı mobilyaları. Gio Ponti tasarımı inek derisi bu koltuk gibi (Poltrona Frau).

out

Restore edilen, tamir edilen ve bakım yapılan mobilyalar.

in

Duvarlarda kuş formunda aynalar var artık. "Taylor Bird" ayna, Driade Kosmo tasarımı.

out

Karışık fotoğraflar, yerlerini duvarda asılı büyük portrelere devrediyor.

in

Tüylerle kaplanmış her şey.

out

Yapay deriler.

in

Alçak dresuar ve büfeler. Bu rüstik tarzdaki sofistike iki çekmeceli dresuar gibi (Roche Bobois).

out

Büyük ve yüksek dolaplar.

in

Yeniden yorumlanan Barok tasarımlar. New Antic adlı koltuk Marcel Wanders tarafından yeniden yorumlandı, Cappellini.

out

Ucuz Çin ve Hint mobilyaları.

in

Kadife dokular ve kadife desenli kumaşlar.

out

Hafif ve sade tüller.

in

Birbirinden değişik form ve figürlerde duvar çıkartmaları veya boyanmış panolar.

out

Kaplanan, saklanan her şey.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI