Gündem Haberleri

  2005'te 618.605 LPG'li araç denetlendi

  A.A.
  23.02.2006 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Türkiye genelinde LPG'li araç ve istasyonların denetimlerine ilişkin çalışmalar hız kazanırken, geçen yıl Türkiye'de bulunan toplam 1,5 milyon LPG'li aracın 618 bin 605'inin “gaz sızdırmazlık kontorolü” yapıldı.

  A.A muhabirinin TMMOB Makina Mühendisleri Odası'ndan (MMO) edindiği bilgiye göre, 2004-2005 yıllarında ise toplam LPG'li aracın yaklaşık yüzde 55'i olan 829 bin 605 adet LPG'li aracın gaz sızdırmazlık kontrolü yapıldı.
  2003-2004 döneminde ise toplam LPG'li aracın yaklaşık yüzde 25'i olan 379 bin aracın gaz sızdırmazlık kontrolü yapılmıştı.

  Montaj tespit raporu düzenlemesinde ise 11 Nisan 2005 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan yetki devri alan MMO, bu tarihten 2005 yılı sonuna kadar 245 bin 523 adet araca montaj tespit raporu verdi. Bu tarihten önce 1 milyon aracın montaj tespit raporu olduğu dikkate alındığında, 1,5 milyon aracın yüzde 83'ünde montaj tespit raporu verilmiş oldu.

  MMO BAŞKANI KORAMAZ

  MMO Başkanı Emin Koramaz, LPG'li araçlara ilişkin denetim hesaplamaların 2 yılın toplamanın dikkate alınması gerektiğini, çünkü özel araçların 2 yılda bir, ticari araçların ise yılda bir kez periyodik kontrol yaptırdığını söyledi.
  Koramaz, LPG'li araç denetimlerindeki son durumun, “LPG'li araçlardaki denetimsizliğin 2006 yılında büyük oranda giderileceğini gösterdiğini” de vurguladı.

  LPG dönüşümlerinde standart dışı malzeme kullanımı ve sahte evrak düzenlemek suretiyle bir dizi sahtecilik ve yasadışı uygulama yapıldığını anlatan Koramaz, bu süreçte MMO'nun ilgili kurumlarla işbirliğini geliştirerek her türlü sahteciliğe karşı gerekli önlemleri aldığını kaydetti.

  HOLOGRAM UYGULAMASI

  MMO tarafından yürütülen LPG'li araç denetimlerini geliştirme kapsamında, son olarak yeni bir uygulama başlatıldığını belirten Koramaz, bundan böyle, araç yakıt sisteminde LPG dönüşümü yapmak suretiyle kontrol noktalarına gelerek son kontrollerini yaptıran araçlara “MMO Motorlu Taşıt LPG-CNG Ruhsatı” verileceğini bildirdi.

  Ayrıca yetkisiz firmalarca düzenlenerek trafik tescil bürolarını yanıltmaya yönelik sahte evrak kullanımını engellemek amacıyla ”hologram” uygulamasının başlatılacağını anlatan Koramaz, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “LPG dönüşümlü araçların Odamız mesleki denetiminden geçtiğini ifade eden ve yalnızca Odamız tarafından kullanma yetkisi olan hologram uygulaması 1 Mart 2006 tarihinde başlayacaktır. Hologram uygulaması, Odamızın LPG kontrollerinde düzenlediği teknik belgelerin orijinalliğini göstermek ve kötü niyetli kişiler tarafından değişik şekillerde kopyalanmalarının önüne geçmek amacıyla başlatılmıştır.

  Hologram, iç içe geçen yansıtmalı iki şeritten, iç tarafta olanında bulunan ayrıntılı bir hologram görüntüsüdür ve belgeler hareket ettirildiğinde rengi değişir.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı