Dünya Haberleri

  2006 Nobel Barış Ödülü için 191 aday

  OSLO (A.A)
  24.02.2006 - 12:28 | Son Güncelleme:

  2006 Nobel Barış Ödülü için, aralarında Finlandiya Devlet Başkanı, Endonezya Devlet Başkanı ve iki İrlandalı rock yıldızı ve bir eski ABD Dışişleri Bakanı'nın bulunduğu 191 kişi ve kuruluşun aday gösterildiği bildirildi.

  50 yıldır aday listesini açıklamayan ve yalnızca rakamı bildiren 5 üyeli Norveç ödül komitesi, bu yıl 168 kişi ve 23 kuruluşun aday gösterildiğini kaydetti. Genelde adayların kimlikleri gizli tutuluyor, ancak bazıları kimleri aday gösterdiğini kamuoyuna açıklayabiliyor.

  Komite üyesi Geir Lundestad, yaptığı açıklamada, her yıl bu kadar aday olmadığını, bu yılki sayının konuya ilginin büyüklüğünü gösterdiğini söyledi.

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve kurumun Başkanı Muhamed El Baradei, geçen yıl nükleer silahlardan insanlığın kurtarılması için gösterdikleri çabalardan ötürü rekor sayıdaki 199 aday arasından ödülü almıştı.
  Ödüle aday gösterme süresi 1 şubatta sona ermişti.

  Bu yıl açıklanan adaylar arasında Açe sorununda barış anlaşmasına varılmasına yardımcı oldukları için eski Finlandiya Devlet Başkanı Martti Ahtisaari ve Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono bulunuyor. Erken tahminlere göre, iki aday ödül listesinin başında bulunuyor.

  ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Colin Powell, Sudan'daki iç savaşın sona erdirilmesinde gösterdiği çabalardan dolayı adaylar arasında yer alıyor.

  İrlandalı rock yıldızı Bob Geldof, geçen yılki “Live 8” yardım konserini düzenlediği için; İrlandalı diğer rock yıldızı U2'nun solisti Bono da fakirler yönelik çabalarından ötürü ödüle aday gösteriliyor.

  Ödül, her yıl komitenin kurucusu İsveçli sanayici Alfred Nobel'in ölüm yıldönümü olan 10 aralıkta veriliyor. Nobel Barış Ödülü Oslo'da, diğer Nobel ödülleri İsveç'in başkenti Stockholm'de takdim ediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı